Menu

Chrome? Ano, děkuji, ale bez Googlu: prohlížeče, které lépe chrání soukromí

18.02.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chrome? Ano, děkuji, ale bez Googlu: prohlížeče, které lépe chrání soukromí

Chrome? Ano, děkuji, ale bez Googlu: prohlížeče, které lépe chrání soukromí | foto: CHIP

Chrome je určitě dobrou volbou, jen je potřeba myslet na to, že informace o uživatelích pilně přenáší do Googlu. Každý, kdo více myslí na své soukromí, by měl raději sáhnout po jiné variantě.

Projekt Ungoogled Chromium je určen pro všechny, kdo si chtějí i nadále zachovat prohlížeč na bázi Chromia, ale přesto vyžadují více soukromí. Software odebírá služby Googlu z prohlížeče Chromium; je to dobrý nápad, ale zbytkové riziko zůstává.

Chrome je výkonný prohlížeč, o tom určitě není žádných pochyb. Každý, kdo jej používá, je ale automaticky úzce propojen s Googlem. Chrome bez komponent Google by byl určitě skvělý, a přesně to je cílem ambiciozního projektu Ungoogled Chromium. Bere si jako základ opensourcové jádro Chromium a odebere všechny internetové služby Googlu. Zároveň je do něj zabudováno několik vylepšení, které uživatelé mohou aktivovat ručně pomocí příznaků. Jde například o podporu vyšší ochrany uživatele a jeho dat. K tomu účelu byl zdrojový kód prohlížeče upraven tak, aby v jeho nové verzi Google nehrál už žádnou roli. Opticky tyto změny nejsou vůbec patrné. Ungoogled Chromium vypadá stejně jako Chrome, a také funguje rychle.

Stáhněte si: Chrome bez Googlu

ungoogledchromium-logo

Ungoogled Chromium 79.0 Dev

CHIP hodnotí Dobrý

Speciální verze bezplatného prohlížeče Chromium, která je určena pro větší ochranu soukromí. Projekt funguje důsledně bez obsahu Googlu.

Stáhněte si

Ungoogled Chromium: žádné vazby na Google

ungoogledchromium1

Podobnost čistě náhodná: na první pohled není rozdíl mezi oběma prohlížeči patrný.

Na první pohled je Ungoogled Chromium od klasického Chromu k nerozeznání. Při jeho používání si ale rychle všimnete, že se o Chrome nejedná. Vyhledávací dotazy v adresním řádku nevrací žádné odpovědi, není zde ikona pro přihlášení do účtu Google, rozšíření pro prohlížeč nelze instalovat prostřednictvím internetového obchodu Chrome. Z technického pohledu vývojáři očistili licenčně svobodný kód Chromia od všech vazeb na Google. Vše, co komunikovalo s Google a předávalo mu informace o uživatelích, bylo odstraněno.

Čtěte dále → Jaké má řešení nevýhody

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.