Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Používáte pro bezpečné připojení služby VPN? Pak tyto určitě vynechte – představují značné riziko

Jiří Palyza 02.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Bezplatné aplikace pro VPN jsou velmi žádané a jistě dává smysl je používat. Zvlášť při připojování do veřejných Wi-Fi dokáží ochránit naše internetové aktivity před zvědavýma očima. Některé z nich ale skrývají velká rizika. Studie odhaluje patnáct aplikací z Obchodu Play, které mohou vašemu smartphonu velmi škodit.

Kapitoly článku

VPN sítě jsou velmi oblíbené především ze dvou důvodů: jednak můžete jejich prostřednictvím bezpečně surfovat ve veřejných sítích, které nemusejí být dobře zabezpečené, a za druhé je lze využívat i k obcházení regionálních omezení. Tato možnost je zajímavá zejména pro fanoušky streamingu, kteří chtějí přistupovat k zahraničnímu obsahu.

Pokud byste si do svého smartphonu nebo tabletu chtěli instalovat bezplatnou službu VPN, nemusí být úplně jednoduché vybrat tu správnou. Ba naopak, můžete narazit na spoustu z nich, které mohou vašemu zařízení vysloveně škodit.

Průzkum bezpečnostních expertů odhalil na aplikační platformě Obchod Play patnáct bezplatných aplikací pro VPN, které obsahují škodlivý software. Vaše zařízení se tak může stát zprostředkovaným nástrojem pro kyberzločince.

Těmto aplikacím byste se měli velkým obloukem vyhnout a pokud je už máte instalované, urychleně je odstranit

Ochranná funkce Google Protect
Služba Google Play Protect rozpozná škodlivý software a příslušné aplikace zablokuje.
Zdroj: Google

Mobilní zařízení, zpravidla telefony, se systémem Android, které mají nebezpečné aplikace pro VPN sítě instalované, se mohou stát nástrojem v rukou kyberzločinců. Jednoduše prostředkem, který ovládají cizí osoby. Prostřednictvím infikovaných zařízení lze provádět reklamní podvody, rozesílání spamu, phishingové útoky nebo silové útoky na prolomení hesel.

Nepozorovaně instalované proxy servery spotřebovávají část šířky pásma internetového připojení. Na pozadí totiž provádějí pokyny z řídících serverů a přeposílají webové požadavky na internetové stránky, online obchody, streamovací platformy a další cíle v online prostoru. Pokud máte ve svém zařízení některou z těchto aplikací, měli byste ji co nejrychleji odstranit:

  • Lite VPN
  • Anims Keyboard
  • Byte Blade VPN
  • Fast Fly VPN
  • Fast Fox VPN
  • Fast Line VPN
  • Oko VPN
  • Quick Flow VPN
  • Sample VPN
  • Swift Shield VPN
  • Turbo Track VPN
  • Turbo Tunnel VPN
  • Yellow Flash VPN
  • VPN Ultra
  • Run VPN
     

Mohlo by vás zajímat

Na základě zveřejněné zprávy Google naštěstí zareagoval a dotčené aplikace pro VPN z Obchodu Play odstranil. Zabudovaná antivirová ochrana Google Play Protect by nyní také měla být schopná detekovat použitý software a příslušné aplikace zablokovat. Zdá se ale, že se už první aplikace vrátily v nové verzi. Zda jsou tentokrát bezpečné je přinejmenším sporné.

Jde to i bezplatně: vyberte si důvěryhodnou VPN
 

Atlas VPN a úvodní obrazovka
Jedna z variant bezplatných služeb VPN, které bychom mohli doporučit. Poskytovatel nabízí zcela bezplatnou verzi do datového objemu 5 GB v průběhu jednoho měsíce.
Zdroj: Atlas VPN

Bezplatné VPN jsou sice oblíbené, ale vždy byste měli mít na paměti skutečnost, že provoz VPN sítí něco stojí a každá služba se musí nějak zaplatit. Placené služby mají obchodní model vcelku jasný.

Jako alternativy lze zvolit verze financované reklamou nebo bezplatné verze služeb, které jsou funkčně omezenými variantami jinak prémiových nabídek, které jsou placené. Nejlepší je používat některou z renomovaných verzí. Z bezplatných VPN služeb můžeme doporučit tuto trojici:

Bezplatné VPN zpravidla mají nějaké omezení, například pokud jde o rychlost, objem dat nebo výběr serverů. Pokud je ale používáte pouze příležitostně, mohou být pro vás zcela dostačující. Každopádně buďte opatrní. Pokud narazíte na nabídku, která zní příliš dobře na to, aby reálně splňovala vše slibované, raději ji neinstalujte. Případně si důkladně prověřte, jaký používá způsob financování.

Zdroj: HUMAN Security, Bleeping Computer
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud