Internet nikdy nic nezapomíná. Jakmile jsou na něj jednou vloženy informace, je jen velmi těžké (a obvykle spíše nemožné) je z internetu odstranit. Typickým příkladem mohou být známé lechtivé fotografie ze seznamovacího portálu Líbimseti, které se majitelé webu snažili eliminovat. Ukázalo se však, že jakmile jsou data z jednoho serveru smazána, ihned se objeví na třech dalších. Za určitých okolností může jít o výhodu, protože nelze snadno odstranit informace o problémech nebo trestných činech. Na druhé straně ale může být tato skutečnost nebezpečnou zbraní, kterou mohou ostatní využít v takovém rozsahu, že cílové osoby potřebují psychologickou pomoc.
Do této skupiny patří i oběti tzv. kybernetické šikany, pro které může být spásou nové právo na „zapomenutí“. Někteří experti jsou ale v této oblasti skeptičtí a označují tuto novinku jen jako první z celé řady kroků vedoucích k odstranění kybernetické šikany.
Ač se to nezdá, kybernetická šikana rozhodně není okrajovým jevem. Podle nedávného výzkumu mezi 21 tisíci mladistvými, který zorganizovala Pedagogická fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností Seznam.cz, má s kyberšikanou už zkušenost padesát jedna procent českých dětí. Nejčastějšími typy kyberšikany jsou verbální útoky (s tím se setkalo už 33 % dětí), obtěžování za pomoci prozvánění (24 %) nebo vyhrožování či zastrašování (17 %). Podobná čísla uvádí i výzkum EU Kids Online, na kterém se podílela brněnská Masarykova univerzita a jehož výsledky najdete na adrese jdem.cz/bqr6w7.
Podrobnější informace najdete v článku v Chipu 11/2014, který vychází 17. řijna.