Menu

Oblíbený poštovní klient Thunderbird se v roce 2023 změní: na co se uživatelé mohou těšit

13.12.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Oblíbený poštovní klient Thunderbird se v roce 2023 změní: na co se uživatelé mohou těšit

Oblíbený poštovní klient Thunderbird se v roce 2023 změní: na co se uživatelé mohou těšit | foto: Sigmund/Unsplash

Velkolepý název a velkolepé plány: poštovní klient Thunderbird alias "Supernova" bude od roku 2023 mnohem lepší. Vývojáři plánují spoustu nových funkcí, a také aplikaci pro Android.

Thunderbird má silnou uživatelskou základnu už po mnoho let. MZLA Technologies Corporation, dceřiná společnost Mozilly, která za oblíbeným poštovním klientem stojí, má pro nadcházející rok 2023 velké plány.

V současných dnech vývojáři pracují na zcela novém uživatelském rozhraní, které má být pod názvem Supernova uvolněno v roce 2023. Kromě toho bude Thunderbird také rozšířen o nové funkce, a také je zde cíl prosadit oblíbený program v podobě mobilní aplikace. Přesný termín uvolnění zatím nebyl zveřejněn, ale spekuluje se o tom, že s novou grafikou by měl přijít už Thunderbird 115.

Vzhled Thunderbird Supernova

thunderbirdsupernova

Navzdory mnoha přidaným informacím zůstává nová grafika přehledná. | Zdroj: Thunderbird

Nový vzhled ještě není hotov a zatím není co testovat. Přesto na něm vývojáři tvrdě pracují a nyní se objevily první prototypy. Na nich je mimo jiné vidět, jak by mohl vypadat nový kalendář.

Hlavním cílem je zachovat přehlednost i v případě, kdy je kalendář přeplněn schůzkami. Tomu byly přizpůsobeny a upraveny téměř všechny prvky, ke kterým patří dialogová okna, vyskakovací okna a nástrojové lišty. Kromě světlého režimu bude k dispozici také upravený tmavý režim a režim s vysokým kontrastem.

Ve standardním zobrazení jsou víkendy pouze ve zmenšené velikosti. To by však mělo být možné upravit. Stejně jako zaměřit se na různé pracovní dny a provést individualizace jejich zobrazení. Je zřejmé, že Thunderbird chce uživatelům poskytnout rozsáhlé možnosti nastavení podle jejich vlastních preferencí.

Nové detaily v kalendáři

calendar

Podrobnosti o schůzkách jsou přehlednější a lze je rychleji upravovat. | Zdroj: Thunderbird

Vývojáři také chtějí zpřehlednit zobrazení detailů schůzek. Na první pohled by mělo být patrné, kde se schůzky konají a s jakými účastníky. Dalším kliknutím by mělo být možné schůzku upravit a rychle provést požadované změny.

Nové funkce

firefoxsync

Thundebird získá podporu pro Firefox-Sync, tedy možnost synchronizace mnoha nastavení s více instalacemi. | Zdroj: Thunderbird

V roce 2023 ale nepůjde pouze o vzhled. Do Thunderbirdu budou také integrovány nové funkce. V tuto chvíli se ví, že jednou z nich bude podpora Firefox Sync. Uživatelé prohlížeče Firefox to znají z jeho prostředí. V Thunderbirdu bude možné synchronizovat mnoho položek s dalšími instalacemi poštovního klienta. Půjde o následující:

– nastavení Thunderbirdu,
– e-mailové účty,
– e-mailové filtry,
– položky kalendářů,
– adresáře kontaktů,
– doplňkové moduly,
– podpisy,
– chatovací účty.

Zajímavý projekt: Thunderbird v podobě mobilní aplikace

thunderbirsapp

Poštovní aplikace K-9 se přetaví v Thunderbird Mobile pro Android. | Zdroj: K-9 Mail

V nadcházejících týdnech snad budou k dispozici ještě další podrobnosti, mobilní platformu nevyjímaje. Na pořadu novinek roku 2023 je také cíl Thunderbirdu rozšířit se i na mobilní zařízení. Vývojáři plánují uvolnit aplikaci pro Android. I zde do hry samozřejmě vstoupí nová funkce pro synchronizaci, takže desktopový Thunderbird bude možné snadno propojit s mobilní verzí.

Co už ale víme o verzi pro systém Android je přinejmenším to, že výchozí aplikací pro mobilní Thunderbird se stane K-9 Mail. Nejedná se pouze o přejmenování, ale také o rozsáhlé úpravy funkcí a vzhledu. Podle plánu chtějí vývojáři nejprve začít s verzí pro Android, a až poté budou obslouženy iPhony. Nicméně v těchto oblastech postup prozatím není nijak konkrétní.

Zdroj: Developer.thunderbird.net

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Zabezpečenie

    Pri spúšťaní klienta vo Windows, ak mám nastavené heslo, vyskočí okno na zadanie tohto hesla. Ak však znovu kliknem na ikonu Thunderbird, program sa spustí aj bez hesla. Má niekto s týmto problémom podobné skúsenosti?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení