Přejít k hlavnímu obsahu

Oživení PlayStation 3

redakce 17.10.2010
info ikonka
Zdroj:

Vaše herní konzole PlayStation 3 se odmítá spustit. Bliká na ní malá žlutá kontrolka a krátce nato se start zastaví, doprovázen krátkým pípáním. Tento problém však můžete často sami vyřešit.

Nástroje a materiál:  Před započetím práce shromážděte všechny nástroje i materiál, aby pak byly hned k dispozici. Potřebovat budete malý šroubovák typu T5-Torx, digitální fotoaparát, kuchyňskou papírovou utěrku, líh, horkovzdušnou pistoli a také dobrou teplovodivou pastu.

Nástroje a materiál: Před započetím práce shromážděte všechny nástroje i materiál, aby pak byly hned k dispozici. Potřebovat budete malý šroubovák typu T5-Torx, digitální fotoaparát, kuchyňskou papírovou utěrku, líh, horkovzdušnou pistoli a také dobrou teplovodivou pastu.

Herní konzole Sony PlayStation 3 se u nás začala prodávat v březnu roku 2007. První model, prodávaný asi do konce roku 2007, spotřeboval při provozu okolo 200 wattů a téměř vše převedl na teplo. Novější model byl proto předělán a byly do něj vloženy tepelné podložky a chladiče. To však mělo za následek zvýšené tepelné zatížení jednotlivých komponent. Kromě rychlejšího stárnutí obvodu a použitých procesorů to vede i k poškození pájených spojů, které jsou potom defektní. Výsledek: Yellow Light of Death (YLOD) – žluté světlo smrti. Po zapnutí konzole začne nejprve blikat červená LED dioda, pak se krátce rozsvítí žlutá dioda a následují tři krátká „pípnutí“. Potom se znovu rozsvítí červená LED dioda a konzole se nespustí – obrazovka zůstane prázdná. Pak už těžko hledáte možnost, jak s tím něco udělat. Ve většině případů už totiž záruka na starší modely vypršela a oprava konzole ve specializovaném obchodu přijde na dost peněz. V tom případě zůstane oprava na vás, což ale pro zkušené čtenáře Chipu není takový problém. A vzhledem k tomu, že PS3 stejně nejde spustit, měli byste opravu vyzkoušet. Postup je celkem jednoduchý. Poté, co zpřístupníte všechny rozhodující komponenty a očistíte je, opravíte všechny napájené části pomocí horkovzdušné pistole. Když pistole dosáhne požadované teploty, všechny spoje se v ideálním případě podaří obnovit a tím se závada odstraní. Ideální teplota pro zatavení spojů je 180 °C. Té by mělo být dosaženo jen krátce a neměla by být podstatně překročena – to proto, že na jedné straně nejsou zahřívané komponenty určeny pro takové teploty a na druhé straně by se spoje mohly roztavit a uvolnit. Chce to tedy najít správný čas, po který budete spoje zahřívat. Pak vám konzole PS3 opět poběží. Takže hodně štěstí.

1. Připravte si materiál

Nástroje a materiál
Před započetím práce shromážděte všechny nástroje i materiál, aby pak byly hned k dispozici. Potřebovat budete malý šroubovák typu T5-Torx, digitální fotoaparát, kuchyňskou papírovou utěrku, líh, horkovzdušnou pistoli a také dobrou teplovodivou pastu. 

Otevřete konzoli – část 1
Otevřete konzoli – část 1

2. Otevřete konzoli – část 1

Odstraňte kryt

Jako první vyjměte pevný disk. Zatlačte na horní plastový kryt (ten s logem PS3). Uvolněte všechny viditelné šrouby. Nakonec uvolněte pečlivě směrem odzadu kryt. Ideální je začít od rohu naproti vypínači. 

Otevřete konzoli – část 2
Otevřete konzoli – část 2

3. Otevřete konzoli – část 2

Odhalte základní desku

Opět odšroubujte všechny viditelné šroubky. Při rozebírání si stav fotografujte digitálním fotoaparátem – bude potom pro vás jednodušší konzoli opět smontovat. Opatrně odstraňte všechny vnitřní kabely, odpojte ventilátor, napájecí adaptér a mechaniku. Pak odstraňte klipsy, které vedou k procesoru.

Vyčištění komponent
Vyčištění komponent

4. Vyčištění komponent

Připravte se na operaci

Poté, co jste úplně odstranili základní desku, odstraňte i všechny přilepené podložky a teplovodivou pastu z povrchu procesoru. Použijte k tomu líh nebo alkohol a papírové kuchyňské ubrousky. Základní desku položte na měkčí rovnou plochu, například na desku pokrytou ručníkem. 

Obnovení spojů – část 1
Obnovení spojů – část 1

5. Obnovení spojů – část 1

Postupujte opatrně. Nyní jsme se dostali k pájení. Pokud můžete regulovat teplotu horkovzdušné pistole, nastavte ji na 400 °C. Pak provádějte krouživé pohyby pistolí po dobu asi 15 až 30 sekund a ve vzdálenosti okolo pěti centimetrů okolo čipů se stříbrnou destičkou, umístěných na desce. Základní desku nechte alespoň 15 minut vychladnout, aniž byste se něčeho dotýkali.

Obnovení spojů – část 2
Obnovení spojů – část 2

6. Obnovení spojů – část 2

Otočte základní desku na druhou stranu a podobný postup opakujte i zde s odvrácenou stranou procesorů a také se čtyřmi páry paměťových obvodů (opět asi 15 až 30 sekund). Ujistěte se, že teplota není příliš vysoká a pistole není roztavená. Opět nechte desku 15 minut vychladnout.

Sestavení
Sestavení

7. Sestavení

Opatrně postupujte v obráceném sledu

Přilepte lepicí podložky na správná místa a naneste tenkou vrstvu teplovodivé pasty na kovové kryty procesoru. Potom složte PS3 v opačném sledu a dbejte, abyste správně zapojili všechny kabely a přišroubovali všechny šroubky. Správné sestavení kontrolujte pomocí fotografií z digitálního fotoaparátu. Nakonec připojte i pevný disk.

Test funkčnosti
Test funkčnosti

8. Test funkčnosti

Vyšlo to? Pokud se vám tohle velké puzzle podařilo správně sestavit, můžete opět připojit PS3 k televizoru a elektrické síti. Pak zařízení zapněte. V ideálním případě se konzole rozběhne a můžete si gratulovat, že jste to zvládli a ušetřili peníze za nákup nové.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme