Vše, co musíte udělat, je zapojit krabičku do diagnostického (OBD) portu auta, kterým je vybavena většina vozů vyrobených po roce 2001, a spárovat ji se smartphonem, do kterého si předem instalujete aplikaci Motion, dostupnou pro platformy Android a iOS. Kompatibilitu Chytrého auta s vaším vozem a umístění OBD portu si můžete předem ověřit na webu t-mobile.cz/chytre-auto. Spárování chytré krabičky se smartphonem se nám povedlo zcela bez problémů na první pokus. Stačí si jen vytvořit nový uživatelský účet pomocí e-mailu a hesla a pak krabičku připojit k vozu. K jednomu uživatelskému účtu (smartphonu) může být navíc připojeno hned několik vozů, takže můžete snadno sledovat všechna auta v rodině nebo malé firmě. Spojení mezi krabičkou v autě a smartphonem funguje po mobilní síti a T-Mobile si za něj účtuje 75 korun měsíčně – včetně roamingu v rámci celé Evropy. Ve smartphonu přitom samozřejmě můžete mít SIM kartu od jakéhokoli mobilního operátora, podmínkou pro spojení s vozem je ale pochopitelně dostupnost připojení k internetu.
A jaké parametry Chytré auto vlastně sleduje? Především vám vždy ukáže aktuální polohu vozu a zároveň archivuje veškeré jízdy. V seznamu jízd najdete trasu znázorněnou na mapě, datum, čas a dobu jízdy, vzdálenost a průměrnou či maximální rychlost. Sledování jízdy se aktivuje automaticky, jakmile se auto pohne. Při našem testování bylo zaznamenáno například i několikasekundové popojetí na parkovišti jen o pár metrů. Ukončení jízdy je hlášeno s několikaminutovým zpožděním, aby se jízda nerozdělovala na úseky například při zastavení na semaforech. Vestavěná čidla informují také o prudkém brždění a ostrých rozjezdech, ovšem funkce indikátoru „volnoběh“ nám poněkud uniká. Jestliže s autem nejedete vy, ale někdo jiný, hodí se možnost zasílání notifikací o zahájení a ukončení jízdy, stejně jako možnost nastavení maximální rychlosti, při jejímž překročení se zobrazí notifikace, stejně jako možnost definice oblasti na mapě, kdy se zobrazí notifikace, když do ní auto vjede, nebo z ní naopak vyjede. Jednotlivé jízdy lze v seznamu odlišit na soukromé a pracovní a jejich kompletní seznam můžete exportovat do CSV souboru pro další zpracování v počítači.
Nepříliš spolehlivě funguje spolupráce Chytrého auta s diagnostikou vozu. Aplikace sice hlásí chyby diagnostiky (takže se včas dozvíte o případných závadách na autě), ale u našeho auta zcela mylně ukazovala stav paliva nebo nerozpoznala datum výroby vozu a stav ujetých kilometrů. Šikovná, obzvlášť teď v zimě, je funkce na sledování stavu akumulátoru auta. Ten mimochodem krabička Chytrého auta nijak nezatěžuje, protože má jen minimální odběr a k tomu i vlastní malý akumulátor.
Chytré auto může sloužit i jako velmi efektivní prvek ochrany auta před odcizením, tedy pokud si případný zloděj nevšimne zařízení zapojeného v OBD portu vozu. Právě připojení sledovací krabičky k diagnostickému portu je jednou z hlavních nevýhod Chytrého auta. Kolem OBD portu totiž zpravidla nenajdete dostatek místa, aby krabička nikde nevyčnívala a nepřekážela třeba nohám řidiče. Tvůrci Chytrého auta ale na tento problém tak trochu mysleli, takže k němu T-Mobile nabízí i prodlužovací kabel, který pomůže s hledáním lepšího umístění krabičky v autě.
T-Mobile slibuje, že bude Chytré auto a aplikaci Motion nadále rozšiřovat o další funkce. My bychom v první řadě doporučovali vytvořit webové rozhraní, aby bylo možné spravovat vozy a procházet jízdy nejen ze smartphonu, ale i v počítači.
Technická data
Připojení
OBD port
Podpora vozů
od roku výroby 2001
Aplikace
Android 4.0.3 a vyšší, iOS 9 a vyšší
Senzory
pohyb, otřesy
Rozměry a hmotnost
45 × 66 × 30 mm; 56 g
Cena
cca 2 600 Kč + 75 Kč/měsíc

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.