Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

25 let mobilní fotografie: tipněte si, jaké rozlišení měl první fotoaparát v telefonu

Pavel Trousil 17.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

V květnu roku 1999 byl představen mobilní telefon Kyocera VP-210 „Visual Phone“. Šlo o první model s vestavěným fotoaparátem, který odstartoval novou éru. Měl z dnešního pohledu slabé parametry a netypické na něm bylo, že měl fotoaparát umístěn z přední strany. Ale tím zajímavosti tohoto aparátu nekončí.

Kyocera VP-210, známý také jako VisualPhone VP-210, je považován za první komerčně prodávaný telefon s fotoaparátem. Tento revoluční krok v oblasti mobilních telefonů se uskutečnil v květnu v roce 1999. Telefon byl vybaven jedním fotoaparátem s rozlišením 110 000 pixelů, který dokázal odesílat dvě fotografie za sekundu prostřednictvím japonské mobilní telefonní sítě PHS1. Telefon měl kapacitu pouhých 20 fotografií ve formátu JPEG.

Velikost tohoto telefonu s fotoaparátem byla srovnatelná s moderními mobilními telefony té doby, ale měl velký objektiv fotoaparátu a 5 cm (2 palce) barevný TFT displej schopný zobrazovat 65 000 barev.  Prodával se v Japonsku za cenu 40 000 jenů, což bylo v roce 1999 přibližně 325 dolarů. 
 

Kyocera
Zdroj: Kyocera

Kyocera VP-210 sice neměla skvělé parametry, ale položila základy pro budoucí vývoj smartphonů, které dnes považujeme za samozřejmost. Zahájila éru, kdy se mobilní telefony staly nejen prostředkem komunikace, ale také nástrojem pro zachycení a sdílení okamžiků našeho života. 

Dnes, více než dvě desetiletí po uvedení Kyocera VP-210 na trh, se fotoaparáty staly nedílnou součástí téměř každého mobilního telefonu a otevřely cestu k novým formám komunikace a vyjádření, jako jsou selfie, sociální média a mobilní žurnalistika.
 

Mohlo by vás zajímat

Výrobce tohoto přelomového telefonu, Kyocera Corporation, je japonská nadnárodní společnost specializující se na výrobu keramiky a elektroniky se sídlem v Kjótu. Byla založena jako Kyoto Ceramic Company, Limited v roce 1959 Kazuo Inamorim a přejmenována v roce 1982 na Kyocera.

Kyocera vyrábí průmyslovou keramiku, systémy pro výrobu solární energie, telekomunikační zařízení, zařízení pro zpracování kancelářských dokumentů (tiskárny atd.), elektronické komponenty, balení polovodičů, nástroje pro řezání a komponenty pro lékařské a dentální implantáty. Telefony vyrábí dodnes a specializuje se na odolné modely - prachotěsné, nárazuvzdorné a vodotěsné smartphony a flipové telefony s hodnocením MIL-STD2. 

Zdroj: Kyocera, Wikipedia
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud