Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tajemství vypínání: funkce, kterou Microsoft ve Windows záměrně skryl

Jiří Palyza 14.07.2023

Tak banální věcí, jakou je vypínání Windows, je škoda času se zabývat. Také si to myslíte? Existuje metoda, pomocí které můžete systém skutečně a úplně vypnout. Dokonce tím lze předejít i některým problémům.

Kapitoly článku

Tlačítko "Vypnout" zajistí vypnutí počítače. Od verze Windows 8 se za touto nenápadnou a na první pohled jasnou funkcí skrývá ještě něco navíc: rychlé spuštění.

Když počítač vypnete, nachází se ve speciálním klidovém stavu, který později umožňuje jeho rychlejší opětovné spuštění. K tomu účelu se na SSD nebo HDD ukládají systémové komponenty, které se po novém zapnutí počítače znovu a rychle načtou do operační paměti.

Chcete-li počítač zcela vypnout a opětovně jej spustit "s čistým stolem", například po projevu nějaké chyby, Microsoft doporučuje buď počítač restartovat, nebo použít poměrně neznámý trik.

Úplné vypnutí počítače: jak to funguje

shutdown

Při kliknutí na tlačítko "Vypnout" podržte stlačenou klávesu Shift. | Zdroj: Windows 10

Pokud chcete svůj počítač skutečně zcela vypnout, postupujte následovně:

– jděte do nabídky Start ať už kliknutím na stejnojmennou ikonu na Hlavním panelu nebo stiskem klávesy [Windows],

– kurzorem myši najeďte na tlačítko Napájení a kliknutím rozbalte nabídku,

– vyberte možnost Vypnout se současným stiskem klávesy Shift.

Výsledkem tohoto jednoduchého a rychlého triku je, že se počítač při příštím zapnutí kompletně restartuje, a ne jako obvykle pouze "probudí" z klidového stavu. Tato metoda může zabránit různým chybám softwaru nebo systému, které by jinak jednoduše pokračovaly dál.

To sice znamená, že bude počítač startovat o něco déle, ale každý uživatel, který má ve svém systému moderní SSD disk a používá jej jako systémový, rozdíl sotva postřehne.

Trvalé zakázání rychlého spouštění ve Windows

settings

Rychlé spuštění také můžete trvale deaktivovat. | Zdroj: Windows 10/Možnosti napájení

Pokud byste chtěli provádět úplné vypnutí počítače pokaždé a nechcete při tom neustále mačkat klávesu Shift, existuje možnost, jak funkci rychlého spouštění trvale zakázat. V systému je ale dobře skryta.

Spusťte "Ovládací panely", vyberte skupinu "Systém a zabezpečení" a zvolte "Možnosti napájení". Ze seznamu vlevo vyberte "Nastavení tlačítek napájení". Zde musíte nejprve zvolit "Změnit nastavení, které nyní není k dispozici", aby vám systém zpřístupnil šedě zobrazené položky. To bude vyžadovat práva správce.

Poté už stačí jen odstranit zaškrtnutí u prvního nastavení "Zapnout rychlé spouštění".

Zdroj: WinTips


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud