WinX DVD Author 5.9 je program určený k převodu a připravení běžných video formátů na DVD video a jeho následné vypálení. Disponuje možnostmi oříznutí, přidání titulků, které však mají problém s některými českými znaky, zvukového doprovodu a druhé menu kapitol. Ovládání programu je velice snadné a určitě ho zvládnou i méně zkušení uživatelé. Aplikace je sice v angličtině, ale díky logickému a převážně ikonovému ovládání to nebude působit žádné obtíže. Podporuje formáty MKV, M2TS, M4V, MP4, FLV, MPEG, MOV, RM, RMVB, H.264 a AVI.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu WinX DVD Author 5.9 v ceně 350 Kč, který nyní výrobce uvolnil k bezplatnému použití. Aplikace slouží k převodu a vypálení všech běžných videoformátů na filmová DVD.
|
|
Po spuštění na vás vykoukne příjemné uživatelské prostředí bez zbytečných ikonek. Nabízí se čtyři nástroje pro práci s DVD videem, přičemž první z nich kombinuje všechny ostatní. Běžně asi budete požívat tu první »Video DVD Author«, která nejprve převede video do Vob, následně Vob do DVD formátu, kde je i možnost přidání menu a nakonec vám nabídne už kompletní video vypálit na optický disk. Ještě před tím, než začnete s programem pracovat, klikněte na ikonku klíče a v nastavení pak rozklikněte položku „DVD Languague“, která je z nepochopitelných důvodů defaultně nastavena na čínštinu a zvolte něco normálního, třeba angličtinu. V nastavení se ještě nabízí změna video formátu z NTSC na PAL, který je evropským standardem.
Tvoříme DVD video
Připravte si videa, ze kterých budeme vytvářet DVD a pusťme se do toho. V hlavním menu zvolte »Video DVD Author«. V prvním kroku si vybíráme, uspořádáme a popřípadě mírně
ořízneme videa. Vlevo dole klikněte na velkou ikonku „plus“ a postupně přidávejte videa, která chcete mít dostupná z DVD. V případě přidávání nějaké filmu či seriálu k němu můžete zvolit i titulky, ale české znaky se bohužel nezobrazí správně. V průběhu přidávání sledujte šedou osu, která indikuje zaplnění budoucího DVD. Pokud ho přesáhnete, můžete buď vybrat DVD 9, tím aplikaci řeknete, že budete vypalovat na dvouvrstvé DVD, nebo odstranit/oříznout poslední video a zbytek připravit pro druhý disk.
Domácí videa jsou mnohdy pospojované různé nahrávky dohromady (hlavně v případě miniDV kamer) a tak se bude pravděpodobně hodit zkrácení záznamu třeba o posledních 20 minut, čímž se uvolní místo. To se provádí pod náhledem buď pomocí posuvníku, nebo zadáním přesného konečného času. Jednotlivá videa si uspořádejte, tak jak chcete, aby po sobě následovala, v případě natáčení ve formátu 4:3, zaškrtněte příslušné políčko a rozhodněte, zda chcete mít u DVD vytvořené i menu. Až budete hotoví, pokračujte kliknutím na dvojité šipky.
Menu DVD
Další krok je vytvoření menu, aplikace sama přidá miniatury všech videosouborů, které byly přidány. Nezbývá než si vybrat předdefinovanou šablonku, či si kliknutím na ikonku obrázku s plusem vložit do pozadí vlastní obrázek. Uspořádejte si náhledy tak, jak si přejete, pomocí ikonky „TT“ můžete přidat libovolný text (některé české znaky se bohužel nezobrazí správně), nebo libovolné hudební podbarvení menu kliknutím na notu a výběrem audio souboru. Vlevo dole je ještě jeden zaškrtávací box, který určitě využijete v případě jednoho dlouhého videozáznamu obsahujícího více od sebe oddělených záznamů a tím je menu kapitol. Projeví se to tím, že po výběru položky z hlavního DVD menu se zobrazí ještě výběr kapitol. Po zaškrtnutí se zpřístupní »Chapter menu« pod náhledem a čeká vás rozdělení na kapitoly a uspořádání jejich miniatur. Rozdělení se provádí po výběru miniatury a kliknutí na druhé
tlačítko zprava »Setup chapter menu«, kde zvolíte dělící čas, vložíte ho kliknutím na »Add chapter time« a potvrdíte fajfkou.
Uložení a vypálení
Poslední okno slouží k zvolení složky, kam se má Vob soubor uložit a závěrečnému nastavení. V rolovací nabídce „Encoding Engine“ si zvolte, jestli chcete nejlepší kvalitu za cenu delšího dekódování (první možnost), normální kvalitu, či nejhorší ale za to nejrychlejší. Zaškrtávací box »Deinterlacing«, neboli odstranění prokládání se může hodit v případě, že máte natočené video prokládané a chcete ho zobrazovat na čemkoliv jiném, než televizi. Prokládání vytváří iluzi dvojnásobného počtu snímků za sekundu a umožňuje tedy ostřejší zobrazování rychlých scén, ovšem korektně ho umí zobrazit pouze klasické televize. Nejjednodušší je to asi vyzkoušet. Vytvořte DVD video bez odstraňování prokládání a bude-li mít obraz zubaté hrany, zkuste to znovu s odstraněním.
Malý pomocník
WinX DVD Author 5.9 je velice jednoduchý na ovládání a snadno si s ním poradí i méně zkušení uživatelé. Díky tomu má však své limity a zdatnější uživatelé počítačů budou hledat nástroj, který by jim umožnil i detailnější úpravy videa nastavení. Zejména obrázek s logem programu v úvodu každého videa a potíže s českou diakritikou v titulcích může leckomu vadit.
Uveřejněno na Chip DVD 04/11.