Menu

Kdo ještě potřebuje Windows 11, když je k dispozici tak vydařená alternativa ve světě Linuxu?

10.11.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kdo ještě potřebuje Windows 11, když je k dispozici tak vydařená alternativa ve světě Linuxu?

Kdo ještě potřebuje Windows 11, když je k dispozici tak vydařená alternativa ve světě Linuxu? | foto: Nayam/Unsplash

Mnoho uživatelů se stále vyhýbá přechodu na Windows 11 a důvodů může být celá řada: hardwarové nároky, síla zvyku, nedůvěra či chybějící inovace, které by přesvědčily. Ve světě Linuxu existuje alternativa, která vypadá ještě lépe, neobtěžuje slíděním a bloatwarem a dokazuje, že to jde i bez Microsoftu.

Systém Windows je široce rozšířený, což ovšem neznamená, že by s ním uživatelé byli do té míry spokojeni. Bylo by tedy lepší přejít na jiný systém? Pro mnoho uživatelů není Linux alternativou, protože jej považují za příliš složitý.

Paušalizovat ale není dobré. Vhodným příkladem je distribuce Zorin OS. Je považována za uživatelsky velmi přívětivou, a to zejména pro začátečníky ve světě Linuxu. Pracovní plocha Zorinu OS vychází ze vzhledu Windows 11. Pokud byste se nechali zlákat, je vhodné začít bezplatnou základní verzí, která je pro domácí použití rozhodně dostačující.

Tvrzení, že vývojáři této linuxové distribuce bezostyšně kopírují od Microsoftu, by nebylo správné. Zorin není kopií Windows 11 jedna ku jedné. Jen využívá základní aspekty designu a logiky fungování operačního systému.

To je elegantně zabudováno do vlastního desktopového prostředí s názvem Zorin Desktop. Použité ikony připomínají modernější verze systému Android.

Zorin OS: co je nového v systému, kterému se někdy přezdívá "zabiják Windows 11"

zorin-1

Podpora aplikací systému Windows výrazně usnadňuje instalaci softwaru. | Zdroj: Zorin OS

Aktuální verze Linuxu Zorin OS je moderní a vizuálně velmi atraktivní. Vývojáři uvolnili aktualizaci na verzi 16.2, která nabízí rozsáhlá vylepšení:

– instalace aplikací a her pro systém Windows je nyní mnohem snazší díky podpoře v systémových nástrojích,

– lepší využívání formátů sady Office a podpora správného zobrazování obsahu: vývojáři toho dosáhli vytvořením vhodných alternativ pro všechna typická písma, která používá Microsoft. Jsou to například Calibri, Cambria, Georgia, Segoe UI nebo Comic Sans, které zachovají formátování dokumentů,

– součástí instalace je LibreOffice 7.4,

– byl optimalizován zábavný "Jelly Mode",

– zlepšení v oblasti zabezpečení a lepší hardwarová kompatibilita.

Všechny novinky aktualizace 16.2 najdete také ve změnovém dokumentu na webové stránce Zorinu OS.

Jednoduchá plocha a propojení s Androidem

Zorin OS se vyznačuje dvěma zajímavými vlastnostmi. Důraz je kladen na snadno použitelné desktopové prostředí a jednoduchou integraci chytrých telefonů s Androidem.

Pomocí prostředí Zorin Connect můžete s počítačem spárovat androidové smartphony. To vám poté umožní například prohlížet fotografie z mobilního telefonu na počítači, odpovídat na textové zprávy z počítače nebo mezi zařízeními vyměňovat soubory či odkazy na webové stránky.

Kromě toho vývojáři neustále pracují na úpravách grafiky uživatelského prostředí. Došlo také ke zlepšení výkonu systému. Grafika dokáže v nastaveném čase automaticky přepínat mezi světlým a tmavým režimem. Novinkou je také noční režim šetrný k očím díky filtru modrého světla, režim nerušit a nové rozvržení plochy, optimalizované pro dotykové obrazovky.

Zorin OS: solidně vybavená distribuce pro začátečníky ve světě Linuxu

Základem Zorinu je Ubuntu, pro aktuální verzi se používá jádro z verze 22.04. Jak je v linuxovém světě zvykem, i Zorin OS si můžete vyzkoušet v živém režimu bez jakéhokoliv narušení instalace stávajícího systému. Linuxoví začátečníci by také mohli ocenit skutečnost, že Zorin OS nabízí velký výběr předem instalovaného softwaru.

Kancelářskou sadou, která je v operačním systému k dispozici, je LibreOffice, předem instalovaným prohlížečem Firefox. Kromě Gimpu na úpravu obrázků Zorin nabízí také další užitečné programy. Na rozdíl od Ubuntu se jako poštovní klient používá PIM Evolution, nikoliv Thunderbird. Další programy lze instalovat pomocí softwarového správce nebo ručně prostřednictvím instalačních balíčků Debian.

Pro uživatele windowsovských aplikací se doporučuje emulátor Wine. Pak je možné spouštět i Windows programy na Linuxu. Celkově však Zorin nabízí promyšlený výběr softwaru, aniž by působil přetíženě.

Jednoduchá instalace nemá slabá místa

zorin2

Všestranný Linux Zorin je vhodný i pro dotykové displeje. | Zdroj: Zorin OS

Instalace Zorin OS je velmi snadná. Pokud jste neměli problémy s instalacemi Linux Mintu nebo Ubuntu, se Zorinem si také snadno poradíte. Bezproblémově lze provozovat i ve VirtualBoxu, i jako live systém, spouštěný z USB disku. Pro takový případ můžeme doporučit Linux Live USB Creator.

Celkově lze aktualizaci na verzi 16.2 považovat za zdařilou. V její podobě získáte druhý operační systém, který díky vizuální podobnosti s Windows 11 mohou intuitivně ovládat i nováčci v linuxovém světě.

Seznam uživatelsky vstřícných linuxových distribucí, které se snadno používají a jsou vizuálně přitažlivé, se opět rozšiřuje. Určitě sem patří také Elementary OS. Na rozdíl od Zorinu OS, kterému jako designová inspirace posloužil Microsoft, se tenký Elementary více podobá macOS.

"Windows killer" nebo alternativa pro končící verze Windows

Zorin OS nelze považovat za zabijáka Windows, ale zajímavou alternativu pro uživatele, kteří stále setrvávají u Windows 7. Bezplatná verze distribuce obsahuje vše, co je nezbytné pro domácí použití systému. Je ale na vás rozmyslet se, zda vám to bude vyhovovat. Vzhledem k tomu, že Zorin OS dobře funguje i na starším hardwaru, mohl by to být jeden z důvodů pro vyzkoušení. Stačí si jej instalovat na vyřazený notebook nebo stolní počítač. Případně se také dá nahrát do VirtualBoxu.

Zdroj: Blog.zorin.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Leoš: ze se vubec rozcilujete :D

  cely clanek je hloupost. Linux muze zastoupit windows tim ze udela podobny navigacni panel, ale tim to konci.

  Neporovnavejme hrusky a tatranky.

  Reagovat na komentář

  Linux prostředí

  Ještě jsem se nesetkal s Linuxem, u kterého by fungovalo grafické prostředí. Bez znalosti příkazové řádky si tam uživatel neškrtne ani při nastavování banalit , na které existuje v prostředí nějaká nabídka nebo tlačítko. Pokud chce člověk odejít od Windows ať zvolí Apple. Tam, na rozdíl od Linuxu, se vám nemůže stát, že když něco nastavujete z grafického prostředí, například sdílení složky kvůli skenování po síti, že to nebude fungovat. Na rozdíl od Linuxu, kde to na 99% nepůjde, i když na to existuje přesný návod, jak to naklikat v prostředí. Zkrátka bez příkazový řadky ani prd, grafické nadstavby jsou plné chyb.

  Reagovat na komentář

  Hry a Linux

  Díky za článek. Mohu potvrdit. Četl jsem tu komentáře, hodně z nich vychází z velmi starých zkušeností. Linux dnes podporuje drtivou část her, některé běhají i rychleji než ve win. Největší podíl na tom má Steam Deck a Valve.

  Nutno rovněž zmínit vysokou bezpečnost a žádné šmírování ze strany OS a foss aplikací. Byla tu dokonce jedna odpověď, že Linux šmíruje více, než win, to je už opravdu vrchol lží. Nicméně přímo Ununtu bych nedoporučoval, Linux svět se již několik let ubírá dalšími směry a Canonical zcela nevnímá některé zásadní požadavky uživatelů. Linux ale není Ununtu a to je další důvod, proč bych zde zmínil, že tento článek je důležitý.
  Zmiňované placení za pro verze, nebo mikro platby v elementary jsou zbytečné. Linux stojí na jiných základech a toto je spíše chytání duší přecházejících z win a xos. V Linuxu toto funguje zcela jinak, ale je potřeba napřed získat základní zkušenosti.
  Celkově bych uvítal více takových článků. A hlavně větší osvětu v Čechách. MS a jeho reklama je pevná už od základních škol, přitom mnoho ergonomickým a mouseless přístupů je již dávno jinde, workflow processes, dávkování zpracování jsou již daleko jinde než má win11.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Michal: .. muzu potvrdit .. co se tyce windows tak najpovedenejsi upgrade. Mozna jen ty 10 byli spatne a 11 su normalni :D.. ale jo .. mozem odporicit tym co jich nebavi stale zamitat otravne hlasky .. neje to az taka hruza. ale prve dny je to vopruz strasny.

  Reagovat na komentář

  Zorin os pro

  Blby je že zorin pro stojí 40usd (win a macos layouts) ,a co si pamatuji, tak ty neplacené verze, ničím nezaujali. Asi mohli skôr spraviť 30 dní trial, nech môže človek aspoň porovnať. Keď už sa snažia niečím podobať win. Za mňa klasika Mint, aspoň to tak nebolelo pri přechodu na Linux. Teraz mi je to putna či to vyzerá ako win alebo nie :D, A stále je blbý že sa zahrám len na Windows. Jinak Linux.
  Inak neskúšali ste niekto WOT na nějaké LNX distribuci. Ušetřítrilo by ma to od článkov či sa oplatí upgradovať Windows :)

  Reagovat na komentář

  Nechápu

  Nechápu, že někdo může opěvovat win11. Co bylo ve starých win dobře z něho vyhodili a uživatelsky je ne přes jednu ale kopu ruk. Nebýt toho, že potřebuji software, který jinde nejede, tak bych i v práci měl Linux.

  Reagovat na komentář

  Ja

  Třeba já, já nedám na W11 nedám dopustit za mě je W11 skvost jeden z nejlepších Windowsu co kdy Microsoft vyrobil.

  Reagovat na komentář

  Co hry?

  Pokud vím tak spousta her pro Windows po od Linuxem nejde a v dnešní době hraje na PC hodně lidí, takže opravdu Linux není pro každého.

  Reagovat na komentář

  Jednou jsem asi rok byl uživatelem ubuntu. Nevím kde se ve mě vzalo přesvědčení, že to bude systém bezpečný. Nestalo se. Fízlování tam mělo větší rozměr než u MS.
  Rád bych se druhý den z PC nedozvídal můj zdravotní stav, svou finanční situaci a jiné nevyžádané rady na témata právě navštívených institucí a diskutovaných témat v rodině a zaměstnání. Nedokáži pochopit opravdové tvůrce nějakých opravdových hodnot. Architekty, konstruktéry, vědce, lékaře, scénáristy, spisovatele apod. jak snadno a ochotně předávají svou práci parazitům a někomu kdo ji zpeněží dřív než si nechá někdo patentovat výrobek nebo třeba natočí film.

  Reagovat na komentář

  Re: nesmysl

  Reakce na Jiří kuchta: wine umožňuje spouštět Windows aplikace na Linuxu i mac os. Tedy to lze. https://www.winehq.org/

  Reagovat na komentář

  Re: Vše je jinak

  Reakce na Vit Kouba: co konkrétně chybí většině uživatelů co na Linuxu a Mac os nejde? Používám linux jako hlavní os už 20 let a nic mě a ani lidem okolo co též fungují na Linuxu nic nechybí a to jak doma tak v pracovním nasazení. Naopak na Windows nám chybí některé funkce a aplikace, nebo když fungují nefungují tak dobře jako na Linuxu. Vedle toho jsou aplikace které jsou zase jen pro Mac os. Běžný uživatel v domácnosti nepostrádá nic a je mu jedno co používá. Slečny základ funkčnosti je stejný tedy vás příspěvek je nic neříkající kec který jen mate neznáme lidi kteří to přímou. Přitom ani ještě přidal co konkrétně tak zásadního by lidem něho chybět. Prohlížeč? Chrome, firefox nebo i ms edge jsou dostupné jak pro Linux tak Mac os. To platí i pro multimediální přehrávač vlc. Co víc dnes běžný uživatel doma ještě potřebuje?

  Reagovat na komentář

  Přesně .

  Reakce na Vit Kouba: Tak to je.

  Reagovat na komentář

  Vše je jinak

  Windows nabízí mnoho programů a ovladačů co nejsou v Linuxu ani v macOS proto každý kdo vyzkouší Linux nebo macOS se vrátí k Windows. Dokud nebude možné bez problémů používat v Linuxu programy a ovladače z Windows do té doby má Linux smůlu. Testuji operační systémy už dvacet let, a tak vím o čem mluvím, za nejlepší Linux považuji https://neon.kde.org/ můj blog https://gvkb.cz/

  Reagovat na komentář

  Nesmysl

  A pustí se v tom WIN aplikace ?

  Reagovat na komentář

  Vzhled Windows 11 (10, 8)? Čirý HNUS!

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení