Menu
CHIP Speedtest

GIMP: převedení fotografií pomocí plug-inu do barevného prostoru CMYK

01.07.2015 12:23 | Pavel Trousil
GIMP: převedení fotografií pomocí plug-inu do barevného prostoru CMYK

Pro některé tiskárny je nutné převést grafické dokumenty do barevného režimu CMYK. Na rozdíl od programu Photoshop nenabízí grafický program Gimp tuto funkci implicitně. 

Pokud chcete v programu GIMP převést grafické dokumenty do barevného režimu CMYK, je potřeba doinstalovat plug-in, který tuto funkcionalitu nabízí.

Samostatný plug-in nazvaný Separate+ si stáhnete na stránce cue.yellowmagic.info/softwares/separate-plus. Rozbalte stažený ZIP soubor separate+-0.5.8.zip. Ve složce najdete pod »binwin32« soubory nazvané »icc_colorspace.exe«, »separate.exe« a»separate_import.exe«. Zkopírujte je do adresáře »C:UživatelJméno.gimp-2.8plug-ins«.

Vyhledejte na internetu »Adobe ICC Profiles« a stáhněte si je od výrobce. Rozbalte tento ZIP soubor a zkopírujte soubory do adresáře »C:/Windows/System32/spool/drivers/color«. Poté spusťte program Gimp. Pod »Upravit | Předvolby« vyberte část nazvanou »Správa barev«. Zde můžete nastavit barevné profily. U »Profil CMYK« vyberte volbu »Vyberte barevný profil z disku«. Přejděte do adresáře, který obsahuje barevné profily Adobe, a zvolte »CoatedFOGRA27«. Potvrďte pomocí »Otevřít«. Nyní můžete otevřít okno »Správa barev«.

Otevřete grafický dokument, který chcete separovat, a zvolte »Obrázek | Režim«. Pod »Převést do profilu barev« vyberte volbu »Coated FOGRA27« a zaškrtněte »Make CMYK pseudo-compo­site«. Nyní máte grafický dokument v režimu CMYK a můžete jej uložit a poslat do tiskárny. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání