Samsung Odyssey G8 OLED (S27FG812SU) v naší recenzi
Kombinace 27“ úhlopříčky s 4K rozlišením a ultrarychlou až 240Hz obnovovací frekvencí vytváří na QD-OLED panelu perfektní obraz s intenzivními a přesnými barvami. K tomu má monitor vynikající ergonomii, výškově stavitelný stojan s možností natočení panelu na výšky (v oběma směrech) a praktické ovládání OSD menu. K tomu nesmíme zapomenout připočíst parádní matný povrch zobrazovacího panelu a pouze 0,03ms dob odezvy.
Tento monitor není určen pouze náročným hráčům, podle nás je určen spíše pro grafiky, fotografy nebo střihače, kteří oceňují přesnost barev, uniformitu zobrazení a vynikající kontrast a ve volném čase si rádi zahrají. Cena je ovšem hodně vysoká.


Design, ergonomie a porty
Na první pohled působí S27FG812SU moderně a luxusně. Obraz na matném povrchu QD-OLED panelu obklopují pouze minimalistické rámečky. Robustní kovový stojan zajišťuje dokonalou stabilitu a přitom nezabere na stole moc místa. Výšku zobrazovacího panelu lze nastavit v rozsahu 12 cm (8,5-2,0,5 cm od pracovní plochy) a lze jej oběma směry otáčet i naklánět.
RGB prstenec CoreLighting+ na zadní straně dodává designu zajímavý efekt, který při večerní práci chrání zrak uživatele.
Konektorová výbava je sice poměrně bohatá, obsahuje 2× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4 a dvouportový USB-B/A rozbočovač i audiokonektor pro připojení sluchátek, ale v dané cenové kategorii nás hodně mrzí absence USB-C a vestavěných reproduktorů.


Téměř referenční OLED obraz
Základem monitoru je 27" QD-OLED panel s nativním rozlišením 3 840 × 2 160 bodů. Díky hustotě pixelů 166ppi zobrazuje dokonale ostrý text, detaily i precizně vykreslenou grafiku. Rozdíl oproti 1 440p je zásadní hlavně při práci s fotografiemi nebo 4K videem. QD-OLED technologie zajišťuje takřka nekonečný kontrast (oficiálně 1 000 000:1), černá je opravdu dokonale černá a barvy jsou zářivě živé, přesto díky tovární kalibraci realistické. Panel pokrývá 99% barevného prostoru DCI-P3 a až 98% Adobe RGB.
Díky extrémně širokým pozorovacím úhlům jsou barvy příkladně konzistentní i při pohledu z boku. Nejvíc nás ale nadchla matná antireflexní úprava Glare Free, která zajišťuje, aby monitor neodrážel rušivé odlesky oken nebo světelných zdrojů. Obraz byl perfektně čitelný i během slunného dne, a to jsme měli monitor postavený kousek od okna.
Typická svítivost sice dosahuje jen cca 250 cd/m² (ve špičce při přehrávání HDR obsahu dosahuje až 400 cd/m2) je v OLED kategorie běžná. Mini LED monitory sice dosahují mnohem vyšší maximální svítivosti, ale i díky matnému povrchu obrazovky jsme neměli sebemenší problém se sledováním obrazu ani za letního odpoledne, kdy sluneční svit dopadal přímo na panel displeje.


Herní výkon: plynulý obraz bez zpoždění
Výborné zobrazovací schopnosti QD-OLED panelu monitoru Samsung S27FG812SU doplňuje i vysoká obnovovací frekvence 240Hz s dobou odezvy 0,03ms GtG. Díky tomu je rozmazání pohybujících se objektů prakticky nulové a i rychlé střílečky nebo závodní tituly běží ostře a bez artefaktů. Díky podpoře VRR (AMD FreeSync Premium Pro) se neobjeví trhání obrazu ani v titulech s kolísající snímkovou frekvencí.
Monitor ale ocení i hráči, kteří se nejraději vydávají do rozlehlých virtuálních světů, procházení temných jeskyní nebo chůzi po zasněžených horách doprovází syté barvy a v dokonale temných prostorech jsou dobře patrné jemné detaily. Herní zaměření prozrazuje i položka v OSD menu, ve které najdeme možnost zobrazení aktuální hodnoty FPS, zaměřovacího kříže nebo aktivace FreeSync.
Výbava, technologie pro ochranu OLED panelu a spotřeba
Monitor obsahuje i řadu dalších technologií, které nemají přímý vliv na okamžitou kvalitu obrazu, ale v dlouhodobém výhledu je majitelé monitoru rozhodně ocení. Patří mezi ně například systém Safeguard+, který kombinuje unikátní chlazení panelu a prodlužuje jeho životnost, a prostřednictvím pohybu pixelů a inteligentního řízení jasu minimalizuje riziko vypálení statických prvků. Chlazení monitoru je zcela nehlučné a uživatel nemusí ručně aktivovat obnovovací cykly.
OSD menu je dostatečně detailní, obsahuje řadu přednastavených režimů, možnosti herního nastavení i řízení PiP, ale není lokalizováno do češtiny. Ovládá se pomocí praktického miniaturního joysticku, který slouží i jako vypínač.
Samsung S27FG812SU má externí napájecí adaptér, což je pro tenké OLED monitory s ohledem na chlazení a provozní teplotu ideální. V provozu může podle zvoleného provozního režimu a nastaveného jasu dosahovat spotřeby přes 100 W, my jsme jej během dne u okna provozovali v kancelářském režimu s jasem staženým na 30 procent a spotřeba se pohybovala mezi 37 a 45 W.
Shrnutí
Samsung Odyssey G8 OLED (S27FG812SU) ideálně kombinuje schopnosti, které ocení jak profesionální grafici a fotografové, tak hodně nároční hráči her. Obraz na panelu s matným povrchem je téměř dokonalý, ergonomie příkladná a k naprosté spokojenosti nám chybí jen absence USB-C konektoru pro připojení a napájení notebooku.
Technická data
Samsung Odyssey G8 OLED (S27FG812SU)
Chip známka
Displej / rozlišení | 27" / 3 840 × 2 160 bodů / QD-OLED / 240 Hz / matný |
Max. jas SDR / HDR / kontrast | 250 cd/m2 / 400 cd/m2 / 1 000 000 :1 |
Doba odezvy | 0,03 ms |
Výbava | 2x HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, audio, 2x USB-A 3.2 Gen1, CoreLighting+ |
Spotřeba – běžný provoz/max. | 35 W / 140 W |
Cena | 32 990 Kč |

QD-OLED panel monitoru Samsung Odyssey G8 OLED nabízí perfektní barevné podání
Michal Bareš, Chip
Zadní pohled na monitor Samsung Odyssey G8 OLED
Michal Bareš, Chip
Konektorová výbava monitoru Samsung Odyssey G8 OLED. Vlevo je ovládací joystick OSD
Michal Bareš, Chip
PŘEJÍT DO GALERIE
(13 FOTOGRAFIÍ)