Výrobci hardwaru se snaží, aby svým zákazníkům každých pár let vnutili nový, výkonnější, ale většinou také dražší produkt. S trochou snahy ale můžete zajistit, aby váš počítač, mobilní telefon a další periferie nepostihl předčasný odchod do důchodu. Každý předčasně pořízený kus hardwaru nejen znamená ztrátu pro vaši peněženku, ale také zbytečně poškozuje životní prostředí. Stolní počítače lze z principu snadno omladit a rozšířit, ale u notebooků je upgrade o poznání složitější. V obou případech je však nutné počítat s tím, že Windows 10 dokážou efektivně zkracovat morální životnost hardwaru. Jakmile k tomu dojde, Windows 10 odmítnou instalovat aktualizace, případně zjistíte, že pro starší hardware již nejsou k dispozici žádné ovladače. To se již dnes běžné stává starším grafickým kartám, procesorům, skenerům nebo například přídavným televizním kartám. Existuje ale řada softwarových triků, které zajistí, aby váš starší hardware dokázal i na moderním operačním systému ještě pár let spokojeně běžet.
Mobilní telefony a tablety však mají ještě kratší životnost. Vývoj jejich hardwarových komponent totiž probíhá mnohem rychleji. Životnost mobilních zařízení navíc zkracuje sama podstata jejich existence, časté přenášení je vystavuje většímu nebezpečí poškození nebo pádu. Většina výrobců mobilních zařízení navíc pro své produkty nenabízí pravidelné aktualizace operačního systému, a často dokonce nedodává ani tolik potřebné bezpečnostní záplaty. Čím starší mobilní zařízení tedy používáte, tím většímu bezpečnostnímu riziku se vystavujete. Prostřednictvím jednoduchých hardwarových upgradů nebo za pomoci o něco složitější instalace tzv. „custom ROM“ (tedy alternativního operačního systému, vyvíjeného a pravidelně aktualizovaného prostřednictvím komunity nadšenců) ale můžete prodloužit životnost mobilních zařízení o 50 až 100 procent.
V podrobném článku přinášíme řadu praktických návodů na upgrade, hardwarovou obnovu nebo prodloužení životnosti notebooků, stolních počítačů, mobilních telefonů, tabletů, skenerů, televizních karet a dalších zařízení.
Celý článek najdete v Chipu 11/2017.