Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Asus započal novou éru počítačů: jeho revoluční skládací laptop vyjde na 90 tisíc korun

Jakub Fišer 01.09.2022

Asus včera v rámci veletrhu IFA 2022 představil novinku, která může předznamenávat transformaci trhu s notebooky a laptopy. Řeč je o zařízení jménem Zenbook 17 Fold OLED, přenosném počítači, ze kterého rázem uděláte tablet, ale i stolní počítač.

Kapitoly článku

Tchajwanský výrobce Asus se jako jeden z největších výrobců na trhu s počítačovou technikou se snaží inovovat, přinášet nové technologie a funkce. Pro svůj nový revoluční počin využila firma oblíbenou technologii flexibilních displejů z odvětví mobilních telefonů. Zenbook 17 Fold OLED je první notebook na trhu, který má pouze displej a to ještě v polovině ohnutý.

Asus Zenbook 17 Fold OLED

Nabízí se díky tomu celá řada nových využití pro uživatele. Například můžete notebook ohnout o 90° a na spodní stranu si promítnou klávesnici – nebo tam připojit přibalenou hardwarovou a používat notebook zcela běžně. Klávesnici však můžete používat, i když nedosedá na přední straně noťasu. Anebo zobrazovač napnete na plochých 180°, opřete o stojánek a rázem máte před sebou 17″ obrazovku pro příhodnou práci.

Laptop je nabízen v konfiguraci se systémem Windows 11 Pro nebo Home, procesorem Intel Core i7 1250U s taktem 1,1 GHz, grafikou Intel Iris Xe, 16 GB RAM typu LPDDR5, 1TB SSD diskem, má 5Mpx kamerku s infračerveným světlem a také Wi-Fi 6, Bluetooth 5, 75Wh baterii a ozvučení od Harman Kardon.

| Zdroj: ASUS / YouTube kanál

Neméně důležitý je displej. Ten je dohromady 17,3″ typu FOLED (ohebný OLED), má rozlišení 2560 × 1920 pixelů, poměr 4:3, je pochopitelně dotykový a podporuje též HDR. Konstrukce je trochu tlustší, zato hmotnost pouze 1,5 kilogramu. Z hlediska portové výbavy najdeme pouze 2× Thunderbolt USB-C a 1× klasický oldchool 3,5mm audiojack.

Dobrou zprávou pro zájemce je fakt, že novinka dorazí i do České republiky. Prodávat by se dle slov zastoupení tchajwanské firmy měl ještě do Vánoc, na našem trhu jej pak čeká extrémní cenovka: 89 990 Kč včetně DPH.

Zdroj: Asus press kit, Tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud