Menu

Záhadná součást nabíjecího kabelu: k čemu je to dobré

07.12.2020 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Záhadná součást nabíjecího kabelu: k čemu je to dobré

Záhadná součást nabíjecího kabelu: k čemu je to dobré | foto: Chip

Určitě jste si už toho všimli: hned za připojovacím konektorem notebookového adaptéru je na nabíjecím kabelu umístěn malý plastový válec. Jde o interferenční filtr. Jaké funkce plní a k čemu je dobrý.

Počítačové adaptéry jsou nyní k dispozici v nejrůznějších provedeních a se širokou škálou funkcí. Mnoho z nich je na konci připojení do zařízení vybaveno malým plastovým válcem: takzvaným interferenčním filtrem nebo filtrem stojatých vln.

Účelem filtru je zajistit odrušení, aby nebyla ovlivněna funkčnost jiných elektronických zařízení. Notebooky a další elekronika generují při svém provozu elektromagnetické záření, a to se i prostřednictvím nabíjecího kabelu může vyzařovat do okolí. V některých případech může docházet k interferenci například s Wi-Fi, pokud půjde o stejnou vlnovou délku nebo frekvenci.

Plastový válec na nabíjecím kabelu: filtr pohlcuje elektromagnetické vlny

Úkolem filtru na kabelu je zabránit šíření elektromagnetických vln. Díky vestavěnému feritovému jádru zajišťuje, že je elektromagnetické vlnění pohlcováno. Nabíjecí kabel vlastně prostupuje skrz feromagnetický izolátor, který potlačuje vyzařování vlnění do okolí a potenciální rušení ostatních zařízení.

Pokud máte pocit, že vaše Wi-Fi nedosahuje rychlostí, které byste od ní očekávali, kromě rušení anebo zahlcení používaného kanálu může být i celá řada jiných problémů. V takových případech je dobré provést síťovou analýzu, se kterou může velmi dobře pomoci bezplatný program Wireshark.

wireshark-logo

Wireshark 3.4.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Wireshark (dříve známý jako Ethereal) je populární nástroj pro hloubkovou analýzu síťového provozu.

Stáhněte si

 

Výhody
kompatibilní se všemi důležitými protokoly
umožňuje detailní analýzu sítě
Nevýhody
komplikované ovládání

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.