Přejít k hlavnímu obsahu

Policie zachránila oběti podvodníků „volačů“ statisíce, když je vkládal do bitcoinmatu

Pavel Trousil 17.07.2023
info ikonka
Zdroj:

Kyberzločinci ve své činnosti nepolevují. Stále vymýšlejí nové způsoby, jak připravit své oběti o peníze. Často využívají nejen internet, ale i podvodné telefonáty. Vydávají se za pracovníky banky i za policisty. Ti praví policisté naštěstí muži na Teplicku peníze zachránili.

Podvodníci volají vytipovaným osobám jménem banky a policie a snaží se je přesvědčit, že jejich účet byl napaden a musí proto rychle převést své peníze na jiný „bezpečný“ účet (účet podvodníků, nebo bílých koňů), nebo je například převést na bitcoinovou peněženku.  

Podvodníci mají technickou výhodu v tom, že mohou napodobit číslo banky, nebo policie. Jde o tzv. spoofing. Podobný případ se stal před několika dny na Teplicku a policie o něm zveřejnila podrobnosti:

"Celý případ se začal rozplétat, když se na policii dostavila 57letá žena s podezřením, že se stala obětí podvodu. Byla totiž kontaktována osobou vydávající se za pracovnici banky, která jí sdělila, že byl zneužit její občanský průkaz, a že si má vzít půjčku ve výši 500 tisíc, které má ihned vložit do bitcoinmatu s tím, že se jedná o bezpečnostní opatření banky.

Tyto informace byly navíc podpořeny telefonátem „kriminalisty“ ze zfalšovaného čísla Policie ČR. Žena si úvěr v bance zařídila, kdy jí na účet opravdu peníze přišly. Naštěstí doslova „za pět minut 12“ začala mít pochybnosti a celou událost oznámila na policii dřív, než došlo k vložení do bitcoinmatu.

Tím však nevědomky zachránila peníze i dalšímu muži. Z informací při výpovědi ženy na policii, totiž kriminalisté pojali podezření, že v ten okamžik zřejmě dochází k dalšímu podvodu. K bitcoinmatu byla vyslána hlídka policistů, která u něj spatřila muže, který skenuje QR kódy a vkládá do něj bankovky.

Krátkým rozhovorem s mužem zjistili policisté, že se jedná o obdobný případ podvodu, kdy si vzal poškozený dle instrukcí „falešného bankéře“ půjčku 800 tisíc korun a do bitcoinmatu již stihl 120 tisíc vložit. Zbylý obnos měl u sebe. Po varování policistů okamžitě s vkladem přestal a doprovodil je na oddělení, kde podal ve věci výpověď.

I přes opakovaná varování není týden, kdy by policisté nepřijali podobná oznámení o podvodném jednání po telefonu či přes internet. Policie důrazně varuje před těmito podvodníky, kteří vystupují vysoce profesionálně a nemají zábrany zfalšovat nejen telefonní linky bank, ale i Policie ČR. Vše si předtím, než začnete postupovat dle instrukcí podvodníka, ověřte nejlépe fyzicky na pobočce banky."

Zdroj: Týdeník Policie


Zdroj: Česká bankovní asociace - ČBA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme