Zatímco některé typy hodinek (především starší typy) jsou schopné pracovat zcela samostatně a mají v sobě v podstatě mobilní telefon, současné typy hodinek slouží jen jako rozšíření funkcí chytrého telefonu, tedy něco jako jeho dálkový ovladač. S mobilními telefonními hodinkami tak můžete provádět pouze hovory a posílat SMS, zatímco moderní chytré hodinky mohou obsahovat i praktické aplikace a dostanete se s nimi na internet.
Chytré hodinky bez GSM musí být ale spárované se smartphonem a bez něj nemá jejich použití smysl. Musíte také počítat s tím, že hodinky a smartphone musí být fyzicky dost blízko, protože obě zařízení jsou bezdrátově propojena přes Bluetooth s omezeným dosahem. Smartphone tak můžete mít klidně zastrčený v kapse saka nebo může zůstat při jízdě v kufru automobilu, ale vzdálenost by neměla překročit deset metrů.
Další omezení se týká použitého operačního systému vašeho smartphonu nebo i konkrétního modelu. Před zakoupením hodinek si tedy zjistěte, s jakým operačním systémem jsou kompatibilní nebo s jakým typem mobilu spolupracují (některé chytré hodinky jsou omezeny jen na několik modelů). Nejde jen o systém (většinou Android a iOS), ale i o jeho verzi.
Další otázkou je samozřejmě cena. Musíte zhodnotit, zda se vám větší investice do zařízení, které nejspíše velmi rychle morálně zastará, vůbec vyplatí. Levnější chytré hodinky zakoupíte už cca za 2 000 Kč. Lépe vybavené a „značkové“ hodinky stojí kolem pěti tisíc a samostatnou kapitolou jsou pak hodinky od Applu.