Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

PlayStation pro hendikepované: Sony představilo tajuplný projekt Leonardo

Jakub Fišer 05.01.2023

Sony se dlouhodobě snaží dopřát kvalitní videoherní zážitek i hráčům, kteří neměli tolik štěstí a narodili se s nějakým postiženým či znevýhodněním. Pomoci k tomu má i nový speciální ovladač, který byl zatím uveden pod tajuplným názvem Leonardo.

Kapitoly článku

Snaha přiblížit se hendikepovaným hráčům a nabídnout jim obdobný zážitek jako těm bez postižení se u Sony projevuje dlouho. Hry přímo z vydavatelství Sony Interactive Entertainment každoročně získávají ocenění za nejlepší provedení zpřístupnění pro znevýhodněné.

Týká se to i loňských titulů The Last of Us Part I a God of War Ragnarök, které nabízí celou plejádu všemožného nastavení obrazu, grafiky, zvuku a najmě ovládání, aby zpříjemnili hraní hráčům s těžkým či lehkým fyzickým poškozením.

Project Leonardo

A na stejné vlně se veze specifické příslušenství, které Sony ukázalo v rámci své tiskové konference na právě probíhajícím veletrhu CES v Las Vegas. Jde o ovladač ve tvaru kruhové desky s připojenou analogovou páčkou. Tento ovladač má hned 8 tlačítek, které ale lze měnit a upravovat. V balení najdete různé tvary tlačítek, zaoblené, rovné nebo i dvojité. Sony chce zkrátka vyjít vstříc všem hendikepovaným.

Zařízení bude pravděpodobně prodáváno po jednom, nicméně nejlépe slouží v páru – samozřejmě opět ale záleží na typu postižení. Můžete s ním používat v kombinaci také běžný ovladač DualSense. Kromě zmíněných tlačítek má každý ovladač dvojici 3,5mm audiojacků a také USB-C pro nabíjení. Odhadovanou výdrž však zatím výrobce nesdělil. 

Project Leonard z profilu | Zdroj: Sony, PlayStation Blog

Project Leonard z profilu | Zdroj: Sony, PlayStation Blog

Obecně je zatím Sony velmi skoupé na nějaké informace. Jen samotný název Project Leonardo je spíše pracovním označením a nejde o skutečné produktové označení, spíše pracovní název.

Ovladač pro PlayStation 5

V rámci tiskové zprávy mluví o projektu šéfdesignér Sony Interactive, So Morimoto: „Projekt Leonardo je součástí rodiny produktů PS5 a vychází ze stejného konceptu. Inspirovali jsme se myšlenkou, aby si všichni hráči užívali hraní společně. Náš tým testoval více než tucet návrhů s odborníky a hledal přístupy, které by pomohly řešit klíčové problémy při efektivním používání ovladače. Nakonec jsme se rozhodli pro design, který umožňuje téměř libovolnou změnu polohy levého/pravého palce, lze jej používat bez nutnosti držení a nabízí velmi flexibilní výměnu tlačítek a páček.“

Oficiální datum vydání ovladače Leonardo zatím není veřejné, stejně jako finální označení a také cena, za kterou se bude zařízení určené pro hendikepované hráče prodávat.

Zdroj: PlayStation Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud