Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zeptejte se Fotek: převratný způsob vyhledávání ve fotografiích pomocí AI

Pavel Trousil 18.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Asi každý využívá skvělou funkci aplikace Fotky Google, která umožňuje snadno vyhledávat v nepřehledném množství snímků podle lidí, zvířat, míst a obsahu. Snadno pak najdete například snímky, kde je pes, Jarda, kolo a podobně. Google chce tuto funkci ještě zdokonalit pomocí umělé inteligence Gemini.

Kapitoly článku

Fotky Googlu byly jedním z prvních produktů, kde Google využil umělou inteligenci. Ta umožnila vyhledávat na fotografiích a videích osoby, domácí zvířata, místa a další. Nyní Fotky Google zásadně vylepší vyhledávání pomocí modelu umělé inteligence Gemini. 

Google novou funkci prezentuje pod názvem „Ask Photos“. A již brzy budete moct pomocí ní intuitivněji vyhledávat konkrétní momentky uložené ve vašem telefonu a v cloudu. Řekněme například, že chcete zobrazit fotografie z cest po národních parcích - můžete tedy klidně zadat "zobraz mi fotografii z každého národního parku, který jsem navštívil".
 

Fotky
Stačí jednoduchý příkaz (například "zobraz mi fotografii z každého národního parku") a umělá inteligence projde všechny vaše snímky a předloží výsledky.
Zdroj: Google

Do služby Fotky Google je každý den nahráno více než 6 miliard fotografií. A lidem se galerie rozrůstají a je stále obtížnější v nich najít přesně to, co potřebujete, a to i v případě, že zadáte do vyhledávání správnou kombinaci klíčových slov. Pomocí Ask Photos bude podle Googlu snadné se přirozeným způsobem zeptat na to, co hledáte a potřebujete. Například se můžete zeptat: "Ukaž mi nejlepší fotografie z vodáckých výprav." 

Zdroj: X, Google

Ptejte se a získejte užitečné odpovědi

Často pořizujeme fotografie, abychom zachytili vzpomínky nebo si uložili důležité detaily - ale informace z těchto fotografií se mohou vytratit. Služba Ask Photos tyto informace podle Googlu odhalí za vás. Můžete se totiž například zeptat, kde jste loni kempovali, nebo kdy vám končí platnost voucherů. 
 

Multimodální funkce Gemini dokáže porozumět kontextu a předmětu fotografií a vytáhnout z nich podrobnosti. Můžete se například zeptat: "Jaká motivy jsme měli na Lenčiných narozeninových oslavách?". Aplikace Ask Photos snímky najde, rozpozná jejich obsah a odpoví například, jaké dekorace jsou v pozadí nebo co bylo na narozeninovém dortu. Dalším příkladem může být dotaz: „Ukaž mi, jak se Jirka zlepšoval v plavání“.

Aplikace pomůže s výběrem

A funkce Ask Photos toho bude umět ještě víc. Například na konci dlouhého výletu je obtížné nezaujatě vybrat ty nejlepší snímky a pochlubit se s nimi. Aplikace Ask Photos vám pomůže najít ty nejlepší. Stačí se jen zeptat a navrhne vám nejpoutavější snímky - a dokonce k nim napíše osobní popisek, který můžete sdílet na sociálních sítích.
 

Mohlo by vás zajímat

Pokud se vám odpovědi nebudou zdát, a proto aplikaci opravíte nebo poskytnete doplňující informace, Ask Photos si může podrobnosti zapamatovat a později je využít pro kvalitnější výsledky. Funkce Ask Photos bude podle Googlu zavedena v následujících měsících a bude pomocí ní snazší vyhledat konkrétní vzpomínky nebo si připomenout informace obsažené v galerii.

Zdroj: Google, X


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud