Menu

Hezčí než Windows 11: alternativní Linux bez přehnaných hardwarových nároků

25.11.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hezčí než Windows 11: alternativní Linux bez přehnaných hardwarových nároků

Hezčí než Windows 11: alternativní Linux bez přehnaných hardwarových nároků | foto: Deepin.org

Stále více uživatelů instaluje Windows 11, ale pokud si s ním váš starší počítač neporadí, jste ponecháni na holičkách. Naštěstí existuje vzhledný alternativní systém, který lze spustit bez vysokých hardwarových nároků. Jde o Deepin Linux.

Ve Windows 11 Microsoft udělal některé designové změny, které se zrovna nemusí všem uživatelům líbit. Navíc ani systémové požadavky nejsou zrovna skromné a na spoustě starších systémů nepoběží.

Pokud hledáte nějaký alternativní systém a nechcete kupovat Mac, určitě stojí za bližší prozkoumání Linux Deepin. Distribuce je založena na Debianu a vyvíjí se v Číně. Na první pohled přesvědčí elegantním rozhraním a přizpůsobenými nástroji.

Verze Deepin 20 nedávno přišla s novým osvěženým uživatelským rozhraním a několika novými zajímavými aplikacemi. Aktualizace na verzi 20.3 má nyní updatované jádro na verzi 5.15 a nabízí lepší kompatibilitu, zabezpečení a optimalizovaný výkon. Bylo také vylepšeno fotoalbum pro snazší správu obrázků. OCR funkce modulu pro zachytávání obrazovky nyní může snímat i rolovatelné oblasti. V případě vašeho zájmu najdete všechny změny v detailních poznámkách k vydání od vývojáře.

Stáhněte si: Linux Deepin

linuxdeepin-logo

Linux Deepin 20.3

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Deepin je bezplatná distribuce Linuxu, která získává body dobrými funkcemi a pěkným rozhraním.

www.deepin.org/en/download/

 

Deepin 20: atraktivní nové uživatelské rozhraní

deepin20-11

Linux Deepin je vybaven elegantním a jednoduchým grafickým rozhraním. | Zdroj: Linux Deepin

Ne nadarmo mnoho uživatelů označuje Deepin jako "nejhezčí Linux na světě", uživatelské rozhraní je minimalistické a elegantní. Díky spouštěči, který obsahuje všechny aplikace, a hlavnímu panelu, který si bere to nejlepší z Windows a macOS, by se měl každý uživatel velmi rychle orientovat. Grafický dojem je ale velmi individuální a co se některým uživatelům může líbit, ostatní mohou zatracovat.

Hlavní panel už neparkuje u okraje okna, ale působí dojmem plovoucího objektu. Tento působivý efekt byl zkopírován z macOS11, podobně jako zaoblené rohy, na kterých Microsoft pracuje na mnoha místech systému Windows 10. V Deepinu najdete mnoho transparentních prvků a obnovených animací. Integrováno je také multitaskingové zobrazení, které jedním kliknutím zobrazí všechna otevřená okna a virtuální plochy. Standardem je světlý i tmavý režim a uživatelé si mohou nastavit teplotu barev.

Nové aplikace pro všechny uživatele

deepin20-12

Deepin 20 přichází s několika novými aplikacemi. | Zdroj: Linux Deepin

Linux Deepin je vybaven širokou škálou aplikací. Vývojový tým poskytuje celou řadu vlastních aplikací, které dobře zapadají do nového uživatelského rozhraní. Novinkou ve výbavě jsou aplikace pro poznámky, kalendář, ke kterému je možné přistupovat přímo z hlavního panelu, manažer fontů a skicář, který umožňuje zaznamenání rychlých poznámek přímo na PC. Také terminál, se kterým se uživatelé setkají dříve či později, je k dispozici v novém designu.

Deepin Linux: instalace a první kroky

deepin20-13

S distribucí by si mohli dobře poradit i začátečníci v linuxovém světě. | Zdroj: Linux Deepin

Linux není zrovna synonymem jednoduchosti, ale některé grafické přístupy se to snaží změnit. Instalaci systému lze provést v několika krocích, a poté je systém hned připraven k použití. Díky velkému výběru dodávaných programů jej lze použít v podstatě okamžitě. Kromě vlastních aplikací je k dispozici také Chromium jako standardní prohlížeč a Thunderbird jako aplikace pro elektronickou poštu.

Uživatelé mohou při práci se systémem cítit jistou podobnost s macOS. Velkým přínosem je vlastní platforma pro stahování a instalaci aplikací, kde lze najít řadu kompatibilních programů. To šetří nutnost jít přes terminál nebo internet. K dispozici jsou známé tituly, jako například Spotify, LibreOffice, Steam nebo Firefox.

Líbivá alternativa Linuxu

Potřeby uživatelů a celkové vnímání operačního systému jsou individuální a každému může sedět něco jiného. Linux Deepin vypadá hezky, je dobře udržovaný a je dodáván se spoustou předem instalovaného softwaru. Připojuje se tak k řadě distribucí, které se dodávají takříkajíc na klíč. K dispozici je také platforma s aplikacemi pro dodatečnou instalaci dalších nástrojů. Pokud hledáte Linux se stabilními základy, stojí Deepin za bližší prozkoumání.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení