Menu

Čtení na víkend: Poklad v šuplíku neboli překvapivě cenné VHS kazety

28.01.2023 09:41 | Josef Mika + Přidat komentář
Čtení na víkend: Poklad v šuplíku neboli překvapivě cenné VHS kazety

Čtení na víkend: Poklad v šuplíku neboli překvapivě cenné VHS kazety | foto: Unsplash/Chris Lawton

Přestože DVD, Blu-Ray a streamovací služby již dávno nahradily videorekordéry, existují sběratelé, kteří za cenné kazety VHS platí vysoké ceny. S trochou štěstí můžete mít ve skříni i zapomenutý malý poklad.

Kazety VHS už nejsou v módě, ale mezi sběrateli mají některé filmy vysokou hodnotu. Oblíbené a vyhledávané tituly mohou dosahovat i pětimístných částek.

 • Pravděpodobně nejdražší VHS kazetou všech dob je originální zabalené první vydání filmu Back to the future (Návrat do budoucnosti), které se v aukci vydražilo za 75 000 dolarů (v přepočtu asi 1 650 000 Kč). Tento sběratelský kousek byl obzvláště žádaný, a to i proto, že patřil herci Tomu Wilsonovi. Ve filmové sérii hrál padoucha Biffa Tannena a ke své kopii přiložil ručně psaný vzkaz.
 • V původním obalu se nacházela také VHS kazeta s filmem Star Wars, která v prosinci 2021 změnila majitele. Za klasický film z roku 1977 bylo v aukci zaplaceno neuvěřitelných 57 600 dolarů (asi 1 265 000 korun).
 • Také filmy od Disneyho mohou svým majitelům čas od času vydělat dost peněz. Zejména anglicky namluvená vydání někdy dosahují vysokých cen. Například film Aladin v edici Black Diamond může v nejlepším případě vyjít až na 20 000 dolarů (cca 440 000 Kč). Jiné disneyovky, jako například Kráska a zvíře, Kniha džunglí nebo Dumbo, se občas na eBay prodávají i za více než 1 000 eur.
 • Velmi žádané jsou také filmové trháky ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Kromě výše zmíněných filmů Návrat do budoucnosti a Hvězdné války se nejvyšší ceny platí také za filmy jako First blood (Rambo – První krevl), Jaws (Čelisti) a Raiders of the lost Ark (Dobyvatelé ztracené archy - Indiana Jones).

Jak zpeněžit své filmové poklady

Prodej kazet VHS a jejich proměna v hotovost je velmi lákavá. Ne každý starý film je však vyhledávaným sběratelským artiklem.

 • Čím je titul vzácnější a starší, tím vyšší může být jeho hodnota. Je to proto, že sběratelé hledají především klasiku, rarity, první vydání nebo speciální edice.
 • Velký vliv na hodnotu kazety VHS má také její stav. Zejména originálně zabalené kopie se obvykle prodávají za nejvyšší ceny. I použité filmy v dobrém stavu se však dají prodat výhodně.
 • První vodítko pro stanovení realistické ceny lze nalézt v online aukcích na internetu. Například klasický Disneyho film Aladin v anglické edici Black Diamond se na eBay nabízí za přibližně 900 až 1800 eur namísto zmíněných rekordních 22 000 dolarů. Na českém Aukro.cz byla tento týden například vydražena nerozbalená originální VHS Terminátor z roku 1993 za 1 800 korun.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Dotaz

  Ještě mám cd pangea Beatles promo 2014 má to nějakou cenu děkuji za odpověď Pavla

  Reagovat na komentář

  Dotaz

  Dobrý den chtěla bych se zeptat mám doma kazety VHS Pamela Enderson Thé Best of Playboy .Rok 1995 pak mám VHS sex Machine rok 1996 a ještě výběr z poslední Hard Core scen
  z poslední zahranicni produkce .Mají nějakou cenu.Dekuji za odpověď Pavla

  Reagovat na komentář

  poklad?

  Čelisti a Dobyvatelé ztracené archy mám na blu-ray disku, sice již rozbalené ale stále je to v originálním obalu. Možná někdy? ;-)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení