Přejít k hlavnímu obsahu

Už v říjnu: Windows 10 se změní na časovanou bombu, co hrozí uživatelům?

Jiří Palyza 16.04.2025
Hacker se snaží ovládnout Windows 10
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Od října 2025 bude Windows 10 minulostí. Ohlášení Microsoftu o ukončení podpory stále velmi oblíbené verze systému je pro mnoho uživatelů velmi nepříjemnou záležitostí. Pro dále nepodporovaný Windows 10 to může časem znamenat velké bezpečnostní riziko.

Kapitoly článku

Windows 10 v říjnu „končí“

To, že 14. říjen 2025 bude posledním dnem, kdy Microsoft doručí bezpečnostní aktualizace pro Windows 10, je už nějakou dobu známo. Redmond tuto informaci vypustil v dostatečném předstihu. Uživatelé tak měli dostatek času na to se připravit a promyslet, jak po ukončení podpory desítek dál.

Ačkoli Microsoft nabídne podobný model, jako v případě Windows 7, jde o poměrně výbušné téma. Možná si ještě vzpomenete, že v případě Windows 7 byly po omezenou dobu bezpečnostní aktualizace doručovány i nadále po ukončení oficiální podpory.

To samé Redmond slibuje i pro desítky: základní bezpečnostní aktualizace si budete moci předplatit ještě po dobu následujících až 3 let, tedy nanejvýš do roku 2028. Přinejmenším by to mělo platit pro firmy a organizace.

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 jako kybernetická hrozba

Ze strany bezpečnostních expertů ale zaznívají varovné hlasy: používání systému Windows 10 bude po 14. říjnu 2025 výslovně nebezpečné. Ukončení podpory bezpečnostními aktualizacemi totiž nabízí kybernetickým zločincům příležitosti ke zneužívání nových zranitelností. Tomu lze zabránit pouze zajištěním plného pokrytí záplatami.

Co tedy mají uživatelé dělat?

Do ukončení podpory Windows 10 v těchto dnech zbývá ještě půl roku. Je tedy stále čas na to promyslet, jak dál. Bezpečnostní experti doporučují u nezáplatovaných desítek nezůstávat. Ač to jistě mnoho uživatelů už napadlo – systém totiž bude normálně fungovat i nadále, jen zůstane bez pravidelných patchů – není to dobrý nápad. Z hlediska zabránění neoprávněných vniknutí do nechráněného počítače či jiným bezpečnostním incidentům by změna na jiný podporovaný systém měla proběhnout.

Mohlo by vás zajímat

Není nutné přecházet na Windows 11. Dobré řešení také nabízejí systémy macOS od Apple a Linux. Důležité v tuto chvíli je rozhodnout se včas, a také včas provést potřebnou migraci. Souvisí to se zálohováním a případným převodem dat, aby nic nezůstalo na nechráněném počítači, navíc připojeném k internetu.

Pokud se ale s Windows 10 nechcete rozloučit, můžete si i jako koncoví uživatelé zaplatit prodloužení podpory systému. Podobně jako v případě Windows 7 bude k dispozici program ESU (Extended Security Update). Za 30 dolarů si tak můžete koupit další, minimálně roční odklad. Zda se vám to ale vyplatí, to už si musíte rozmyslet sami.

Zdroj: Forbes, How-To Geek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme