Menu

IBM představila nový kvantový čip: díky němu budou výkonné počítače působit zastarale

22.11.2021 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
IBM představila nový kvantový čip: díky němu budou výkonné počítače působit zastarale

IBM představila nový kvantový čip: díky němu budou výkonné počítače působit zastarale | foto: Carson Masterson/Unsplash

Kvantové počítače jsou považovány za technologii budoucnosti. Google, Microsoft a IBM bojují o prvenství. Nová čipová sada od IBM nyní představuje další standard.

IBM vyvinula nový typ kvantového procesoru "Eagle", který je výrazně výkonnější, než předchozí systémy. Podle prohlášení výrobce už jej údajně ani nelze napodobit tradičními superpočítači. IBM to oznámila v úterý minulý týden na každoročním Quantum Summitu. Očekává se, že kvantové počítače se budou za několik let produktivně využívat v nejrůznějších oblastech, například farmaceutickém průmyslu anebo prolamování šifrování, a jsou považovány za technologii budoucnosti.

Nový kvantový procesor je prvním na světě, který má více než 100 funkčních a propojených qubitů. Přesněji 127. Čím více qubitů systém má, tím složitější programy může spustit.

IBM Eagle navazuje na 65qubitový Hummingbird z loňska a 27qubitový Falcon z roku 2019. Zatímco na quibity lze pohlížet jako na ekvivalent jader např. v notebooku, kvantové obvody představují způsob, jak jsou tato jádra uspořádána.

IBM do kvantových technologií dlouhodobě investuje a ve spolupráci s mnoha partnery už nasadila svůj Quantum System One – první integrovaný kvantový výpočetní systém na světě. Používá jej například německý Fraunhofer institut nebo Tokijská univerzita v Japonsku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení