Přejít k hlavnímu obsahu

Recenze: Sony WH-1000XM6 – důvod odložit stará sluchátka?

Michal Bareš 26.05.2025

Po třech letech přichází nová generace ikonických sluchátek Sony WH-1000XM6. Stále si udržuje perfektní zvuk kombinovaný s výkonným ANC a lehkou, opět skládací konstrukcí.

Kapitoly článku

Sony WH-1000XM6 v naší recenzi

Sony WH-1000XM6 sedí na hlavě pohodlně. Široký hlavový most zajišťuje pohodlné nošení, i když kontaktní tlak by mohl být trochu slabší. Vysoké hodnocení si zaslouží enormní výdrž baterie přes 58 hodin, a to jak bez ANC, tak i s ním. Špičkový zvuk sluchátka produkují nezávisle na na přehrávaném hudebním žánru. Obzvláště přesvědčivá je přesnost basů a přirozenost hlasů, snad jen prostor by mohl být trochu rozlehlejší a atmosféra živější.

Zvuk lze přizpůsobit pomocí desetipásmového ekvalizéru v aplikaci, ale prakticky to není nutné. Aktivní potlačení hluku (ANC) je účinné, ale kupodivu jím poněkud proniká nízkofrekvenční šum. Ovládání dotykem a tlačítky funguje dobře a doprovodná aplikace nabízí bohaté možnosti přizpůsobení.

Bluetooth 5.4 má velmi dlouhý dosah a sluchátka lze i s vybitou baterií připojit ke zdroji pomocí kabelu s 3,5mm jackem. USB-C lze ale použít jen k nabíjení, takže sluchátka WH-1000XM6 nelze přes USB-C připojit ke smartphonu drátově, trochu škoda. Zaváděcí cena 11 990 Kč je ale hodně vysoká.

Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Sony WH-1000XM6
Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Náhlavní most sluchátek Sony WH-1000XM6

Profesionální, ale možná trochu moc usedlá

Sluchátka Sony WH-1000XM6 od nás zaslouženě získala výborné hodnocení, zejména díky vynikajícímu a vyváženému zvuku, který je zábavný napříč všemi hudebními žánry. Zvuk se nám líbil jak u energického elektropopu, tak u rocku, jazzu nebo klasické hudby. Už ve výchozím nastavení je zvuk výborně vyladěný.

Kdo chce, může si zvuk dále přizpůsobit pomocí rozsáhlého desetipásmového ekvalizéru, v tomto případě jsme ale rádi zůstali na defaulním nastavení. V aplikaci je také možné analyzovat tvar ucha a přizpůsobit prostorovost zvuku konkrétní hlavě, nicméně výsledek prakticky nemá na už tak výbornou kvalitu zvuku vliv.

Při tak kvalitním zvuku je těžké něco vyčítat, ale po delším poslechu bychom uvítali možná trochu větší prostorovost scény a líbila by se nám o něco menší upjatost. Zvukovou kvalitu bychom mohli přirovnat k pohodlné jízdě luxusním autem po dálnici bez překročení rychlostního limitu. Pohoda, absolutní odloučení od okolí, ale trošku nuda. Trocha rošťáctví by sluchátkům prospěla. To jsou však výtky na velmi vysoké úrovni.

Hlasy zní přirozeně a jasně ve všech polohách, basy jsou syté a přesné, texty písní jsou dokonale srozumitelné. Sluchátka mají dynamický rozlet po všech frekvenčních rozsazích, to vše s jistotou starého profesionála. Jen jsme si při poslechu jen málokdy podupali nohou do rytmu.

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat

Velmi dobré ANC

Dalším významným plusem je dlouhý a stabilní dosah Bluetooth připojení, v tomto ohledu jsou na tom sluchátka o poznání lépe než předchozí modely. Jinak ale zlepšení nejsou celkově tak zásadní, aby samy o sobě odůvodnily přechod na nový model, protože celkově zní sluchátka velmi podobně jako předchozí generace a zásadní zlepšení nenastalo. Předchozí modely se navíc dají koupit za polovinu ceny nových WH-1000XM6.

Aktivní potlačení hluku (ANC) odvádí dobrou práci, ale dokonalé není. Dokáže spolehlivě odfiltrovat okolní ruch, zejména rovnoměrné zvuky, jako je hučení ventilátoru. Částečně ale zůstávají slyšitelné hluboké tóny a například vysokofrekvenční pískání proudového motoru je i se sluchátky stále znatelné a částečně proniká dovnitř. Je to poprvé, kdy v řadě Sony WH-1000XM hodnotíme kvalitu ANC jen jako “velmi dobrou”. 

Běžné zvukové kulisy, jako je kancelářský provoz nebo ruch kavárny, dokáží sluchátka velmi dobře odfiltrovat. Díky povedenému transparentnímu režimu je možné vnímat okolí i při aktivním poslechu hudby nebo hovoru. 12 mikrofonů zajišťuje dokonalou kvalitu konverzace i v hlučném prostředí.

Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Na každém sluchátku je šest mikrofonů, které optimalizují komunikaci v hlučném prostředí a zasahují i do ANC
Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Sluchátka Sony WH-1000XM6 mají i 3,5mm audiokonektor pro drátové připojení ke zdroji zvuku

Pohodlí a konstrukce

Ve srovnání s předchozím modelem Sony WH-1000XM5 mají XM6 o něco širší hlavový most, takže vyvíjejí o něco méně koncentrovaný tlak na horní část lebky. Na druhou stranu je kontaktní tlak na spáncích o něco vyšší, což může při dlouhodobějším nošení vadit. Pant pro nastavení délky hlavového mostu je poměrně tuhý, ale není to nijak tragické.

Na rozdíl od předchozího modelu jsou sluchátka WH-1000XM6 opět skládací, takže spolu s dodávaných ochranným krytem zaberou při přenášení méně místa. Na druhou stranu jsme je ale zpočátku měli celkem problém do pouzdra umístit, chce to trochu praxe. Líbil se nám magnetický systém uzavírání ochranného přenosného pouzdra, který nepotřebuje zip. 

Výdrž na baterii

Během testu nám trvalo docela dlouho, než jsme Sony WH-1000XM6 vybily a museli jsme je zasunout do napájecího adaptéru. Na jedno nabití sluchátka zvládnou přehrávat hudbu po dobu působivých 58 hodin a 46 sekund. Kupodivu na dlouhé výdrži nic nemění ani aktivované ANC, které výdrž zkracuje pouze o 13 minut. Po připojení k USB-C adaptéru se sluchátka plně nabijí za hodinu a 37 minut. Pokud dojde energie v baterii a nemáte k dispozici ani zástrčku, ani powerbanku, můžete pokračovat v poslechu hudby přes 3,5mm audio kabel, bohužel ale přenos hudby nepodporuje USB-C.

Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Sluchátka Sony WH-1000XM6 v transportním pouzdru
Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Otočný kloub sluchátek Sony WH-1000XM6

Aplikace a ovládání

Pokud si do svého smartphonu nestáhnete aplikaci Sony „Sound Connect“, přijdete o některé základní funkce sluchátek Sony WH-1000XM6. Aplikace nabízí podrobný ekvalizér, různé testy sluchu a spoustu možností pro nastavení ovládání nebo zvukového či ANC projevu. Intenzitu transparentního režimu (ale nikoli ANC) je dokonce možné upravit ve 20 úrovních.

Díky funkci „Speak-to-Chat“ se sluchátka, jakmile začnete mluvit, automaticky přepnou do transparentního režimu, ale samozřejmě to funguje i pokud si jen tak začnete při poslechu zpívat. Pokud by vám to vadilo, dá se tato funkce vypnout. Bez aplikace také nelze povolit současné připojení se dvěma zařízeními, jakmile je ale tato funkce aktivována, samotné přepínání mezi dvěma zařízeními se obejde bez vstupu do aplikace.

Z hlediska ovládání zůstalo vše při starém, posun po skladbách, příjem hovorů a aktivace asistenta a ANC se ovládá pomocí dotykových ploch, pokud položíte ruku na pravý náušník uslyšíte veškerý okolní hluk. Ovládání hlasitosti a přesun mezi skladbami se provádí primárně pomocí dotykové plochy pravého náušníku. Přejetím prstem nahoru nebo dolů se mění hlasitost, zatímco přejetím prstem ve vodorovném směru se aktuální skladba přeskakuje nebo se předchozí opakuje.

Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
USB-C konektor sluchátek Sony WH-1000XM6 slouží jen k napájení, hudbu přes něj posílat nejde
Sony WH-1000XM6
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Obal na přenášení sluchátek Sony WH-1000XM6

Shrnutí

Sony WH-1000XM6 patří bezpochyby k nejlepším Bluetooth sluchátkům na trhu, ale doby, kdy s přehledem ukazovaly záda konkurenci jsou pryč. Z hlediska kvality zvuku překonávají své předchůdce, ale rozdíl je to jen drobný, na druhou stranu intenzitu ANC jsme u minulých modelů hodnotili jako lepší. 

A pak je tady ta cena. Zdražit za tři roky o 1 400 Kč je pochopitelné, ale na trhu jsou levnější sluchátka, která hodnotíme výše, například nedávno testované JBL Tour One M3 za 9 990 Kč nebo Sennheiser Momentum 4 Wireless za 7 490 Kč. Vyšší pozici v našich srovnávacích žebříčcích mají dokonce i obě starší verze Sony WH-1000XM4 (momentálně dokonce za cca 5 200 Kč) a Sony WH-1000XM5 (cca 7 500 Kč).

Technická data

Sony WH-1000XM6

Chip známka

1.3 Výborný
Typ sluchátek circumaurální
Připojení Bluetooth 5.4 (LDAC, AAC, LC3, SBC), 3,5mm, USB-C
Výdrž s/bez ANC 58:46 h:m / 58:33 h:m
Délka dobíjení 1:37 h:m
Frekvenční rozsah 4–40 000 Hz
Hmotnost 253 g
Kvalita reprodukce (40 %) 1,2
ANC (20 %) 1,7
Mobilita (15 %) 1,2
Pohodlí (15 %) 1,4
Výbava (10 %) 1,4
Cena 11 990 Kč

Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme