Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nezničitelný kabel s konektorem Lightning

redakce 07.06.2017

Všichni asi víte, jak po pár měsících vypadá Lightning kabel, který musíte používat denně. Můžete si několikrát za rok koupit originál nebo levnější noname a riskovat s ním zničení zařízení.

Nebo si trochu připlatit a mít za to certifikovaný kabel od Belkinu s doživotní zárukou, který díky kevlarovému jádru a opletu s novými koncovkami i po pár měsících testování vypadá stále jako nový. Stejné technologie se používají i u odolných kabelů Belkin s konektory Micro USB a USB-C.

Speciální kabel se vyrábí v několika barevných provedeních (černá, stříbrná, zlatá a růžová zlatá) a jeho délka je 1,2 metru. Slouží krom nabíjení i k synchronizaci dat, kdy umožňuje přenos dat rychlostí až 480 Mb/s. Jeho výhoda především v unikátním využití Kevlaru od společnosti DuPont, který kabel dokáže úžasně zpevnit. Navíc je v něm u Belkinu obvyklé víceprvkové stínění, které minimalizuje rušení při přenosu dat.

Provedení kabelu je věda. Základem každé žíly je kevlarové vlákno, sloužící k vedení svazku jednotlivých žil každého vodiče. Kevlarové vlákno je opleteno několika vodivými žilami. Kevlar se tady stará o pevnost, vodivá vlákna pak o vedení signálu nebo napájení. Pak následuje ochrana celého vodiče pomocí speciálního izolačního obalu. Pět takto upravených samostatných vodičů pak obklopuje uprostřed vedený – opět kevlarový – prut, který prostupuje celým kabelem. Ten opět slouží jako další mechanická ochrana jednotlivých vodičů před jejich zlomením. Nad vodiči je pak další izolace a opletení, sloužící jako stínění svazku vodičů. Pod vrchní nylonovou vrstvou, odolnou proti abrazi se nachází termoplastický elastomer (TPE), chránící zmíněné stíněné opletení.

Jak vidno, takový kabel je opravdu věda, ale výrobce zaručuje, že tento kabel můžete ohnout až na poloměr ohybu 18 mm více než pět tisíckrát, aniž by došlo k nějakému mechanickému poškození nebo zkratu mezi jednotlivými vodiči nebo mezi vodiči a stíněním. A ruku na srdce: jak se chováte k nabíjecím kabelům vy? Končí smotány na co nejmenší průměr v kabele, ve které se pak nese třeba notebook, který rovněž mechanicky namáhá v kabele uložený kabel.

A to ještě není všechno. Zvláštní péči výrobce věnoval samotným konektorům a jejich koncovkám chránící ohyb kabelu. Ty jsou vyrobeny ze speciální umělé hmoty dělené laserem. Samotné kontakty jsou dimenzovány na přenos výkonu 12 W (to odpovídá dobíjecímu proudu 2,4 A), což je optimální příkon zařízení Applu při nabíjení. Pouzdro konektoru je pak vyrobeno z hliníkové slitiny pro zachování tvaru i při zvýšeném namáhání.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme