Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle váš Windows neumí: minimalistický Linux nezabírá ani 1 GB

Jiří Palyza 15.04.2025
Ninja tučňák na starém monitoru
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Linuxových distribucí je celá řada a o mnohých se ví, že jsou z hlediska nároků na paměťové úložiště velni skromné. Jedna mezi nimi ovšem vyniká. Zabere totiž pouhých 700 MB diskového prostoru. Jak může takový operační systém vůbec běžet?

Kapitoly článku

Linux nemusí být osekaný

Nejoblíbenější Linuxy, jako jsou MX Linux a Ubuntu, uživatele zaujmou rozsáhlou nabídkou aplikací a službami, které jsou jejich součástí už ve výchozím nastavení. Systémy ale zaberou několik gigabajtů, což může být pro některé starší počítače s omezenými zdroji problém.

Vývojáři distribuce Damn Small Linux ale ukazují, že to jde ještě úsporněji. Během desetiletí si tato verze Linuxu vydobyla pověst jednoho z nejtenčích Linuxů. I přes svou skromnou velikost pouhých 700 MB dokáže nabídnout řadu nástrojů a funkcí.

Co ale není její silnou stránkou, jsou pravidelné aktualizace. Těch je skutečně poskrovnu. Až nyní, po dlouholeté odmlce, vývojáři nabízejí verzi 2024 RC.

Mohlo by vás zajímat

Kompaktní operační systém

Novým cílem vývojářů je nabídnout zkomprimovanou distribuci pro stolní počítač, která se vejde do dostatečně malého obrazu, odpovídajícího kapacitě jednoho CD. Jeho velikost by tedy neměla přesáhnout maximální velikost 700 MB. Damn Small Linux už nebude tak „superlehký“ jako dříve, přesto zabere mnohem méně místa než většina současných distribucí.

To by mělo poskytnout dostatečný prostor pro mnoho užitečných aplikací a ovladačů. Uživatelé starších počítačů by tak i nadále neměli mít s touto linuxovou distribucí problém. Damn Small Linux je naprogramován na základech AntiX 23 i386, který by s původním Damn Small Linuxem měl stále mít mnoho společného.

Mohlo by vás zajímat

Nová verze 2024 RC také obsahuje celou řadu aplikací, které lze používat prostřednictvím terminálového okna. Vývojář i nadále zůstává věrný koncepci správců oken a poskytuje s tím související uživatelsky vstřícné varianty s Fluxboxem a JWM.

Pokud byste si chtěli novou verzi otestovat, je dobré vědět, že v současné chvíli se stále jedná o verzi RC, tedy Release Candidate. Nejde o produkční plnou verzi. Proto pokud byste se při jejím provozován potýkali s některými chybami, nebuďte překvapeni.

Mimochodem, ani přes svou pověstnou paměťovou nenáročnost Damn Small Linux nikdy nebyl úplně nejmenším Linuxem na světě. Toto prvenství stále patří distribuci Tiny Core Linux.

Zdroj: Damn Small Linux, The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme