Menu

Střih 4K videa: výkonný freeware se skvělými efekty strojového učení

27.08.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Střih 4K videa: výkonný freeware se skvělými efekty strojového učení

Střih 4K videa: výkonný freeware se skvělými efekty strojového učení | foto: OpenShot

Díky aktualizaci na verzi 2.6.0 je bezplatný software pro střih videa OpenShot ještě výkonnější. Open sourcový nástroj mimo jiné získal chytré zvukové a video efekty, které využívají strojové učení.

Aktualizace open sourcového editoru videa OpenShot se neobjevují příliš často. Pokud ale přijde, vývojáři obvykle přinášejí značné množství nových funkcí. To platí i pro nový OpenShot 2.6.0.

Pokud se zajímáte o střih videa a hledáte vhodný software, je dobré nejprve vyzkoušet bezplatné programy. Až pokud si s nimi nebudete vědět rady nebo nenabízejí dostatek vámi požadovaných funkcí, přichází na řadu nákup profesionálního softwaru.

OpenShot 2.6.0: jaké jsou nejdůležitější novinky

openshot1

| Zdroj: OpenShot

 

Bezplatný OpenShot 2.6.0 přichází s celou řadou zajímavých funkcí:

Efekty strojového učení: díky efektům AI je možné provádět zajímavé věci i v nástrojích pro úpravu videa. Například v OpenShotu je nyní možné automaticky eliminovat chvění kamery, rozpoznávat a sledovat objekty ve videu.

Video efekty: byly vylepšeny některé video efekty. Novinkou je například možnost rozsáhlého přizpůspbení vestavěného textu.

Zvukové efekty: v oblasti zvukových efektů měl OpenShot co dohánět. Nyní je k dispozici devět nových efektů, například pro zvýraznění hlasitých zvuků, potlačení tichých zvuků nebo efekt šeptání.

Slider widget: práce s časovou osou je při střihu videa velmi důležitá a OpenShot i zde řeší několik problémů. Nový posuvník přináší kompletní mini náhled časové osy. Uživatelé si mohou snadno vybrat část časové osy, kterou chtějí upravit.

Transformace: nástroj pro transformaci byl zcela přepracován. Měřítko, otáčení nebo zvětšování je nyní jednodušší a rychlejší.

Komfort: OpenShot nabízí podporu pro FFmpeg 4.

Rychlost a stabilita: zlepšila se rychlost a stabilita, zejména při vykreslování, práci s časovou osou a zvětšování.

Podrobný seznam změn na webu poskytovatele uvádí několik dalších novinek a vylepšení. OpenShot je k dispozici ke stažení zdarma, a to pro platformy Windows a také pro macOS a Linux.

openshot-logo

OpenShot Video Editor 2.6.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného programu „OpenShot Video Editor“ můžete svá videa okamžitě upravovat. Freeware má mnoho video efektů a dalších praktických funkcí.

Stáhněte si

 

Rychlý a komfortní

openshot2

Díky hardwarové akceleraci pracuje OpenShot také poměrně rychle. | Zdroj: OpenShot

Už v předchozí verzi 2.5.0 získal OpenShot množství nových funkcí. Nejdůležitějším prvkem je hardwarová akcelerace. Novější grafické karty podporují přímé dekódování a kódování videa bez zatížení procesoru. To výrazně zlepšuje celkový výkon nástroje. Jak moc záleží na použitém formátu videa.

OpenShot navíc podporuje import souborů Blender verze 2.8+, například tedy lze přímo integrovat úvodní animace. Nový je také import a export souborů XML. Tímto způsobem můžete své videoprojekty přenést pro další zpracování do prostředí Adobe Premiere a Final Cut Pro.

OpenShot: bezplatný zabiják Premiere? To ne.

OpenShot disponuje vcelku intuitivním ovládáním prostřednictvím jednoho okna. Ve spodní části grafického rozhraní freewarového programu jsou video a audio stopy, na které se rozloží váš soubor, který můžete editovat, stříhat a upravovat. Velké okno náhledu umožňuje sledovat změny v reálném čase. Kromě oblasti pro soubory projektu zde najdete také různé přechody a video efekty. Pomocí nich můžete své projekty vyšperkovat.

Po dokončení své práce můžete video exportovat v různých formátech. Lze si vybrat z MP4, AVI, FLV, MOV, MPEG, OGG a WEBM. Jsou možná rozlišení až 4 K při 60 FPS.

Na to, že jde o freeware, má OpenShot poměrně širokou škálu funkcí s velmi jednoduchým ovládáním. Nicméně profesionálním programům, jako např. Adobe Premiere, se nepřibližuje. Program je ideální pro menší editační projekty a první kroky v oblasti editace videa.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení