Menu
CHIP Speedtest

Nejnebezpečnější hesla: tato hesla byste si měli vyměnit co nejdříve

27.12.2019 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nejnebezpečnější hesla: tato hesla byste si měli vyměnit co nejdříve

Pamatovat si hesla není zrovna snadný úkol. Mnoho uživatelů se proto uchyluje k jednoduchým heslům a dělají tak velkou chybu. Podíváme se, jaká hesla patřila k nejvíce oblíbeným v roce 2019, a také jak je v budoucnu lépe chránit.

Při výběru hesel má u mnoha uživatelů internetu jednoduchost přednost před zabezpečením. Je to vidět na nejčastěji používaných heslech, na kterých se shodují bezpečnostní specialisté. Na horních pozicích jsou hesla tvořená řadami čísel, a to ať už 123456 nebo delší verzí 123456789. Hned za nimi se objevují stejné řady, a to končící číslicemi 8 a 7. Top pět hitů v oblasti hesel uzavírá první slovo, a tím není nic jiného, než "heslo".

Mnoho uživatelů takto špatná hesla používají po dlouhou dobu, anebo je nastavují opakovaně. Problémem je, že se tak otevírají bezpečnostní mezery. Podobně odborníci nedoporučují používat pro hesla obecná pojmenování, mezi která patří např. "doma", "wifina", "moje", "prace" a podobně. Taková hesla se objevují v databázích slovníkových útoků a jejich prolomení není tedy nic složitého. Podobně je tomu i pro další skupinu oblíbených hesel, ke kterým patří sekvence písmen, např. klasika "qwerty".

Bezpečná hesla jsou komplikovaná

insecurepasswords1

Pro nastavení bezpečného hesla lze s výhodou použít některý ze správců hesel.

Odborníci doporučují používat dlouhá hesla, nyní se shodují už na délce 15 znaků, tvořená kombinací velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků. Heslo by nemělo být takové, které lze najít ve slovníku. Další bezpečnostní pravidlo říká: každý účet by měl být chráněn unikátní kombinací přihlašovacího jména a hesla. Uživatelé by neměli používat univerzální, byť dostatečně bezpečné, heslo k přístupu k více službám. Pokud dojde ke kompromitaci hesla, ohroženy jsou všechny účty, kde se používá.

Jenže pamatovat si takové množství komplikovaných hesel, kolik účtů dnes běžný uživatel používá, je obtížné. Dobrou pomocí v tomto ohledu je použít některého ze správců hesel/password manager, který hesla spravuje za nás. Pokud to daná služba umožňuje, je dobrou praxí používat také dvoufaktorovou autentizaci. Po zadání hesla je pro ověření vyžadován další bezpečnostní kód, který uživatel získá např. prostřednictvím SMS nebo aplikace.

Nabízíme přehled nejpoužívanějších aplikací z oblastí password manažerů. U nich platí, že si musíte nastavit a zapamatovat (nebo bezpečně schovat) jen jedno heslo, tzv. master password, které vám zpřístupňuje používání správce hesel. Ostatní složitá hesla už aplikace vkládá automaticky a spravuje za vás.

lastpass-logo
LastPass (64 bit) 4.36.1    
Speciální verze pro 64bitové počítače: s LastPass je bezpečně uloženo mnoho vašich online hesel a můžete je kdykoli vyvolat.

 

1password-logo
1Password pro Windows 7.3.705    
Všechna hesla a přístup k datům bezpečně uložte v trezoru použitím 1Password.

 

avirapasswordmanager-logo
Avira Password Manager    
S bezplatným programem „Avira Password Manager“, který lze použít přímo v prohlížeči, heslo nikdy nezapomenete.

 

keepass-logo
KeePass 2.43    
KeePass je silný správce hesel a generátor hesel v jednom a je k dispozici ke stažení zdarma.

 

dashlane-logo
Dashlane 6.1948    
Pomocí bezplatného správce hesel Dashlane můžete zabezpečovat a generovat hesla.

 

bitwardenpassword-logo
Bitwarden Password Manager 1.16.4    
Bitwarden je pro soukromé použití bezplatný správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem včetně synchronizace všech zařízení.

 

kasperskypasswordmanager-logo
Kaspersky Password Manager 9.0.1.947    
Pomocí aplikace „Kaspersky Password Manager“ můžete bezpečně ukládat a spravovat svá hesla.

 

f-securekey-logo
F-Secure Key 4.9.159    
„F-Secure Key“ je silný správce hesel, pomocí kterého můžete udržovat všechna svá hesla v bezpečí.

 

stickypassword-logo
StickyPassword    
Bezplatný správce s neomezeným množstvím zašifrovaných hesel a dat, dvoufaktorovou a biometrickou autentizací, nabízející i bezpečnou elektronickou peněženku.

 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení