Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Půl milionu starých vinylových desek: milovníci gramofonových nahrávek mohou volně stahovat z bezplatného internetového archivu

Josef Mika 18.01.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Milovníci hudby zbystřete! V Internet Archivu najdete více než 463 000 zdigitalizovaných nahrávek ve vysoké kvalitě s uklidňujícím zvukem praskající vinylové desky, to vše ke stažení zdarma. Poradíme vám, kde se tento poklad nalézá a co vše v něm můžete objevit.

Kapitoly článku

Ojedinělá legální sbírka obsahuje více než 463 000 vinylových desek, převážně z let 1900-1960. Všechny tituly jsou zdigitalizovány, upraveny a nyní jsou vám zdarma k dispozici na archive.org.

Hudba pro každého

Dlouho před streamovacími službami, jako jsou Spotify, Deezer nebo Tidal, existovala CD a ještě předtím gramofonové desky. I když je dnes vinyl v audiofilských kruzích opět populární, o tom, že se gramofon dal roztočit na různé otáčky, ví už jen pár zájemců. Pro LP desky se používalo 33 otáček za minutu a pro singly 45 otáček za minutu – některé gramofony uměly přehrávat i šelakové desky rychlostí 78 otáček za minutu. Dnes se takové nahrávky často prodávají za sběratelské ceny.

Mohlo by vás zajímat

Internetový archiv nyní digitálně zpracoval řadu takových hudebních rarit a zpřístupnil je ke stažení. Mezi nimi jsou světoznámí zpěváci jako Enrico Caruso, Count Bassie nebo Frank Sinatra. V archivu najdete velikány jako jsou Bing Crosby, Elvis Presley, Judy Garland, Duke Ellington, The Andrews Sisters, Louis Armstrong, ale také několik poměrně neznámých skupin jako The Chantels nebo The Four Tones.

Obrovský hudební archiv: Jak stahovat vzácné nahrávky

Internet Archive
V internetovém archívu můžete vyhledávat mezi tisíci starých desek, včetně řady českých a slovenských titulů.
Zdroj: InternetArchive.org

Na webové stránce archive.org můžete ve vyhledávacím poli zadat různé výrazy – například jméno interpreta nebo slovo z názvu skladby. Zadáte-li například „Edith Piaf“, zobrazí se momentálně 139 výsledků.

Pokud si nyní chcete poslechnout některou ze známých písní, například „La Vie en Rose“, jednoduše vyberte požadovanou nahrávku kliknutím myší. Následně kliknutím na symbol „Play“ spusťte přehrávání skladby. V seznamu najdete další nahrávky písně, ale každá z nich byla upravena jiným způsobem.

Pokud si chcete písně stáhnout, najdete na příslušné stránce nahrávky informační okno s názvem „Download Options“ s modře zvýrazněnými odkazy. Pokud kliknete na „24Bit Flac“, jsou nahrávky ke stažení nekomprimované a nezpracované nebo s příslušnými funkcemi filtru.

InternetArchive gramofon
Velké úsilí: desky byly digitalizovány na tomto gramofonu.
Zdroj: InternetArchive.org

Poslouchejte světoznámé umělce v nezkreslené podobě

Od zpracovaných nahrávek neočekávejte kvalitu CD, což znamená, že při přehrávání některé z desek se praskání a praskání prostě nevyhnete. Díky různým metodám nahrávání však můžete jasně slyšet rozdíl, který způsobuje použití různých filtrů. Pokud se vám to líbí, můžete zkusit použít zvukový software, jako je například Audacity, a dále zlepšit kvalitu zvuku.

Ale kdo z nás by si občas rád neposlechl staré skladby. V porovnání s těmi současnými měli umělci v první polovině minulého století k dispozici mnohem méně technických pomůcek pro editaci nahrávek. Proto vás možná uklidní, když v našem „sterilním“ zvukovém světě nebude znít všechno vždy dokonale. Ať žije šum vinylů!

Zdroj: Internet Archive


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud