Na základě prezidentova nařízení Assignment of National Security and Emergency Preparedness Communications Functions je možné, aby v případě nouze či ohrožení bezpečnosti převzalo americké ministerstvo vnitra kontrolu nad soukromými komunikačními zařízeními, což může ve svém důsledku znamenat i převzetí kontroly nad internetem. Během krize také bude možné omezit nebo zcela vypnout civilní komunikační zařízení a případně je využít pro potřeby národní bezpečnosti. Prezidentovo nařízení, mimo jiné, uvádí, že federální vláda musí být za každých okolností schopna komunikovat s využitím všech dostupných prostředků.
Organizace Electronic Privacy Information Center (EPIC), zabývající se ochranu lidských práv v oblasti elektronické komunikace, upozorňuje na to, že prezidentovo nařízení umožňuje rovněž sledování a sběr informací z veřejných komunikačních prostředků. Podle právníků sdružení EPIC by navíc takto závažné omezení svobody komunikace mělo projít jako běžný zákon hlasováním v Kongresu Spojených států. Ten se již podobným zákonem zabýval v roce 2011 a, po velkých protestech veřejnosti, jej odmítl přijmout.
Obsah nařízení je podobný návrhu zákona umožňujícího vládě získat kontrolu nad internetem, který schválil ruský parlament. Ten navíc umožnuje zastavení stránek s dětskou pornografií nebo například s obsahem propagujícím užívání drog či sebevraždy. Další weby je možné zastavit na základě rozhodnutí soudu. Ruský prezident Vladimír Putin zatím nový zákon nepodepsal.
Zdroj: Svět-hostingu.cz

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.