Přejít k hlavnímu obsahu

Znáte možnost poslední záchrany Windows? Funguje, když všechno ostatní selže

Jiří Palyza 07.05.2025
Detail prstu uživatele na spouštěcím tlačítku laptopu
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Třikrát a dost: to se říká často v případech, kdy se stále opakuje to stejné a vy už s tím chcete nadobro skončit. Ve světě Windows je to ale přinejmenším v jednom případě naopak. Třikrát počítač restartujete a otevře se vám nabídka, pomocí které můžete zachránit havarovaný systém.

Kapitoly článku

Jak se dostat do režimu automatické opravy?

Váš počítač, na kterém máte instalovaný systém Windows, může zamrznout v modré obrazovce. V takových případech pomůže nouzový režim systému. Přestože jej vývojáři integrovali už před dlouhou dobou, řada uživatelů netuší, jak jej vyvolat.

Pokud Windows ještě běží, můžete rozšířené možnosti při startu zobrazit prostřednictvím nabídky. Ještě rychlejší ale je, pokud systém restartujete speciální způsobem: jděte přes nabídku tlačítka Start a zvolte Restartovat se současně stisknutou klávesou [Shift].

V případě, kdy Windows pouze zobrazí modrou obrazovku, je to složitější. Systém už nefunguje normálně a na vaše požadavky nijak nereaguje. Microsoft pro takové případy zveřejnil poměrně kuriózní trik, který si snadno zapamatujete: restartujte Windows 3× po sobě. Je potřeba aktivovat režim, kterému Microsoft říká Windows RE (Windows Recovery Environment).

Modrá obrazovka smrti ve Windows
info ikonka
Zdroj: se svolením Norton
Toto asi žádný uživatel Windows nechce vidět. Modrá obrazovka smrti nevěstí nic dobrého. Ještě ale nemusí být vše ztraceno – existuje způsob, jak aktivovat režim obnovy Windows, který Microsoft nazývá Windows RE.

Opakovaný restart síťovým tlačítkem

Nacházíte se v situaci, kdy už Windows nelze běžným způsobem ovládat? Pak stačí počítač třikrát restartovat. Tím se snadno dostanete do prostředí pro obnovení systému Windows, ve kterém už můžete pohodlně vybírat různé možnosti, včetně nouzového režimu. Stačí postupovat následovně:

  1. Výchozím bodem je zcela vypnutý počítač.
  2. Spusťte zařízení a počkejte, dokud se nezobrazí logo Windows nebo logo výrobce počítače.
  3. Jakmile se logo zobrazí, stiskněte a podržte tlačítko napájení tak dlouho, dokud se zařízení nevypne.
  4. Znovu počítač zapněte a popsaný postup zopakujte podruhé; opět podržte stisknuté tlačítko napájení. Nyní jste znovu přerušili proces spouštění a Windows si to bude pamatovat.
  5. Nyní zapněte počítač potřetí, ale pozor: tentokrát normálně, tedy bez podržení tlačítka napájení. Po dvou přerušených procesech spouštění by se při třetím pokusu měl Windows přepnout do režimu automatické opravy.
  6. Windows zobrazí modrou obrazovku s oznámením, že počítač nebyl správně spuštěn. Zvolte položku Rozšířené možnosti.
  7. Pokračujte přes Odstraňování problémů / Rozšířené možnosti / Nastavení spouštění / Restartovat
  8. Problém může nastat v případě, kdy máte systém zašifrovaný nástrojem Bitlocker. Pak budete potřebovat autorizační klíč. Pokud k přihlášení k Windows používáte účet Microsoft, můžete klíč získat online přímo od Microsoftu.
  9. Windows nyní zobrazí různé možnosti spuštění včetně nouzového režimu.
Obrazovka spuštění automatické opravy
info ikonka
Zdroj: Microsoft
Pokud uvidíte toto, ještě není vyhráno. Je to ale nadějné.
Možnosti obnovy Windows
info ikonka
Zdroj: Microsoft
V režimu Windows RE si můžete vybrat různé možnosti, jak postupovat dál.

Hodí se znát

Režim obnovení Windows je jedním z nejsilnějších nástrojů, který má každý uživatel systému k dispozici. Umožňuje diagnostikovat a opravovat vzniklé problémy, které mohou být brzdou hladkého fungování počítače. Pokud by vás tato problematika zajímala více do hloubky, více detailů o různých možnostech řešení najdete na blogu WPS. Doporučujeme.

Zdroj: Microsoft Podpora, MakeUseOf, WPS Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme