Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

Máte elektrokoloběžku? Od dubna vás může čekat nepříjemná srážka s policií

Jakub Fišer 28.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V rámci nového zákona dle eurounijní směrnice (EU 2021/2118) musí všichni majitelé elektrokoloběžek opatřit svůj dopravní prostředek řádnou registrační značkou a povinným ručením. Zákon již vešel v platnost a v případě jeho nedodržení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Kapitoly článku

Povinné ručení pro elektrokoloběžky

O kontroverzní eurosměrnici jsme informovali již v srpnu loňského roku. Tehdy byla projednávána v obou komorách parlamentu. Původně měl zákon vejít v platnost od 1. ledna 2024, došlo však k mírnému zdržení. Nově však platí od 1. dubna 2024 a postihuje velkou většinu majitelů elektrických koloběžek.

Zákon tedy nově nahlíží na některé elektrické koloběžky jako na plnohodnotné dopravní prostředky. To znamená, že musí být opatřeny registrační značkou, majitel musí mít platné povinné ručení a také řidičský průkaz skupiny alespoň skupiny B, tedy lehké motocykly, mopedy.

Jakých elektrokoloběžek se nová pravidla týkají? Právě že drtivé většiny. Konkrétně jde o všechny modely s motorem o výkonu vyšším než 250 W, nebo maximální rychlostí převyšující 25 km/h. Řeč je tedy i o těch levnějších, s cenou mezi 7–10 tisíci korunami.

Mohlo by vás zajímat

Pokuta až 50 tisíc korun

Směrnice a na ní navazující zákon postihuje především elektrické koloběžky, segwaye a jednokolky s výše poznamenaným výkonem motoru a maximální rychlostí. Nová pravidla naopak stále neplatí pro elektrokola, neboť u těch není elektrický motor hlavním zdrojem mechanického pohonu. Mimo jiné to znamená i to, že s těmito vozidly (e-koloběžky, jednokolky a podobně) již nesmíte na cyklostezky.

Je možné, že policie bude v první fázi zavádění zákona více benevolentní. Ani tak ale nedoporučujeme s neregistrovanou koloběžkou, segwayem či jednokolkou vyrazit do terénu. Za nerespektování zákona totiž hrozí pokuta příkazem na místě do výše až 10 tisíc korun, ve správním řízení se pak sankce může vyšplhat až k 50 tisícům korunám.

Zdroj: Zákony pro lidi, Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud