Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nový trik kyberpodvodníků: využívajícím účty dobročinných organizací

Pavel Trousil 07.08.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

ČSOB upozorňuje na novou zákeřnou taktiku v oblasti investičních podvodů. Kyberzločinci se snaží oklamat důvěřivé investory tím, že pro první "investici" zneužívají účty renomovaných dobročinných organizací.

Kapitoly článku

Kyberpodvodníci mají podle ČSOB novou taktiku, kdy se snaží obalamutit důvěřivce tím, že jim pro první investici nabídnou český účet, často velké dobročinné organizace, která věří, že jde o nezištný dar. Pro další a mnohem vyšší „investice“ už jsou zmanipulovaným obětem nabízeny zahraniční účty, kde se po penězích slehne zem.

Jak podvod funguje

  1. Podvod začíná kliknutím na lákavou reklamu nabízející investiční služby řízené analytikem a umělou inteligencí.
  2. Po vyplnění online formuláře kontaktují podvodníci oběť telefonicky a nabízejí "zkušební investici" v nižší částce (obvykle kolem 6 000 Kč).
  3. Tato první platba je poslána na standardně vypadající české číslo účtu, často patřící velké dobročinné organizaci.
  4. Oběť je brzy informována o úspěšném zhodnocení této první investice.
  5. Následně jsou oběti nabízeny další, mnohem vyšší investice, tentokrát již směřující na zahraniční účty podvodníků.
     
Zdroj: Youtube, CSOB

Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB, vysvětluje: "Peníze ze zkušební platby falešní analytici posílají na české účty různých velkých dobročinných organizací, protože z pohledu oběti vypadá důvěryhodněji, a navíc to následně ztíží jejich včasné odhalení."

Mohlo by vás zajímat

Dopad na dobročinné organizace

Jednou z organizací, kterou podvodníci zneužili, je Člověk v tísni. Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu této organizace, uvádí: "Díky jedné z našich dárkyň, která takto naletěla a nevědomě nám zaslala peníze, se nám podařilo odhalit už několik desítek plateb z různých účtů. Tyto peníze teď vracíme ve spolupráci s Policií ČR zpět podvedeným lidem."

Doporučení pro veřejnost

Odborníci radí:

  1. Pečlivě prověřovat každou investiční nabídku a jejího poskytovatele.
  2. Nedělat unáhlená rozhodnutí pod tlakem, zejména v případě investic.
  3. Chránit své osobní údaje a nesdělovat je nikomu.


Vosála závěrem dodává: "Pokud už někdo provedl podezřelou platbu a zjistí to zpětně, vždy doporučujeme, aby nás neprodleně kontaktoval." Tento nový typ podvodu ukazuje, jak sofistikované a bezohledné mohou být metody kyberzločinců. Je důležité zůstat ostražitý a kriticky hodnotit všechny investiční nabídky, bez ohledu na to, jak důvěryhodně mohou na první pohled vypadat.
Zdroj: ČSOB


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme