Jak mohou cizí lidé sledovat váš mobil: jde to snáz, než si myslíte
Sledování telefonů je v dnešní digitální době čím dál větším rizikem. Nejde přitom jen o sledování polohy přes GPS. Existuje řada způsobů, jak někdo může získat přístup k vašim datům, ať už přes aplikace, mobilní sítě, nebo škodlivý software. Podívejme se, jak se to děje a hlavně, jak tomu účinně zabránit.
Nejčastější způsoby, jak se někdo dostane k vašim datům
Sledování neprobíhá jen jedním způsobem. Mezi nejběžnější metody patří především tyto:
-
1
Instalace špehovacích aplikací, takzvaného spywaru či stalkerwaru. Tyto programy běží skrytě na pozadí a potají odesílají vaše data útočníkovi. To je ale možné pouze v případě, kdy má útočník fyzický přístup k vašemu smartphonu.
-
2
Instalace zdánlivě neškodných aplikací, kterým jste sami udělili příliš mnoho oprávnění – například přístup k poloze, mikrofonu nebo kameře, i když to pro svou funkci nepotřebují.
-
3
Polohu vašeho zařízení lze určit i bez aktivní GPS, a to pomocí signálu z mobilních věží, Wi-Fi sítí nebo přes vaši SIM kartu.
-
4
Služby pro sledování mobilních telefonů: některé služby umožňují sledování mobilních telefonů po registraci. Na sledovaný smartphone je zaslána textová zpráva, na kterou je třeba odpovědět. Poté dojde k aktivaci funkce sledování. Operátoři mohou také používat „tiché SMS“, které určí vaši polohu s přesností na 100 metrů, a to bez vašeho vědomí.
Zabezpečte si telefon: praktické kroky pro každého
Základem ochrany je pečlivá správa aplikací. Pravidelně kontrolujte, jaká oprávnění jste jednotlivým aplikacím udělili. Opravdu potřebuje hra přístup k vašim kontaktům a mikrofonu? Pokud ne, zakažte jí to. Stejně tak procházejte seznam nainstalovaných aplikací a bez milosti odstraňte vše, co neznáte, nepoužíváte nebo vám přijde podezřelé.
Stejně důležité jsou pravidelné aktualizace. Udržujte operační systém i všechny aplikace v nejnovější verzi. Aktualizace často obsahují klíčové bezpečnostní záplaty, které brání zneužití známých zranitelností. Pro ještě vyšší úroveň ochrany zvažte používání antivirového programu a VPN. Virtuální privátní síť (VPN) šifruje vaše internetové připojení, čímž výrazně ztěžuje jeho odposlech.
Dalším krokem je omezení bezdrátových služeb. Pokud zrovna nepoužíváte navigaci, vypněte GPS. Když nejste připojeni k důvěryhodnému zařízení, deaktivujte také Wi-Fi, Bluetooth a NFC. Každé aktivní rozhraní je potenciální bránou pro útočníka.
Samozřejmostí by mělo být zamykání telefonu silným heslem, otiskem prstu nebo skenem obličeje a aktivace šifrování zařízení. To ochrání vaše data i v případě, že vám telefon někdo ukradne.


Pro fajnšmekry a firmy: tipy pro maximální bezpečí
Pokud chcete své soukromí chránit na maximum, existují i pokročilejší techniky:
-
1
Ve firemním prostředí se často využívají nástroje pro správu mobilních zařízení (MDM).
-
2
U všech online účtů spojených s telefonem si aktivujte dvoufaktorové ověření (MFA, 2FA), které přidává další vrstvu zabezpečení.
-
3
V případě vážného podezření, že je váš telefon infikován malwarem, který nelze odstranit, může být posledním řešením uvedení telefonu do továrního nastavení.
Pozor! Varovné signály, že vás někdo sleduje
Váš telefon vám může sám napovědět, že něco není v pořádku. Všímejte si varovných signálů, jako je náhlé zpomalení systému, časté přehřívání bez zjevné příčiny nebo neobvykle rychlé vybíjení baterie. Dalším podezřelým znamením může být vysoká spotřeba mobilních dat, i když telefon aktivně nepoužíváte, nebo objev neznámých aplikací, které jste si sami nenainstalovali.
Zdroj: Cloudwards.net, Panda Security, Cybernews, Entech