Menu

Apple a Zoom nespolupracují s Ruskem, dostanou vysokou pokutu

13.07.2022 08:07 | Karel Dvořák + Přidat komentář
Apple a Zoom nespolupracují s Ruskem, dostanou vysokou pokutu

Apple a Zoom nespolupracují s Ruskem, dostanou vysokou pokutu | foto: Pxhere

Některé země, jako třeba Rusko, si vynucují po firmách poskytujících na jejich území digitální služby, aby ukládaly data o lokálních uživatelích právě v dané zemi. Ne všechny k tomu svolí.

Data budou v Rusku!

Existují důvodné obavy, že by soukromá data uživatelů mohla být určitými režimy se sklony k totalitnímu pojetí vlády zneužita. Je tu riziko, že se třeba represivní složky dostanou k tajné komunikaci novinářů, opozičních politiků, aktivistů a zkrátka všech, kdo jsou nějakým způsobem hrozbou pro režim v zemi. Když si to dáme do kontextu rusko-ukrajinského konfliktu, je velmi reálné, že ruské tajné služby by mohly nepohodlné jedince dokonce na základě procházení soukromých dat vyhledávat a „nechávat mizet“.

Nebudou! Řekl Apple!

Velké západní firmy se samozřejmě snaží tomuto nařízení ruské vlády vyhnout, a to i za cenu rizika nemalé pokuty. Naposledy dopadla tvrdá ruka ruského práva na Apple a Zoom Video Communications. Ano, jedná se o „ten Zoom“, tedy poskytovatele služeb pro online videokonferenční hovory a online komunikaci v reálném čase. Za covidových lockdownů neocenitelná služba, která velmi rychle získala na popularitě je však trnem oku právě Rusku, kterému se nelíbilo, že se jeho orgány nemohou k datům uživatelů dostat, protože jsou uložena na serverech v bezpečnějších zemích.

Velmi podobně dopadl i Apple, který je znám až paranoidní snahou o ochranu soukromí svých uživatelů. A kolik tedy pokuty dělají? Zoom z toho vyvázl za milion rublů, jableční za dva. Pro upřesnění – milion rublů je v tuhle chvíli asi 415 tisíc korun, což nebude ani pro jednu z firem likvidační.

Co bude dál?

Uvidíme, jestli budou obě firmy dělat nějaké protikroky, tedy odvolání a podobně. Je otázkou, jestli by jim to při tom v současné době dost tuhém ruském režimu k něčemu bylo. A také visí ve vzduchu otázka, jestli se jim vůbec bude chtít částku platit. Zoom žije čistě z online světa, Apple se před časem z Ruska stáhl a pozastavil tam veškeré své služby, čímž do značné míry umrtvil především iPhony. Došlo i k zastavení Apple Pay a důsledkem byla samozřejmě žaloba pro porušení práv spotřebitelů ze strany prominentní ruské advokátní kanceláře.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  No a ?

  Tohle mají Apple a Zoom těžce v paži :D :D :D
  Trapné (TONOUCÍ)Rusko se stébla chytá :D :D :D

  Reagovat na komentář

  Žeby za chvíli článek

  Apple bricknul všechna svá zařízení na území Ruska… :-D

  Reagovat na komentář

  Žeby za chvíli článek

  Apple bricknul všechna svá zařízení na území Ruska… :-D

  Reagovat na komentář

  Fakt jsou důslední?

  Pokud data neposkytují svým vládním organizacím, tak je to v pořádku. Tuším, že jsem četl několik článků, že tajné služby nesly venku nelibě snahy utajování dát občanů USA… To jen na okraj. Je několik přísloví a o několikerém metru

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení