Přejít k hlavnímu obsahu

Test inkoustových multifunkčních zařízení

redakce 04.12.2011
info ikonka
Zdroj:

Inkoustová multifunkční zařízení jsou levná, skvěle vybavená a dokážou tisknout levně, rychle a kvalitně. Nejdůležitější je umět si správně vybrat a zvolit model, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům a tiskovým objemům.

Obrázek odebrán. Epson WorkForce Pro WP-4525DNF

Ceny inkoustových multifunkčních zařízení klesají a jejich nabídka i výbava se zlepšuje. Na trhu najdeme inkoustová multifunkční zařízení pro malé kanceláře s úžasně nízkými náklady i domácí všeuměly s dokonalým fototiskem. Síťové drátové i bezdrátové připojení, duplexní jednotky, automatické podavače papíru i velkokapacitní inkoustové zásobníky jsou samozřejmostí. Většina lepších modelů pak nabízí ovládání prostřednictvím dotykových displejů, tisk ze smartphonů a tabletů a běžný je i tisk prostřednictvím elektronické pošty.

V kategorii multifunkčních zařízení se setkáváme v podstatě se dvěma typy zařízení. Buď jsou určeny pro objemnější tiskové úlohy a spolupracují s velkoobjemovými zásobníky, které zajišťují levnější tisk, nebo se jedná o klasické domácí multifunkční zařízení, určené pro občasný tisk dokumentu a poměrně častý tisk fotografií. Produkty první kategorie bývají robustnější a rychlejší, ale mají jen čtyři inkoustové zásobníky, zatímco fotomultifunkční zařízení bývají osazena větším počtem inkoustových kartridží, jsou o něco pomalejší, ale mívají propracovanější design a snadnější ovládání. Primárně „kancelářská“ multifunkční zařízení jsou o něco dražší, ale tisknou levněji, fotomultifunkční zařízení jsou levnější, ale tisknou dráž. Nejdůležitější je tedy dobře si spočítat, jak často a jaký typ úloh budete tisknout, a rozhodnout se, zda se více vyplatí investice do levnějšího zařízení s vyššími tiskovými náklady, nebo do dražšího zařízení s levnějším tiskem. Inkoustová multifunkční zařízení bývají „držáky“ a při dobrém zacházení vydrží i více než pět let, takže doporučujeme dobře počítat – v tom vám mohou pomoci naše výsledkové tabulky. Námi vypočítané tiskové náklady je však třeba brát pouze orientačně, protože momentálně nevíme, jak se v tomto ohledu projeví slábnoucí koruna, a při výpočtech vycházíme z rozumného průměru, za který se tyto kartridže běžně prodávají. Výrobci nechávají prodejcům poměrně bohaté marže, takže nevycházíme z v podstatě nereálných doporučených cen, ale nepoužíváme ani nejlevnější ceny, které většinou nabízejí malí prodejci. Uváděné tiskové náklady tedy mohou být v případě dobrého nákupu i o 10 až 15 procent nižší a dále se dají výrazně snížit pořízením cenově výhodných inkoustových sad, obsahujících větší množství kartridží. Základní orientaci o tom, které modely tisknou dráže a které levněji, však z našeho přehledu získáte.

 

 

Celý článek si budete moci přečíst v papírové verzi Chipu 1/2012.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme