V oblasti videochatovacích nástrojů je poměrně velká konkurence a v posledním období obliba některých z nich velmi vzrostla. Google nyní přichází se silným trumfem: svou službu vybavil extrémně účinným potlačením šumu, řízeným umělou inteligencí. V oblasti softwaru pro videochat se Google docela rozmáchl. Internetový gigant nabízí hned tři různé nástroje. Zatímco Hangouts a Duo lze porovnávat více s hovory přes FaceTime nebo videohovory přes WhatsApp, Google Meet je více srovnatelný s Teams, které se zaměřují na videokonference.
Google Meet byl dříve vyhrazen pouze pro platící zákazníky GSuite, ale nedávno byl zpřístupněn k bezplatnému používání všem uživatelům s účtem Google. Díky tomu jde Google přímo proti videokonferenční službě Zoom, která v průběhu koronavirových omezení výrazně zvýšila počet uživatelů. Ale to není vše. Google Meet neustále získává nové funkce. V současné době je spuštěna funkce aktivního potlačení hluku pomocí umělé inteligence, na které vývojáři pracovali tři roky. První testy ukazují, že funkce je mnohem lepší, než nástroje pro potlačení šumu, které používají konkurenti jako například Teams.
Zpravodajská platforma VentureBeat natočila video a ukazuje v něm, jak působivě potlačení hluku v Google Meet funguje.
Webová aplikace Google Meet
Google Meet
S „Google Meet“ nabízí Google bezplatný nástroj pro videokonference.
- Výhody
- účastníci hovoru nepotřebují účet Google
Google Meet: potlačení hluku odstraňuje šum na pozadí
Už žádný hluk na pozadí: Google Meet mohou použít funkci potlačení hluku.
V bezplatné verzi Google Meet ale nejsou k dispozici všechny funkce, které mohou používat platící zákazníci G Suite. Lze ale například sdílet obrazovku a upravit si vzhled prostředí. To sice použití Google Meet usnadňuje, ale stále se nepřibližuje rozsáhlé škále funkcí Zoomu. Porážku musí přiznat i anonymnímu bezplatnému řešení Jitsi Meet.
Velmi slibně ale vypadají algoritmy strojového učení, které jsou schopné vylepšovat obraz za zhoršených světelných podmínek a odfiltrovat rušivý šum na pozadí. V současné době se zavádí funkce, která by měla nejen potlačit rušivé hluky v pozadí, jako například staveniště, ale i hluk z blízkého okolí, jako je například cvakání propisky, křik dětí nebo štěkot psů. Díky aplikaci umělé inteligence při filtraci hluku Google dosahuje mnohem účinnějšího výsledku než konkurence. Jakmile bude tato funkce k dispozici i v českém prostředí, najdete možnost potlačení šumu v nastavení zvuku aplikace Google Meet.
Google Meet: nový konkurent pro Zoom
Kachlové zobrazení: Google Meet je také zajímavý pro větší skupiny.
Zoom se stal se svou videokonferenční službou překvapivým "skokanem roku" poté, co společnost službu původně určenou firmám v průběhu koronavirových omezení uvolnila i soukromým zákazníkům. Počet denních uživatelů vzrostl z prosincových 10 milionů na 300 milionů v posledních měsících. Podle nejnovějších informací má Google Meet 100 milionů uživatelů denně.
V bezplatné verzi je délka videokonferencí v Google Meet prodloužena na 60 minut. Podle informací Googlu ale bude tento limit do konce září zrušen a nastaven na 40 minut. Stejně jako v případě Zoomu se videochatu může zdarma zúčastnit až 100 uživatelů. Chcete-li se ke schůzce v Google Meet připojit, potřebujete pozvánku. Meet používá komplexní ID, takže cizí uživatelé nemohou odkaz získat, a tedy se připojit aniž by byli pozváni. Kromě toho může být neznámým účastníkům přístup do videochatu odepřen.
Videochatovací nástroj je integrovaný do GMailu
Nástroj pro videochat Google Meet lze spustit přímo prostřednictvím GMailu.
Videochaty prostřednictvím služby Google Meet lze také spustit přímo z postranního panelu GMailu. Díky tomu se můžete ke schůzce připojit nebo zahájit vlastní videokonferenci, aniž byste museli jít do webové aplikace Google Meet.
Google musí přesvědčit kvalitou videa
Široká nabídka funkcí není zrovna to, čím by Google Meet vynikal. Opravdu inovativní funkce, jako například účast na meetingu prostřednictvím telefonu, je vyhrazena pouze platícím zákazníkům.
Nicméně možnosti, které máme v Google Meet k dispozici, jsou pro rychlé setkání s kolegy nebo přáteli ve videochatu dostatečné. Nové potlačení šumu je také velmi zajímavé a ukazuje, jak úspěšně lze použít prvky umělé inteligence pro zlepšení hlasového přenosu. Pokud se Googlu podaří podobným způsobem zlepšit i kvalitu videa, bude jeho nástroj určitě zajímavým konkurentem služby Zoom.