Přejít k hlavnímu obsahu

Máte už dost Windows? 10 věcí, které byste měli vědět o Linuxu

Jiří Palyza 25.05.2025
Linuxový tučňák, který sedí na klávesnici laptopu s Windows 10
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Už jste si pohrávali s myšlenkou, že byste v souvislosti s ukončením podpory Windows 10 přešli na Linux? Abychom vám rozhodování usnadnili, přinášíme přehled 10 bodů, které by vám v tom mohly pomoci. Nakonec se třeba rozhodnete, že to pro vás není cesta, anebo naopak učiníte první krok a některou z distribucí si konečně vyzkoušíte.

Kapitoly článku

Windows, nebo Linux?

Moderní distribuce Linuxu a bohatá softwarová výbava nabízí prostředí pro každodenní potřeby. V tomto ohledu se neliší od Windows nebo macOS. Ačkoliv i dodnes Linux budí v mnoha uživatelích představu systému pro počítačové nerdy, kteří se vyžívají v práci s terminálem, realita by vás možná překvapila. Navíc popularita Linuxu neustále roste.

Důvodů rostoucí oblíbenosti Linuxu je hned několik:

  • je hluboce zakořeněn v podnikové sféře, spousta serverů běží právě na linuxových technologiích,
  • hlavním nástrojem pro většinu uživatelů se stal webový prohlížeč,
  • Linux v posledních letech neskutečně pokročil na desktopových systémech a nabízí grafická prostředí, který v některých případech i předčí Windows,
  • je zdarma,
  • jde o bezpečný systém, poskytovaný v režimu otevřeného zdrojového kódu,
  • mnoho distribucí se spokojí i se starším hardwarem, mohou tak zachránit počítač, který je naprosto dostačující pro Windows 10, ale s Windows 11 už není kompatibilní.

Dnešní linuxové distribuce jsou uživatelsky vstřícné a spousta činností, které ještě před pár lety bylo nutné řešit poměrně složitě – navíc existovalo několik cest k jednomu cíli – se výrazně zjednodušilo. Pokud zvažujete přechod z Windows nebo macOS na Linux, zde je několik věcí, které je dobré vědět.

Desktop linuxové distribuce Pop!_OS
info ikonka
Zdroj: Pop!_OS
Linuxová pracovní plocha, to už dávno není jen výpis kódu v terminálu. Hezkou představu o dnešních možnostech nabízí například distribuce Pop!_OS

1. Je to jednodušší, než byste si mysleli

Ještě před deseti lety bychom to tvrdit nemohli, ale vývojáři a grafici se skutečně činili. V prvních letech používání Linuxu jste se bez práce v příkazové řádce neobešli a grafická rozhraní nebyla vždy zcela intuitivní a stabilní. Dnes je to jinak. Mnoho distribucí nabízí intuitivní grafické rozhraní, takže můžete pracovat na ploše tak jste zvyklí například z Windows. A terminál? Na ten klidně můžete zapomenout.

Grafická rozhraní se instalují jednoduše a máte-li zkušenost s Windows, rychle se zorientujete i v Linuxu. Možná by se dalo až říct, že čím méně zkušeností s Windows máte, tím lépe a rychleji se v Linuxu zorientujete. Nebudete zatíženi windowsovskými návyky a rutinou.

Mohlo by vás zajímat

2. Linux, to není pouze jádro

Každá verze Linuxu používá linuxové jádro. Ale vás, jako uživatele systému a hlavně aplikací, to vlastně vůbec nezajímá. Všechny operační systémy mají jádro, nikdy ale neslyšíte z úst uživatele Windows nebo macOS mluvit o tom, jaké jádro používají.

Zjednodušeně řečeno, bez jádra by operační systém nebyl. Pokud byste se tedy dostali do nějaké komunitní diskuze, kde byste ztráceli v tomto ohledu orientaci, je dobré se spokojit s tím, že každá linuxová distribuce má jádro, se kterým je neoddělitelně spjata.

Mohlo by vás zajímat

3. Distribuce jsou vlastně různé značky Linuxu

Když se poprvé ponoříte do světa Linuxu, najdete širokou škálu značek, mezi kterými si můžete vybrat. Je zde Ubuntu, Linux Mint, Pop!_OS, Fedora, Cutefish OS, Arch Linux, Feren OS, openSUSE, Mageia, Bohdi Linux, Deepin, Sabayon Linux, Peppermint Linux, MX Linux, EndeavorOS, Manjaro, Garuda, Debian, Zorin, elementary OS... Seznam by byl skutečně dlouhý. Ve skutečnosti existují stovky linuxových distribucí, nebo zkráceně jen „distros".

Každá distribuce je vlastně samostatnou značkou. Nabízí různé variace, desktopová prostředí, verze, účel nebo funkce, ale v konečném důsledku jsou to všechno operační systémy. Důležité je najít distribuci, která vám sedne, čili bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám a očekáváním z hlediska každodenního využívání počítače.

Pracovní plocha systému MX Linux
info ikonka
Zdroj: MX Linux
Nejstahovanější linuxovou distribuci lze snadno testovat jako živý systém ve virtuálním prostředí.

4. Existuje skutečně mnoho možností

Ve světě Linuxu vždy platila jedna věc. Týkala se nejen ve verzích desktopu, tedy grafického uživatelského rozhraní, ale i instalovaného softwaru. Abyste si zúžili výběr distribucí, vyberte si, kterému desktopu byste nejraději dali přednost. K dispozici jsou například GNOME, Plasma, Cinnamon, Mate, Xfce, Trinity Desktop a mnoho dalších.

Tato volba se promítá téměř do všech aspektů operačního systému. Je to podobné, jako když máte k dispozici několik webových prohlížečů, e-mailových klientů kancelářských sad, editorů obrázků a dalšího softwaru. Dobré je, že většina z možností linuxových desktopů je opravdu dobrá. Na první pohled ale může být šíře výběru přinejmenším skličující.

Mohlo by vás zajímat

Zde je několik tipů, jak při výběru postupovat. Třeba vám poskytnou vodítko pro lepší orientaci:

  • jednotlivé desktopy si prohlédněte a vyberte si, které se vám líbí,
  • zaměřte se na linuxové distribuce, které je mají ve své nabídce,
  • z výběru odstraňte distribuce, které nenabízejí jednoduše použitelný obchod s aplikacemi,
  • odstraňte distribuce, které jsou založené na Arch Linuxu (pro nové uživatele),
  • instalujte vybranou verzi.
Desktop Linuxu Mint
info ikonka
Zdroj: Linux Mint
Štíhlý Mint: Linux Mint s desktopem Xfce je velmi nenáročný z hlediska systémových zdrojů.

5. Pomoc najdete všude

Pokud narazíte na nějaký problém, stačí si na chvíli sednout k internetovému vyhledávači a velmi rychle naleznete řešení. Linux má širokou základnu komunity, která vzájemně sdílí všemožné rady a zkušenosti. Se svými problémy nebudete osamoceni.

Také si všimnete, že v Linuxu neexistuje vždy jen jediná správná odpověď. Pro každý úkol najdete několik možností řešení a důležité je vybrat si to, které nejvíce vyhovuje vašim potřebám.

Mohlo by vás zajímat

6. Linux nepoběží na úplně každém hardwaru. Na většině ale ano

Mnoho názorů se shoduje, že pravděpodobně nejlepší detekci a podporu hardwaru má Linux Ubuntu. Neznamená to ale, že se vším skutečně i bezproblémově poběží.

Existují některé periferie, se kterými může mít Linux problémy. Mezi ně patří skenery a Wi-Fi moduly. A teď se dostáváme k tomu, co mnoho uživatelů na Linuxu odrazuje. Pokud narazíte na hardware, který vámi zvolená distribuce nepodporuje, anebo to nefunguje dobře, vyzkoušejte jinou distribuci.

Tip: nejoblíbenější Linux dostal aktualizaci – na rozdíl od Windows je vstřícný ke staršímu hardwaru

Například si instalujete už výše zmíněný Linux Ubuntu a zjistíte, že nedokáže detekovat váš vestavěný čip pro Wi-Fi. Zvažte možnost vyzkoušet Linux Fedora. Tato distribuce se často dodává s novějším jádrem než Ubuntu, a proto i podporuje modernější hardware.

Také je dobré vědět, že většina linuxových distribucí je k dispozici i jako živě spustitelný obraz, čili si je můžete vyzkoušet, aniž byste museli udělat jakýkoliv zásah do své stávající instalace na pevném disku. To je skvělý způsob jak zjistit, zda zvolená distribuce bude podporovat veškerý hardware, který potřebujete používat.

Desktop Ubuntu 24.04
info ikonka
Zdroj: Canonical
Canonical oficiálně uvolnil Ubuntu 24.04, které bude díky režimu LTS dostávat kritické bezpečnostní updaty po dobu pěti let. Kromě nejnovějšího, mírně upraveného prostředí GNOME 46, je novinkou také linuxové jádro verze 6.8.

7. Aplikace vám rozhodně nebudou chybět

Všechny aplikace, které budete pro své využívání potřebovat, velmi pravděpodobně najdete i ve verzi pro Linux. K dispozici je spousta webových prohlížečů včetně nejrozšířenějších, přehrávačů médií, kancelářských sad, obrázkových editorů, e-mailových klientů a spousty dalších programů. Není to jako v počátcích Linuxu, kdy byla většina aplikací určena pouze pro vědce, studenty a vývojáře.

Přestože je nabídka programů a aplikací pro Linux skutečně široká, neznamená to, že najdete skutečně všechno. Například neexistuje linuxová verze Adobe Photoshopu. Je sice k dispozici GIMP, ale pokud jste zvyklí na Adobe, budete mít smůlu.

V nejhorším případě se tak budete muset naučit něco nového, a také, že budete muset sáhnout po proprietárním softwaru. Pokud ale řešíte problém a potřebujete k tomu odpovídající software, mix open source a proprietárního softwaru vám nabídne vše, co budete k produktivní činnosti, ale i zábavě potřebovat.

Mohlo by vás zajímat

8. Heslo budete používat častěji

Pokud jde o instalaci softwaru, ve Windows to můžete provádět bez zadávání uživatelského hesla. V Linuxu to nejde. Při každém pokusu o činnost, která vyžaduje zvýšená oprávnění, budete vyzváni k zadání uživatelského hesla (sudo).

Na tato doporučení klidně zapomeňte: jsou zastaralá a tvořit podle nich hesla je čiré bláznovství – jak je to správně?

To je jeden z důvodů, proč je Linux často považován za bezpečnější než Windows. A přestože to může být zpočátku nepříjemné, zvyknete si na to a nakonec budete za vyšší bezpečnost vděční.

9. Linux je bezpečnější, má to však své ale

Pojďme na to z druhé strany. Každý počítač, který je připojený do internetového prostředí, je zranitelný. Je jedno, jaký operační systém používáte; záleží také hodně na tom, jaké činnosti na internetu provádíte, co si stahujete, na jaké odkazy klikáte atd. Ani Linux není stoprocentně bezpečný.

Stejně jako ve Windows, ale i Androidu nebo iOS je důležité, abyste svůj operační systém a instalované aplikace, udržovali aktuální. Většina distribucí Linuxu to naštěstí umožňuje poměrně snadno. A jen některé z nich požadují pro spuštění aktualizace restart – například Fedora.

Pracovní plocha systému Fedora
info ikonka
Zdroj: Fedora
Další linuxová klasika, která je poskytována společností Red Hat. Sází na inovace a zajímavosti

Během většiny aktualizací softwaru či systému můžete operační systém používat jako obvykle a jediný případ, kdy je vyžadován restart, je aktualizace jádra. Stejně jako u jiných operačních systémů platí, že pokud chcete mít Linux bezpečný, provádějte pravidelní aktualizace.

Nejde ale jen o zranitelnosti. Vývojáři neustále přidávají do softwaru nové funkce a dokonce vycházejí vstříc uživatelům. Můžete se obrátit na vývojáře open source aplikace s nápadem a v příští aktualizaci ho najdete implementovaný.

10. Linux se vyvíjí rychleji než konkurence

V prostředí Linuxu se můžete spolehnout, že proces poskytování aktualizací bude podstatně rychlejší, než jak to znáte ze světa Windows či macOS. Když je nalezena zranitelnost v aplikaci, která se týká Linuxu, je opravena mnohem rychleji než na konkurenčních platformách.

Důvod je prostý: většinu linuxového softwaru vytvářejí a udržují vývojáři, kteří se nemusí zodpovídat korporátní struktuře a nemají bolestně pomalý proces řešení chyb. Může být oznámeno, že v aplikaci byla objevena zranitelnost, a druhý den je k dispozici oficiální oprava.

Mohlo by vás zajímat

Určitě jsme vám nepředložili vyčerpávající seznam věcí, které byste měli vědět, uvažujete-li o přechodu na Linux. Třeba jen zmírní některé vaše obavy a budete lépe připraveni na to, co vás v případě výpravy do neznáma čeká. Pokud vás už nebaví bolesti hlavy spojené s Windows a produkty Apple považujete za příliš drahé, Linux je určitě dobrá volba.

Zdroj: ZDNet, XDA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme