Windows 11 sleduje, co vidí na obrazovce
Některým uživatelům nové funkce s podporou AI ve Windows vadí. Microsoft jimi svůj systém prošpikovává odshora dolů. Copilot se objevuje na stále více místech systému a zdá se, že to bude i do budoucna pokračovat.
Ve svém novém blogovém příspěvku Microsoft oznámil, že v předběžné verzi Windows 11, kterou vývojáři uvolnili v kanále Insider, lze prostřednictvím aplikace Copilot také vyhledávat. Novinkou funkce je, že to dokáže už i v obsahu souborů. Podporovány jsou běžné typy, ke kterým patří .docx, .xlsx, .pptx, .txt, .pdf nebo .json.

Copilot Vision může nahlížet i do vašeho kalendáře
A to ještě není vše. Další funkce AI jde ještě mnohem dál. Už dříve Microsoft integroval do Copilotu funkci, díky které dokáže komunikovat s internetovým prohlížečem Edge, přistupovat k obsahu webových stránek, nebo otevírat dokumenty PDF. Copilot Vision je však novinka, která vám obrazně řečeno nahlíží přes rameno.
Nejnovější funkce umí přistupovat k jakémukoliv prohlížeči, nebo i jiným programům. K tomu stačí s umělou inteligencí sdílet okno programu, a to kliknutím na novou ikonu, připomínající brýle. Následně jen vyberete příslušné okno. Funkce umělé inteligence poté nahlíží do obsahu, může jej číst a následně zpracovat.
Copilot vám poté například pomůže s analýzou textu, odpoví na otázky, které se týkají jeho obsahu, nebo filtruje konkrétní položky. V této souvislosti se hodí zmínit, že nová funkce Copilotu bude aktivní pouze na vyžádání. Pro lepší představu: funguje to podobně, jako sdílení obrazovky v Teams. Sdílení můžete povolit, ale také kdykoliv ukončit.
Verzi Copilotu, která tuto nejnovější funkci nabízí, najdete pouze v předběžné verzi Windows 11, která je k dispozici v rámci programu Windows Insider.

Jak jsme na tom s ochranou dat?
Nejnovější funkce Copilotu ve Windows 11 je distribuována nejprve pro uživatele v regionech USA. Důvod je nasnadě: podobně jako i u jiných funkcí s podporou AI, i zde existují obavy z problémů souvisejících s ochranou osobních údajů.
Microsoft k tomu dodává, že bezpečnost, kontrola uživatele a ochrana soukromí jsou při vývoji systému Copilot Vision brány s nejvyšší prioritou. Tak si jen přejme, aby nešlo jen o prázdné fráze, a také se to projevilo v implementaci novinky ve Windows 11. Přinejmenším je pozitivní, že systém Copilot Vision je nastavený jako opt-in, čili uživatelé rozhodují o tom, zda a co chtějí s umělou inteligencí sdílet.
Při používání aplikace Vision by se měly zaznamenávat pouze odpovědi Copilotu, aby bylo možné sledovat citlivé, ne-li až rizikové interakce a výstupy. Vstupy od uživatelů se neukládají a mělo by se to týkat jak textových promptů, tak i obrázků a obsahů stránek. Jakmile interakce s AI skončí, používaná data by měla být odstraněna.
Microsoft také zdůrazňuje, že Copilot Vision není aktivní pod jménem uživatele, čili nezadává jeho údaje, nekliká automaticky na různé aktivní prvky ani neprohlíží obsah. Zatím však tato technologie není vhodná pro použití ve firmách. Vision není, alespoň prozatím, k dispozici pro uživatele, kteří jsou do systému Copilot nebo k prohlížeči Edge přihlášení pomocí firemního, školního nebo univerzitního účtu.
Zdroj: Microsoft Blog, The Verge