Menu

Google chce přinést revoluci do předpovědí počasí: snahou je větší přesnost

03.11.2020 12:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google chce přinést revoluci do předpovědí počasí: snahou je větší přesnost

Google chce přinést revoluci do předpovědí počasí: snahou je větší přesnost | foto: WallpaperUp

Cílem Google je, aby předpovědi počasí byly mnohem přesnější a rychlejší. Podle informací odpovědných pracovníků pracuje už od roku 2017 na technologii umělé inteligence, která by měla předpovídat vývoj počasí na základě mapových dat. Má to ale háček.

Pro většinu uživatelů smartphonů se staly běžnou součástí každodenního života. Aplikace pro předpovědi počasí zobrazí vývoj na příštích několik hodin, dní nebo týdnů pouhým stiskem tlačítka. Jen málo uživatelů si uvědomuje, jaká spousta práce se za vcelku jednoduše vypadající aplikací skrývá. V současnosti jsou předpovědi počasí generovány především na základě satelitních dat. To je nejen časově náročné, ale pro krátké časové úseky také dost nepřesné.

A přesně na tomto problému Google momentálně pracuje. Na Google AI Blogu o tom už dříve v průběhu ledna informoval softwarový inženýr Jason Hickey. Od roku 2017 se pracuje na metodách strojového učení, které bude zpracovávat data od amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Kromě toho bude AI pravděpodobně také v průběhu několika minut schopna použít tyto shromážděné informace k vyhodnocení aktuální povětrnostní situace a poskytnout předpověď pro příštích několik hodin.

Podle nejnovějších informací chce Google navázat ještě těsnější spolupráci s NOAA a NESDIS (Národní satelitní, datová a informační služba), aby ještě hlouběji prozkoumal výhody umělé inteligence a strojového učení pro zpracování satelitních a mapových podkladů pro informace o počasí. Díky obrovskému množství dat by umělá inteligence měla být schopna efektivněji předpovídat extrémní povětrnostní jevy, jakými jsou hurikány a tornáda.

Spolupráce mezi NOAA a Google: půjde o velký krok v oblasti předpovědi počasí?

googleweather

Prvky strojového učení a umělé inteligenci pomohou rychle předpovědět blížící se sněhové bouře nebo náhlé teplotní změny. | Zdroj: Foter.com

Očekává se, že obrovské množství dat půjde zpracovat s pomocí AI výrazně rychleji. Úřad NOAA je ze spolupráce také nadšený: výpočetní výkon Google a umělá inteligence ve spojení s daty od úřadu by měla umožnit velký krok v oblasti předpovědi počasí.

Kombinace obou systémů, strojového učení Google pro krátkodobé předpovědi a využití satelitních dat, by mohla vygenerovat přesnou předpověď počasí pro všechna místa na zeměkouli. Hickey chce spolu se svým týmem v následujících měsících přesně tyto možnosti prozkoumat a vyzkoušet kombinaci těchto dvou meteorologických systémů za různých okolností.

mohlo by vás také zajímat: google získal kuriózní funkci – chce to ale hudební sluch

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení