Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Znáte nové pravidlo deseti sekund? Co byste o něm měli vědět

Jiří Palyza 19.02.2024
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Bankovní převody v rámci EU se do budoucna stanou ještě výhodnější, a to bez dalších poplatků. S nimi souvisí i pravidlo deseti sekund. To je časový interval, v průběhu kterého by posílaná částka měla být připsána na účet příjemce. Ano, takhle rychle to půjde.

Kapitoly článku

Na přelomu zimy a jara se toho pro členské státy EU hodně mění. V pátek 16. února vstoupilo v platnost nařízení, známé pod zkratkou DSA. Cílem evropského "nařízení o digitálních službách", jaký je význam uvedené zkratky, je kromě sjednocení pravidel pro digitální služby, poskytované v regionu EU, také udržování bezpečnějšího online prostředí a vyšší ochrana uživatelů.

Hned na začátku března, tedy konkrétně šestého, začne platit další nařízení. V tomto případě půjde o DMA, tedy pravidla pro digitální trh. V jejich rámci například velké technologické firmy budou muset více otevřít své platformy a přestat je svazovat s vlastními řešeními.

Konkrétně se DMA promítne například v tom, že z prostředí Windows si budeme moci vymazat předem instalované komponenty, které jsou doposud nedílnou součástí systému. Internetové prohlížeče, tedy především Chrome a Edge, by nám také měly umožnit svobodnější volbu vyhledávače a nevnucovat nám vlastní nástroje.

Mohlo by vás zajímat

Změny nás čekají i v oblasti bankovnictví: mezi členskými zeměmi EU se v dohledné době stanou realitou převody v reálném čase. Navíc si banky nebudou smět účtovat za rychlejší převody dodatečné poplatky.

Pro nás koncové uživatele to znamená mimo jiné i to, že rychlé převody, stejně jako dosavadní standardní převody, by brzy měly být nabízeny zdarma. Evropský parlament ale schválil i další podrobnosti nařízení, které bude mít zásadní dopad na bankovní transakce.

Například také stanovuje, jak rychle musejí přenosy v reálném čase fungovat.

Převáděnou částku by měl příjemce vždy obdržet do 10 sekund

Obrazovka převodu peněz na mobilu
Pokud provádíte přeshraniční platby v rámci EU, měly by být realizované, a tedy se objevit na účtu příjemce, do 10 sekund.
Zdroj: Tech Daily/Unsplash

Na příchozí částu u zahraničních plateb už se nebude muset nijak dlouho čekat. Převody v reálném čase nebo okamžité převody budou prováděny bez ohledu na den a čas, tedy nonstop.

Bude také platit pravidlo deseti sekund: převáděná částka bude muset dorazit na účet příjemce v rámci časového intervalu deseti sekund. Kromě toho musí být příkazce do deseti sekund informován o tom, zda je převedená částka příjemci k dispozici, či nikoliv. A co je pro nás také příjemné, banky by si neměly za potvrzení převodu účtovat žádné další poplatky.

Výjimky samozřejmě budou existovat, ale pouze pro zvláštní případy. Nařízení se vztahuje i na členské státy, jejichž měnou není euro, ale na jejichž účtech se pravidelně transakce v evropské měně provádějí.

Zavedení nového pravidla má přechodné období, v průběhu kterého by se mu banky měly podřídit.

Ochrana před podvodníky

Zdrojový kód na monitoru
Nové nařízení také stanovuje další opatření na ochranu před různými formami podvodů a převodem peněz na účty kyberzločinců.
Zdroj: Kevin Ku/Unsplash

Pomalé převody měly paradoxně přeci jen jednu výhodu. Pokud jste se například stali obětmi některé z formy podvodů a peníze převedli na zahraniční účty, šlo v některých případech tyto transakce ještě zastavit. U převodů v reálném čase to už ale nebude možné.

V novém nařízení ale hraje oblast bezpečnosti významnou roli: poskytovatelé platebních služeb by měli mít k dispozici robustní a moderní nástroje pro odhalování a prevenci podvodů.

Cílem je například zabránit převodům na nesprávný účet, jako důsledku podvodného a manipulativního chování. Poskytovatelé platebních služeb, působících v regionu EU, budou muset nabízet možnost okamžitého ověření totožnosti příjemce, a to opět bez dalších vícenákladů nebo dodatečných poplatků.

Jedna z velmi "oblíbených" a zneužívaných forem manipulace spočívá v tom, že se neshodují jméno příjemce a kód IBAN. Tuto kontrolu zatím zákon nevyžaduje a mnoho bank ji tedy neprovádí.

Maximální částka, kterou půjde převést

Žena provádí internetovou platbu
Kromě limitu pro denní převody bude také stanovena maximální částka, kterou půjde v reálném čase převést.
Zdroj: Freepik

Dalším ochranným opatřením proti podvodům bude možnost stanovit maximální částku pro okamžité převody v eurech. Tuto možnost omezení budou mít banky a před realizací dalšího převodu by mělo být možné stanovený limit změnit.

V případech, kdy poskytovatel platebních služeb nesplní své zákonné povinnosti v oblasti boje proti podvodům, a dojde v důsledku toho například k finanční ztrátě, zákazníci budou mít možnost požadovat náhradu škody.

Poté, co nařízení vstoupí v platnost, poběží časový interval devíti měsíců na uvedení převodů v reálném čase do praxe. Na nabídku této možnosti vlastním zákazníkům budou mít banky čas 18 měsíců. Takže to bude přeci jen ještě chvíli trvat.

Zdroj: European Parliament News, Eunews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud