Jak zvýšit bezpečnost telefonu?
Přijdete-li o svůj mobil, je to vždy problém. Soukromé fotky, kontakty, přístupové údaje k online bankovnictví či nákupním portálům, to vše jsou citlivé informace, které by se rozhodně neměly dostat do nepovolaných rukou.
Dalším problémem může být zálohování dat, která máte na svých zařízeních uložená. Pravidelně to dělá pouze zlomek uživatelů a i když máme zpravidla k dispozici cloudové služby, je dobré si data zálohovat i na některém z lokálních externích úložišť.
Pokud dojde na nejhorší, uložené fotky, videa nebo kontakty jsou nenávratně pryč – bez ohledu na to, zda vám smartphone někdo odcizil, nebo se prostě někde ztratil. Je proto dobré dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel.
1. Zámek obrazovky
Možná vám to může znít až příliš slabikářově, ale spousta uživatelů nemá zamykání obrazovky mobilu nastavené. Přitom jde o nejdůležitější prostředek, kterým se dá zabránit neoprávněnému přístupu. Nejběžněji se používá číselný PIN kód, gesto či otisk prstu, případně rozpoznání obličeje.
2. Automatické aktualizace
Opět si řeknete, že jde o vcelku banální doporučení. Aktualizace ale zahrnují nejen nové funkce, ale také bezpečnostní záplaty. Lze je zpravidla aktivovat v aplikaci, ve které provádíte správu a stahování svých aplikací – uživatelé iPhonů v AppStore a uživatelé Androidu v Obchodu Google. V případě potřeby se doporučuje vše provádět při aktivním připojení k Wi-Fi, abyste šetřili svá mobilní data.
3. Záloha v cloudu
Pravidelné zálohy jsou tou nejlepší ochranou před ztrátou dat. Pravidelně je obnovujte. Uživatelům ze světa Apple se k tomu účelu nabízí služba iCloud, majitelé androidového smartphonu mohou využít službu Disk Google.
Svou bezpečnost ještě povýšíte tím, že si kromě toho vytvoříte zálohu svých dat na některém lokálním externím úložišti. Mobilní telefon lze například propojit s počítače či laptopem a využít kapacitu lokálního úložiště na PC pro zálohování dat ze smartphonu.
4. Pozor na veřejné a bezplatné Wi-Fi sítě
Bezplatné Wi-Fi hotspoty dnes najdete na téměř všech veřejných místech – letištích, nákupních centrech, vlacích či dálkových autobusech. Pozor ale na monitoring vašeho online provozu, který může být za jistých okolností sledován.
Obecně byste se při připojení do veřejných Wi-Fi měli vyhnout používání online bankovnictví, nakupování na internetových obchodech neb přihlašování do e-mailového programu. V takových případech je ideální použít některou ze služeb VPN, ale i v jejich případě se velmi vyplatí dobře vybírat. Ideální je ale použít mobilní data.
5. Prověřte oprávnění aplikací
Mnoho aplikací sbírá více dat, než by bylo nutné. Proto se vyplatí u každé z nich zkontrolovat, zda skutečně potřebuje sledovat vaši polohu, přistupovat k fotoaparátu nebo kontaktům. Pokud nikoliv, omezte oprávnění, která jsou jí přidělena.
6. Šifrování dat na lokálním úložišti smartphonu
Abyste zajistili, že i v případě krádeže či ztráty mobilu nebude mít nikdo přístup k vašim datům, vyplatí se obsah jeho úložiště zašifrovat. Tím si ochráníte veškerá data před neoprávněným přístupem a potenciálním zneužitím. Důležité je v té souvislosti pamatovat i na data, která můžete mít uložena na SD kartě.
7. Stahujte aplikace pouze z oficiálních platforem
Zejména při pobytu v zahraničí je dobré dbát na zvýšenou opatrnost při stahování aplikací. V případě jakýchkoliv pochybností jsou vždy nejbezpečnějšími možnostmi AppStore společnosti Apple a Obchod Play od Google. Stahujte pouze z důvěryhodných zdrojů.
Pokud by vám jiný uživatel či neznámá webová stránka podsouvala aktivní odkazy na stažení aplikace, raději si vše důkladně prověřte. To samé platí i pro skenování QR a čárových kódů, které mohou být na různých štítcích či nálepkách na veřejných místech.
8. Aktivujte si službu vzdáleného vyhledávání či uzamčení zařízení
Pokud dojde na nejhorší a jste bez mobilu, měli byste mít možnost se okamžitě pokusit jej lokalizovat a zablokovat. Oba nejrozšířenější systémy Android a iOS k tomu nabízejí odpovídající nastavení a služby. V klidu si je projděte, jejich aktivace má smysl.
Zdroj: Tripwire