Řekněme, že jste na dovolené pořídili desítky fotografií, a poté, co jste se vrátili domů, se jimi chcete pochlubit příbuzným. Opomenete to, že na vaše fotky není vesměs nikdo zvědavý (protože prohlížení dvou set dvaapadesáti snímků jednoho po druhém je většinou neskutečná nuda), a chcete připojit svůj notebook k velkému LCD televizoru v obývacím pokoji. V tu chvíli začínáte zjišťovat, že se jedná o nelehký úkol, a brzy se začnete ztrácet ve zmatku propletených kabelů, HDMI propojení nebo kablíků od myši a od reproduktorů. Nakonec se vám to podaří, až na to, že se před televizorem svíjí nevzhledné klubko kabelů.
Tomu všemu je však možné se vyhnout. Teprve v nedávné době začaly IT společnosti nabízet nové technologie umožňující přenos obrazu a zvuku mezi multimediálními zařízeními bezdrátovou cestou. Kromě snadnějšího propojení domácích zařízení nabízejí i celou řadu dalších zajímavých možností.
Intel WiDi: Kvalita obrazu je uspokojivá
S jednou z takových technologií přichází společnost Intel, která na český trh uvádí zařízení nazvané Intel WiDi neboli Wireless Display. Pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku potřebujete notebook vybavený procesorem Intel Core i3, i5 nebo i7 (pouze série Arrandale), grafickou kartu HD graphics a Wi-Fi kartu (Centrino N6200 a vyšší). Celá věc funguje tak, že grafická karta v notebooku v reálném čase komprimuje video a poté ho prostřednictvím Wi-Fi odesílá do adaptéru – malé černé krabičky, která je s televizorem propojená HDMI kabelem (viz ilustrace v galerii). Do budoucna se počítá i s tím, že nutnost připojovat onen magický černý box zcela odpadne a adaptér bude integrovaný přímo v televizoru. Toto zařízení nyní dodává firma Netgear a je možné si ho pořídit v internetových obchodech za cenu kolem 2 000 Kč.
Z předváděčky v české pobočce Intelu vyplývá, že kvalita bezdrátově přenášeného videa je dobrá, i když leckteří šťouralové by určitě našli nedokonalosti, způsobené tím, že v průběhu své cesty prochází video kompresí. Obraz je přenášen na televizor s přibližně půlvteřinovým zpožděním, takže je jasné, že třeba pro hry tato technologie zatím vhodná není – výjimku v tomto případě tvoří ukazovátko myši, které je renderováno zvlášť, a u něhož tedy k žádné prodlevě nedochází.
Hlavní zaměření: Fotografie nebo YouTube
V současnosti ještě není technologie tak daleko, aby měla primárně sloužit pro přehrávání videa například z Blu-ray disků. Audiovizuální přenos je u Intel WiDi šifrován pomocí WPA2, tímto způsobem však nelze přehrávat DVD nebo Blu-ray disky, které jsou chráněny pomocí HDCP. Bezdrátový přenos totiž nesplňuje zabezpečení „z média až na obrazovku“, které je vyžadováno právě u HDCP. „Hlavní model využití v současnosti vidíme spíš pro zábavu typu prohlížení fotografií anebo videa na YouTube,“ říká Pavel Svoboda z Intelu. Technologie také momentálně ještě nezvládá přehrávání videa v rozlišení Full HD, což bude možné až s příchodem druhé generace, která má být uvedena na začátku roku 2011. Intel WiDi může být použito v domácnostech nebo při různých prezentacích, kde je často potřeba různě připojovat nebo odpojovat notebooky – v takovém případě by bezdrátová technologie přinesla řešení problému s narůstající kabeláží.
Zamoření frekvencemi
V současnosti již existují standardy, pro něž přenos vida v rozlišení Full HD neznamená výrazný problém – již v roce 2008 byla představena technologie Wireless HD, za níž stojí konsorcium společností Toshiba, Sony, Philips, Intel a dalších. Parametry jsou skutečně působivé: Wireless HD pracuje na frekvenci 60 GHz, přenosová rychlost činí 28 Gb/s, což znamená Full HD rozlišení s frekvencí 60 snímků za sekundu, kromě toho nechybí ani podpora přehrávání 3D filmů. Formát Wireless HD zatím není příliš rozšířený, ale má velkou šanci na to, že se uchytí. Další konkurenční technologie, nazvaná WHDI (Wireless Home Digital Interface), nabízí přenosovou rychlost pouze 3 Gb/s.
Přehled dostupných technologií
Intel WiDi
Bezdrátový přenos obrazu a zvuku v podání společnosti Intel. V
současnosti je Intel WiDi zaměřeno převážně na prezentace fotografií
nebo přehrávání videa na YouTube. Možnost přehrávání videa v rozlišení
Full HD má přijít až s nástupem druhé generace v lednu roku 2011.
Info: www.intel.com
Wireless HD
Standard určený pro využití ve spotřební elektronice pro bezeztrátový
přenos obrazu ve vysokém rozlišení. V lednu tohoto roku byl představen
nástupce původního standardu 1.0a, který zahrnuje zvýšenou přenosovou
rychlost na 10–28 Gb/s, přibyla podpora 3D filmů, bylo zvýšeno maximální
rozlišení a přidána HDCP ochrana verze 2.0. Tím se tato technologie
vyrovná připojení pomocí klasického HDMI kabelu.
Info: www.wirelesshd.org
WHDI
WHDI (Wireless Home Digital Interface) poskytuje nekomprimované
bezdrátové spojení s přenosem datových toků videa o rychlosti 3 Gb/s.
Výhodou je zejména dosah, který činí kolem 30 m.
Info: www.whdi.org
Při sledování vlastností těchto systémů jistě mnohé z nás napadne, jestli je jejich přínos až tak výrazný. Znamenají sice přenos obrazu a zvuku bezdrátovou cestou, takže odpadá použití nepohodlných kabelů, na druhou stranu vyvstává otázka, zda zaneřádění obývacího pokoje dalšími frekvencemi je skutečně to pravé. To, jaký vliv mají technologie typu Wireless HD na naše zdraví, samozřejmě zatím nikdo přesně neví, a lze se domnívat, že se vše ukáže až po delším čase.
Periferie se budou okamžitě nabízet
Při sledování překotného vývoje v oblasti bezdrátového přenosu videa lze také odhadovat vize budoucnosti, k nimž podle všeho dojde již v brzké době. Je možné si například představit, že půjdeme nákupním centrem, budeme mít u sebe přenosné zařízení (třeba TabletPC, mobilní telefon) a velkoplošné obrazovky na stěnách se budou automaticky hlásit a nabízet, že na velkém formátu zobrazí obsah displeje našeho přenosného zařízení – to všechno okamžitě, jednoduše, bez jakéhokoli nastavování a bez problémů. Stejně tak by se mohly chovat jakékoli jiné periferie, třeba tiskárny nebo skenery, které by po přihlášení nabízely svoje služby. „Myslím si, že uskutečnění téhle představy z technického pohledu nic nebrání,“ říká Martin Vařbuchta z Intelu. „Právě o tomto je například technologie My WiFi, která zabezpečuje spolupráci různých bezdrátových zařízení.“ Lze tedy očekávat, že s technologiemi typu Intel WiDi nebo Wireless HD nás čeká zářná budoucnost – alespoň pokud se časem neukáže, že to všechno má jisté vady na kráse, především co se týče prozatím nezodpovězené otázky působení určitých frekvencí na lidské zdraví.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.