Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Slovenské volby ovlivnila umělá inteligence: extrémně nebezpečný je deepfake

Jakub Fišer 03.10.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V sobotu Slováci volili v předčasných volbách do Národní rady Slovenské republiky, tedy obdoby naší poslanecké sněmovny. Předvolební období provázela poměrně masivní kampaň, kterou částečně ovlivnila i umělá inteligence, hlavně pak nechvalně známý fenomén deepfake.

Kapitoly článku

Úsudek voličů mohl být ovlivněn falešnými zvukovými nahrávkami, které byly zveřejněny jen několik dní před volbami, napsal slovenský Denník N, zprávu pak citovala i agentura AFP nebo britský magazín Wired.

Deepfake nahrávka proti liberálům

Dezinformační kampaň měla být zaměřena proti liberální straně Progresívne Slovensko (PS), jednomu z hlavních kandidátů na vítěze voleb. Na vylhané nahrávce se objevuje údajný hlas lídra PS, Michala Šimečky, kterak hovoří s Monikou Tódovou, slovenskou novinářkou z Denníku N.

Kompletní přepis falešné nahrávky uveřejnil například český server Forum24. Šimečka se má s Tódovou domlouvat na falšování voleb, uvádí tam, jaké volební obvody má „pod sebou“ a kolik hlasů lze takto zmanipulovat. Zmanipulovaná je však celá nahrávka, jak je těm pozornějším patrné nejen z nesmyslné náplně, ale také nepřirozeného mluveného projevu všech zúčastněných.

„Na internetu koluje ‚deepfake‘ zvuková nahrávka, která předstírá, že se předseda jedné z kandidujících stran domlouvá s reportérkou Denníku N Monikou Tódovou na falšování voleb. I z kolísající intonace hlasů a pauz v interakci je zřejmé, že nejde o přirozený rozhovor, ale o zmanipulovanou nahrávku,“ uvedl Denník N ve své zprávě o nahrávce.

Mohlo by vás zajímat

Jourová: Hrozba tu je

Není jasné, kdo za nahrávkou stojí, a nelze ani jednoznačně stanovit, jak moc dezinformace ovlivnila slovenské volby. Vyhrála je však strana SMER, tradiční sociálně-demokratické uskupení vedené Robertem Ficem, strana odmítající jakoukoliv vojenskou podporu sousední Ukrajině, kterou vloni napadla Ruská federace. Proevropské Progresívne Slovensko se umístilo druhé, získalo skoro 18 %.

Již před volbami se o hrozbě dezinformační kampaně hojně spekulovalo. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová prohlásila, že „slovenské volby budou testem toho, jak jsou evropské státy zranitelné vůči zbrani masové manipulace za miliony eur, kterou Moskva používá k vměšování do voleb“. Ukázalo se, že i přes masivní snahu neziskových organizací omezit vliv dezinformací, mohla takto masivní kampaň solidně ovlivnit průběh voleb.

Zdroj: Denník N, Wired, Forum24


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud