Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Stále stejný scénář: Podvodník přes počítač vylákal téměř 1,5 milionu korun. Jak poznat falešný účet?

Pavel Trousil 16.10.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Falešní bankéři, lékaři, kamarádi, investoři, nebo kapitáni jsou schopní ze svých oběti vylákat miliony. Scénář je podobný, a přesto jsou zločinci stále v mnoha případech úspěšní. Jak ale poznat nepravého přítele a falešný účet na sociálních sítích?

Kapitoly článku

V posledních měsících je případů, kdy se podvodníci přes internet seznamují a vydávají se někoho jiného, opravdu hodně. Namátkou titulky z Týdeníku policie z posledního měsíce: „Myslel si, že výhodně investuje do akcií ČEZ. Místo toho ale přišel o 1,8 milionu korun“, „Přes internetovou seznamku poznal údajnou Japonku. S její pomocí chtěl investovat, přišel však o více než 2,6 milionu korun“, „Vydávají se za pracovníky banky a okrádají seniory o statisíce“, „Žena naletěla falešnému bankéři a z účtu vybrala více jak 300 tisíc korun. Od vložení peněz do bitcoinmatu ji na poslední chvíli odradil policejní leták“.

Poslední podobný případ se odehrál nedávno na Uherskohradišťsku. Kriminalisté zde šetří případ podvodu spáchaného na ženě, která smyšlené kurýrní společnosti zaplatila bezmála jeden a půl milionu korun. Koncem května ji oslovil přes sociální síť neznámý ctitel a profiloval se jako český lékař pracující v Turecku. Po vzájemné komunikaci získala žena v muži důvěru. Požádal ji k přijetí jím naspořené finanční hotovosti ve výši téměř jednoho milionu dolarů. Ta měla sloužit do začátku jejich společného soužití po jeho příjezdu do České republiky.

Peníze samozřejmě nikdy nedostala, naopak zaplatila falešné kurýrní službě za údajné poplatky bezmála jeden a půl milionu korun. Většina z celkové částky byla podpořena úvěrem, který si pro tento účel zřídila.
 

Nicolas
Oslovila vás přes sociální sítě nějaká známá celebrita? Asi to ve skutečnosti nebude ona ...
Zdroj: Scrennshot messenger, Reddit

Jak ale poznat, že se jedná o podvod a že přítel z Facebooku je falešný? Policie i banky vždy radí k obezřetnosti a nedůvěře. Zejména na sociálních sítích není vždy všechno tak, jak se zdá. Stejně jako internet obecně se tyto platformy staly rejdištěm podvodníků.

Sociální média jsou rejdištěm podvodníků

Podvodníci využívají falešné profily, často registrované a spravované automatizovanými roboty, k tomu, aby uživatele spamovali „skvělými“ nabídkami, clickbaitovými příběhy, romantickými podvody a podobně. Může se jednat o různé nabídky, od odkazu "kdo si prohlížel váš profil" až po falešnou investiční příležitost v kryptoměnách nebo nabídku dárkové karty zdarma. 

Nic dobrého pro nikoho samozřejmě udělat nechtějí – chtějí peníze nebo osobní údaje. Mohou doufat, že kliknete na škodlivý odkaz, čímž spustíte skryté stahování malwaru, nebo že jim dobrovolně předáte osobní údaje. Možná vás dokonce lákají na větší podvod, jako jsou milostné podvody nebo podvody s kryptoměnami.
 

Mohlo by vás zajímat

Jak odhalit podvodníky

Platformy sociálních médií se zlepšují v odstraňování neautentických profilů a účtů. Ale ani zdaleka se jim to nedaří na 100 %. Proto to je to především na vás. Zde je několik tipů od bezpečnostního odborníka z Esetu, jak podvodníky odhalit:

  • Neobvyklý životopis: Falešné účty mohou mít životopisy zkopírované odjinud, což vede k nesourodé směsici vět. Dávejte si také pozor na překlepy, nadměrné množství emotikonů nebo nepřirozený text svědčící o tom, že ho psal bot.
  • Převzaté obrázky: Podvodníci mohou používat falešné profily na sociálních sítích, stejně jako na seznamkách, ve snaze navázat s obětí romantický online vztah a poté ji požádat o zaslání peněz. Co jako první můžete vyzkoušet je zpětně vyhledat fotografie, které na svém účtu má. 
  • Nesoulad mezi "Sleduji" a "Sledující": Tento problém se vyskytuje zejména na Instagramu. Spamové účty automaticky sledují stovky nebo tisíce uživatelů, ale jen málo z nich je sleduje zpět. Oslovila vás na Facebooku nějaká celebrita? Pokud má jen málo sledujících, bude to nejspíše falešný účet.
  • Profilová fotka přítele: Někdy se podvodníci pokusí naklonovat účet vašeho přítele. Poté mohou poslat naléhavou zprávu, v níž předstírají, že je přítel v nesnázích, a žádají o peníze. Je to jednodušší, než se zdá, a stále to oklame spoustu nevědomých uživatelů sociálních sítí. Vždy se vyplatí u každého přítele překontrolovat, zda vám takovou zprávu skutečně poslal on. Napište mu prostřednictvím jiného kanálu, nebo zavolejte. Případně důkladně prověřte účet, který zprávu odeslal. Nevykazuje některý ze zde uvedených příznaků podvodu?
  • Spam v podobě přímé zprávy: Podvodný účet se často snaží poslat vám přímo zprávu s falešnou nabídkou a vyzvat vás, abyste zprávu poslali někomu jinému nebo navštívili webovou stránku a zjistili více informací. Tyto účty budou také falešné a budou sloužit k prodeji čehokoli od podvodů s investicemi do kryptoměn až po maloobchodní podvody.
  • Neoficiální účet: Například Instagram, Facebook a X (Twitter) mají kontrolní značky, které identifikují oficiální účty firem, celebrit a dalších osob. Pokud uvidíte účet, který se vydává za nějakou významnou organizaci nebo jednotlivce, ale není na něm žádná z těchto značek, pravděpodobně se jedná o podvodníka.
  • Jednorázová aktivita: Falešné účty často zveřejní množství obsahu najednou - třeba s podobnými nebo stejnými popisky - a pak se odmlčí. Nebo dokonce nezveřejňují příspěvky vůbec. Zkontrolujte proto množství, kvalitu a četnost příspěvků.
  • Nabídky dárků zdarma: Dejte si pozor na účty, které vám nabízejí dárky a/nebo peníze - třeba výměnou za vyplnění dotazníku. Mohou se za tímto účelem vydávat za známou značku. Chtějí pouze vaše osobní údaje.
  • Výrazně zlevněné zboží: Falešné účty mohou také propagovat luxusní zboží, které bylo výrazně zlevněno. Pamatujte si, že pokud je něco příliš skvělé na to, aby to byla pravda, pak se patrně jedná o podvod.
  • Náhodné komentáře: Pokud účet zanechává komentáře k vašim příspěvkům, které s daným příspěvkem nesouvisí, jedná se s velkou pravděpodobností o falešný účet.

Zdroj: Týdeník policie, Týdeník policie, Welivesecurity, Reddit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud