Menu

Česko drancuje další vlna internetových podvodů: pozor na Bazoš a falešného námořníka

24.10.2022 13:45 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Česko drancuje další vlna internetových podvodů: pozor na Bazoš a falešného námořníka

Česko drancuje další vlna internetových podvodů: pozor na Bazoš a falešného námořníka | foto: Mikhail Nilov / Pexels

Výstražných upozornění na podlé triky podvodníků na internetu není nikdy dost. Šmejdi se totiž ve velkém přesunují na internet, pod roušku anonymity. Mnoho lidí a uživatelů internetu stále nedokáže odhalit jejich podlé praktiky.

Extrémně nebezpečné jsou podvody na internetových bazarech, jako je Facebook Marketplace nebo Bazoš. O průběhu podvodu jsme nedávno informovali my v exkluzivním reportážním článku. Podobný zážitek formou screenshotů nyní zdokumentoval uživatel Twitteru s přezdívkou @NulaPacient.

Podvod na Bazoši

Podvod probíhá prakticky vždy stejně. Ozve se vám podvodný účet, že má zájem koupit zboží, které prodáváte. Pak ale zmíní, že nemá čas zboží vyzvednout, pošle proto kurýra. Pak už jen podotkne, že je ještě nutné dopravu uhradit (údajně vám to pak vrátí v hotovosti). Jakmile na jeho podvodnou stránku pošlete své platební údaje, je vymalováno.

@NulaPacient na Twitter píše, že se mu na WhatsApp ozval kontakt s profilovou fotkou a telefonním číslem. Podvodník tak buduje image, že je vše v pořádku a věrohodné. Částečně se snažil prevíta na WhatsAppu napálit falešným jménem “Tomáš Pech” a vulgárním e-mailem, podvodník ale nic neprokoukl. Šmejdi tak zřejmě využívají automatizovaný proces, případně AI boty.

Podvodný bankéř i námořník z Austrálie

Nejde však o jediný typ podvodů. Policie ČR informuje i o telefonických podvodech přes banku. Ženě ze Znojma takto podvodník po telefonu tvrdil, že si na jejím bankovním účtu někdo zřídil úvěr. Ji pak pověřil tím, aby si zažádala o úvěr doopravdy a peníze pak poslala formou bitcoinmatu na speciální adresu. Jedině tak prý dokáže peníze zachránit. Vše učinila a přišla tak o 326 tisíc korun z úvěru, který musí splácet.

Jiný případ, avšak podobný. 60letá žena ze Znojemska si prý rok dopisovala přes sociální sítě z “námořníkem z Austrálie”. Zamilovaná oběť byla nalákána na balíček, a aby jí došel, zaplatila dopravu. Podvodník se tak zmocnil jejího bankovního účtu, kde měla našetřeno 1,7 milionu korun.

Zdroj: Policie ČR, @NulaPacient / Twitter

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Podvod

  Zrovna včera mi volali z čísla 724 404 611 mluvila slovensky a že mám u nich zůstatek bitcoinů a 250 000 tisíc kč na ůčtu…Poslal jsem ji do p…e a byl to už druhý telefonát ten první byl z čísla 773 934 757 a stejná komunikace tak lidi opatrně je toho čím dál tím víc.. jo a ještě mě oslovili křestním jménem…

  Reagovat na komentář

  Hau dů jů dů ekspert?
  Tebe je do komentářů škoda, takový IT odborník má už dávno pracovat pro Pentagon.

  Reagovat na komentář

  Hau dů jů dů ekspert?
  Tebe je do komentářů škoda, takový IT odborník má už dávno pracovat pro Pentagon.

  Reagovat na komentář

  Ryba smrdi od hlavy

  Přitom je to tak jednoduché; tyhle inzertní servery zpřístupnili podvodníkům své programové rozhraní pod určitým účtem. Vše lze monitorovat a zarazit to. Dokonce i zamítnutý inzerát, který není nikde vidět, je použit k útoku (sbazar)
  Takže ceny podvod běží s přímou podporou bazos, sbazar atd. A PČR nekoná, hraje si však na rádce. A média papouškují pořád to stejné dokola. To nemá chybu!

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení