Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: znáte tento utajený nástroj Microsoftu na obnovu dat? Stáhnout si ho můžete zdarma

Jiří Palyza 11.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Při náhodném smazání důležitých souborů je nejhorší prvotní šok. Ne všichni vědí, že samotný Microsoft nabízí vlastní profesionální nástroj pro obnovu smazaných dat, kterým vše můžete rychle napravit.

Kapitoly článku

Pokud omylem ve Windows vysypete Koš nebo příliš rychle formátujete USB disk, přijdete o data, která tam byla uložena. A pokud nejsou zálohována na jiném místě, hrozí, že jejich ztráta bude nevratná. K náhodnému smazání souborů může dojít snadno a jsou to momenty, kdy jsou uživatelé ochotni dát cokoliv za to, aby ztracená data byla rychle obnovena. Pomocí vhodného nástroje to často i jde a není třeba propadat panice.

Microsoft nabízí nástroj Windows File Recovery, který je zdarma a lze jeho pomocí provádět obnovu dat v systému Windows. Má to ale jeden velký háček: software lze ovládat pouze pomocí příkazové řádky. Pokud vás to neodradí, můžeme vás hned zase uklidnit: jde to poměrně snadno. Navíc je k dispozici dodatečné grafické rozhraní.

WinfrGUI: záchrana dat v prostředí grafického uživatelského rozhraní

Prostředí programu WinfrGUI
info ikonka
Zdroj: AOMEI/WinfrGUI
Pokud si doinstalujete grafickou nadstavbu WinfrGUI, rázem se vám ovládání programu pro obnovu smazaných dat hned usnadní.

WinfrGUI je řešení pro všechny uživatele, kteří neradi pracují v příkazovém řádku. Tento software stačí instalovat jako doplněk k programu Windows File Recovery, a poté můžete snadno obnovit soubory pomocí myši. Provádí se to ve třech krocích:

1. zadání oblasti, která má být prohledána,
2. nastavení adresáře, kam má být uložena obnova,
3. výběr režimu skenování.

K dispozici jsou dva režimy skenování. "Quick Scan/Rychlé skenování" pracuje svižně a skenuje pouze neporušené souborové systémy NTFS. Nalezené soubory lze obnovit spolu se strukturou složek a názvy souborů. Vyhledávání je navíc poměrně rychlé. "Deep scan/Hloubkové skenování" je o něco pomalejší, podporuje více souborových systémů, a také načítá data bez názvů souborů.

Windows File Recovery: záchrana pomocí příkazového řádku

Práce v příkazovém řádku
info ikonka
Zdroj: Windows File Recovery
Program Windows File Recovery lze také jednoduše používat v prostředí terminálu.

Obnovení smazaných souborů můžete ale provést i minimalistickým způsobem pomocí příkazového řádku. Mělo by to fungovat i v případě, kdy došlo ke smazání souboru a následnému vysypání Koše, nebo byla přeformátována paměťová karta.

Program Windows File Recovery dokáže prohledat HDD, SSD, USB flash disky a paměťové karty, a umí obnovit mnoho běžných typů souborů. Podle Microsoftu jsou to mimo jiné formáty JPEG, PDF, PNG, MPEG, MP3, MP4, ZIP a dokumenty sady Office. Minimálním požadavkem pro použití nástroje je systém Windows 10 verze 2004 (květnový update z roku 2020) nebo Windows 11.

Mohlo by vás zajímat

Pokud chcete použít nástroj Windows File Recovery, spusťte příkazový řádek s administrátorskými právy. Zadejte příkaz "winfr" a zkontrolujte, zda byl nástroj úspěšně nainstalován (měly by se vypsat všechny možnosti zadání parametrů). Chcete-li například obnovit všechny soubory odstraněné ze složky "Stažené soubory" do cílové složky na oddíl D:, zvolte příkaz:

winfr C: D:/<Cílová složka> /regular/n Users/<Uživatelské jméno>/Downloads/

Program Windows File Recovery nabízí dva režimy: "běžný" (Quick Scan) a "rozsáhlý" (Deep Scan).

Poslední záchrana

Nechtěné vymazání souborů se stane hned. Pokud nemáte k dispozici zálohu dat, může být jednou z posledních nadějí nástroj Windows File Recovery. Jde o užitečný program, který slouží k obnově jednoho i více souborů. Díky různým režimům a možností parametrizace zde máte plnou kontrolu. Nicméně na program nelze úplně spoléhat a brát jej jako alternativu k zálohování. Důležitá data se vyplatí vždy uložit na více místech a mít je tak pro podobné případy k dispozici.

Zdroj: Microsoft Store / Windows File Recovery, WinfrGUI, Ubackup.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme