Nová chyba po aktualizaci Windows
Instalaci aktualizací od Microsoftu rozhodně doporučujeme, ne vždy je ale dobré to udělat okamžitě poté, co jsou připravené pro váš systém. Ke škodě věci se totiž často stává to, že instalace nejnovějších updatů sice zalepí bezpečnostní zranitelnosti, ale vyvolá problémy tam, kde byste je nečekali. Někdy mají závažný charakter, jindy jsou zcela neškodné. A obvykle se také nikdy netýkají všech uživatelů.
Přesto je výhodnější v souvislosti s aktualizacemi zachovat mírně zdrženlivý přístup a postupovat konzervativněji. Vyplatí se prvních deset dnů po jejich uvolnění počkat. Jakmile zjistíte, že se kolem updatů nic neděje a nejsou hlášeny žádné závažné problémy, můžete se směle pustit do aktualizace. Tato strategie ovšem také není stoprocentní.
Microsoft například před pár dny přiznal, že v souvislosti s dubnovými aktualizacemi Windows může docházet k pádu systému do modré obrazovky. Zobrazí se chybový kód 0x18B a text SECURE_KERNEL_ERROR. Chyba se týká verze Windows 11 24H2.
Jak problém vyřešit?
Pokud se zmíněný problém týká i vás, není nutné panikařit. Modrá obrazovka Windows je vlastně ochranou funkcí systému, která má zabránit dalšímu poškození.
Microsoft nyní chybu potvrdil a provedl opravu na serverové straně, která deaktivuje změny, vedoucí k chybovému stavu. Co to ale znamená a co mají dělat uživatelé?
Microsoft má pro chybové aktualizace už delší dobu připravený scénář, který se nazývá KIR (Known Issue Rollback). V průběhu aktualizace se tak neodstraňuje starý kód, nová implementace se uvolňuje v režimu možné varianty. V případě zjištěných problémů pak stačí, aby prostřednictvím služby Windows Update postižená zařízení dostala upozornění.
Zjednodušeně řečeno, Microsoft tak ruší chybné aktualizace, které nejsou bezpečnostní a byly doručeny prostřednictvím služby Windows Update.
Microsoft tak může dopad chyb zmírnit změnou konfigurace v cloudu a uživatelé nemusejí stahovat další aktualizaci. Může ale trvat až 24 hodin, než se tato změna projeví na vašem počítači. To se týká všech domácích systémů, které nepodléhají centrální správě podnikových a firemních zařízení. Pro urychlení implementace opravy Microsoft doporučuje dotčené systémy pouze restartovat.
Zdroj: Microsoft Learn, Bleeping Computer