Menu

Zjistěte rychlost pevných disků počítače

25.10.2019 15:37 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zjistěte rychlost pevných disků počítače

Zjistěte rychlost pevných disků počítače | foto: CHIP

Pokud chcete otestovat pevné disky svého počítače, nemusíte kvůli tomu instalovat speciální nástroje, nebo programy. Zvládne to i operační systém Windows 10.

Ve vlastnostech diskových jednotek, na které se dostanete přes »Tento počítač«, zjistíte poměrně dost podrobností o disku, tedy například jeho velikost, název, volnou kapacitu, ale nezjistíte nic o jeho rychlosti při čtení a zápisu. V systému Windows však existuje příkaz shellu, který umožňuje tyto hodnoty přesně změřit. Nemusíte kvůli tomu tedy instalovat žádné nástroje a aplikace. Klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko »Start« a otevřete Windows PowerShell jako správce. Následující příkaz pak použijte pro zjištění rychlosti čtení diskové jednotky »C:«. ‘winsat disk –seq –read –drive c’. Výsledek je vyjádřen v MB/s a lze jej nalézt v řádku, který začíná »Disk Sequential«. Pokud chcete zjistit i rychlost zápisu, je ve stejném příkazu nahrazeno »–read« slovem »–write«.

rychlost2-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení