Menu

Nejlepší aplikace na dovolenou

Smartphone jako spolehlivý průvodce, navigátor a spolujezdec? Se správnými aplikacemi to není žádný problém. Připravili jsme pro vás výběr té nejlepší výbavy pro smartphony s Androidem, iOS a Windows Phone.

RADEK KUBEŠ

Do auta

Waze (zdarma)

Komunitní navigace

Bezplatné navigační aplikaci MapFactor se důkladněji věnujeme v rubrice Krátké testy, proto si připomeňme jinou navigační službu, za kterou Google neváhal nedávno zaplatit celou miliardu dolarů. Waze není off-line navigace – pro její využití je nezbytné připojení k internetu. Má to však svoje opodstatnění, jelikož kromě map se z internetu aktualizuje i poloha dalších uživatelů aplikace Waze a především zprávy (upozornění), které si řidiči posílají mezi sebou.
 

Nokia Drive (zdarma)

Navigace pro Lumie

Díky spolupráci společností Nokia a Microsoft mají smartphony řady Lumia s operačním systémem Windows Phone jednu velmi zásadní výhodu. Prostřednictvím navigační aplikace Nokia Drive si totiž můžete zdarma stáhnout kvalitní mapové podklady všech zemí světa. Navigační funkce jsou sice jen základní, i tak však můžete využívat vyhledávání cílů na internetu a volit různé typy cest, po kterých se vydáte.
 

Pumpdroid (zdarma)

Kde natankovat?

Ceny paliv nejen že neustále rostou, ale také se u různých čerpacích stanic velmi výrazně liší. S aplikací Pumpdroid pro Android (nebo s iPumpuj pro iOS od stejných tvůrců) snadno zjistíte, kolik stojí benzin, nafta nebo LPG u čerpacích stanic ve vašem blízkém okolí. Kromě ceny paliv (vč. data jejich aktualizace) a vzdálenosti ke konkrétním čerpacím stanicím se můžete přepnout do režimu mapy, abyste snadno trefili až k čerpacímu stojanu. Pro Windows Phone použijte aplikaci mBenzin.cz.
 

Wisepilot (dle map)

Poskládejte si navigaci

Aplikace Wisepilot je zajímavá především velmi vysokou variabilitou, s jakou si můžete pořizovat mapy a dodatečné funkce. Za příznivou cenu si tak můžete poskládat obsah navigace přesně podle svých požadavků – co do map, bodů zájmu a dalších podkladů (radary, dopravní informace atd.).
 

Motomail (zdarma)

Dopravní info

Česká aplikace Motomail je komunikační platforma, prostřednictvím které si mohou uživatelé (řidiči) vyměňovat informace o aktuální dopravní situaci. Můžete se tak včas dozvědět o stojící koloně, autonehodě nebo třeba dopravní hlídce
 

Sixt (zdarma)

Rezervace auta

Aplikace mezinárodní půjčovny aut vám pomůže s rezervací vozu v nejbližší pobočce. Vybírat můžete podle konkrétního města nebo na základě své aktuální polohy. Pak už stačí jen vložit datum rezervace a zvolit si místo, kde si vůz vyzvednete. Aplikace vám připraví nabídku konkrétních vozů včetně cen a doplňkových služeb, na kterou můžete přímo ze smartphonu reagovat.
 

Google Maps (zdarma)

Standardní mapová aplikace pro Android a iOS nabízí i funkci klasické navigace, která po dojezdu na místo ukáže snímek cíle ze Street View. Části map lze stahovat do zařízení, off-line však nelze navigovat.

Dopravní situace (21 Kč)

Přehledná aplikace zobrazuje aktuální uzavírky a nehody na cestách. Na mapě je zároveň znázorněna i průjezdnost nejfrekventovanějších komunikací.

Dopravní info (zdarma)

Z aplikace se dozvíte informace o aktuální dopravní situaci na českých dálnicích, včetně dojezdových časů do cíle. K dispozici jsou rovněž záběry z kamer umístěných na plánované trase.

Navigon Europe (1 500 Kč)

Kvalitní navigace s off-line mapami je dostupná pro všechny nejpoužívanější mobilní platformy, je však velmi drahá. Mapy pokrývají čtyřicet evropských zemí.
 

Po kolejích

Jízdní řády (zdarma)

Autobusy a vlaky

Klasická aplikace pro vyhledávání autobusových a vlakových spojení vychází ze známé internetové služby IDOS. Ve velmi přehledném prostředí si snadno najdete potřebné spojení, včetně všech podrobností, jako je doba jízdy, cena, nástupiště atd. Pro platformu Windows Phone jsou k dispozici například aplikace WMM Jízdní řády a CG Transit, obě jsou však placené
 

TripIt Travel Organizer (zdarma)

Itinerář do kapsy

Všechny potřebné informace o své cestě najdete v bezplatné aplikaci TripIt Travel Organizer. Do smartphonu nebo tabletu si můžete uložit nejen plán a mapu cesty, ale také všechna různá potvrzení rezervací, která pak máte v hotelu nebo třeba v autopůjčovně aut rychle při ruce. Všechny informace jsou navíc uloženy i na serveru tripit.com, takže vás na cestách nezaskočí ani případná ztráta mobilu.
 

Chci Taxi (zdarma)

Zavolejte si taxi

Především ve větších městech se vám může hodit aplikace Chci Taxi, která vám ukáže vozy taxislužeb, pohybující se nejblíže vaší současné pozici. Kromě čísla na dispečink získáte přímo v aplikaci také informaci o možnostech platby (hotovost či platební karty). Bohužel se však nedozvíte cenu za odvoz do zvoleného místa ani kilometrové taxy. Vlastní aplikace pro smartphony nabízí například AAA Taxi nebo Modrý anděl.
 

Skyscanner (zdarma)

Vyhledávání letů

Pohodlné vyhledávání ve stovkách pravidelných leteckých linek vám umožní aplikace Skyscanner. Stačí jen zadat, odkud a kam se chcete letecky přepravit, datum a počet cestujících, a aplikace vám během chvilky najde nejvýhodnější letecká spojení. Aplikace vás rovnou přesměruje i na rezervační systém zvolených aerolinek, kde můžete dokončit rezervaci svého letu.
 

Pubtran (zdarma)

Cestujeme MHD

Nejen meziměstská autobusová a vlaková spojení, ale také linky MHD ze zastávky, u které se právě nacházíte, vám vyhledá užitečná aplikace Pubtran. Pro lepší orientaci v neznámém městě vám pomůže mapa se zobrazením zastávek MHD. Jízdenku si pak můžete pořídit pomocí různých aplikací pro nákup SMS jízdenek, které jsou dostupné pro všechny mobilní platformy.
 

aFerry (zdarma)

Trajekty

Jestliže na své cestě plánujete i plavbu trajektem, bude se vám hodit aplikace aFerry. Najdete v ní plavební řády linek trajektů po celém světě, včetně cen za přepravu osob a automobilu. Databáze aplikace aFerry pokrývá nejhustěji kompletní pobřeží Evropy, najdete v ní však i několik trajektových linek ze vzdálenějších koutů světa.
 

MarineTraffic Ship Positions (75 Kč)

Podobně jako například Flightradar24 zobrazuje aktuální polohu letadel na pravidelných linkách, ukáže MarineTraffic Ship Positions pozici lodních spojů. Možná se budete divit, že podobně čilý ruch jako ve vzduchu panuje i na mořích a oceánech.

Jízdenky (zdarma)

V aplikaci s jasným názvem Jízdenky si můžete vyhledat spoj a zaplatit jízdenku na cestu žlutým autobusem Student Agency. Podobná aplikace pro vlaky se jmenuje Leo Express Jízdenky.

Metro (zdarma)

Ušetřete si zbytečné a nebezpečné běhání po eskalátorech v metru. Aplikace od českého vývojáře vám ukáže, kdy vám jede nejbližší metro ze stanice, u které se právě nacházíte.

iRIS (zdarma)

Aplikace iRIS ukazuje na mapě aktuální polohu tramvají, autobusů a trolejbusů na pravidelných linkách brněnské MHD. Třeba při zpoždění tak snadno zjistíte, jestli už se váš spoj blíží.
 

Na dovolené

Fotoaparát Zoom FX (55 Kč)

Vylepšení fotoaparátu

Rozhodli jste se, že si nebudete s sebou na dovolenou brát fotoaparát a vystačíte si jen s kamerou svého smartphonu? Pak zvažte, jestli si jej nevylepšíte pomocí aplikace Fotoaparát Zoom FX. Hodit se vám může například funkce optického zoomu, stabilizace obrazu, autospouště nebo třeba aktivace fotoaparátu prostřednictvím hlasu. Aplikace si poradí i s hotovými snímky, které vylepší pomocí různých efektů a filtrů.
 

Meteoservis (zdarma)

Jak bude?

Aplikací zobrazujících ve smartphonech předpověď počasí je obrovské množství. Pro lokální použití se ale výborně hodí Meteoservis, aplikace využívající data Českého hydrometeorologického ústavu, dostupná pro Android a Windows Phone. Vedle informací o aktuálních teplotách jsou v aplikaci k dispozici i radarové snímky srážek a oblačnosti nad celou Evropou.
 

RunKeeper (zdarma)

Stále v kondici

I na dovolené se určitě budete chtít udržet v kondici – ať už pravidelným běháním, jízdnou na kole, nebo třeba jen dlouhými procházkami. Aplikace RunKeeper vaši aktivitu odmění informacemi o uražené vzdálenosti a spálených kaloriích a samozřejmě také pečlivým záznamem trasy podle GPS. Dříve než vyrazíte, určitě si zkontrolujte nabití akumulátoru svého smartphonu – RunKeeper je hodně náročný na spotřebu.
 

LuggageChecklist (zdarma)

Pečlivě sbaleno

Největší obavy z příprav na dovolenou se většinou točí kolem toho, zda jsme si na cestu opravdu sbalili všechno potřebné. I s tím vám ale může pomoci šikovná aplikace pro váš smartphone. V aplikaci LuggageChecklist můžete mít připraveno hned několik univerzálních seznamů, určených pro sbalení na dovolenou, pracovní cestu nebo třeba víkend u rodičů. Aplikace obsahuje i několik šablon typických seznamů věcí.
 

Worldscope Webkamery (zdarma)

Okno do světa

Dříve než se vypravíte přes půl světa na prohlídku vzdálené metropole, jistě si zjišťujete všechny dostupné informace. Obrázek o zajímavých destinacích po celé planetě mohou doplnit i živé obrázky z kamer připojených k internetu. Z mnoha aplikací, které zprostředkují obraz z veřejných webkamer ve vašem smartphonu, zkuste například Worldscope Webkamery pro zařízení s Androidem nebo World Cam pro iOS.
 

Convert Units and Currency HD (zdarma)

Převod měn a jednotek Po celém světě se platí nejen různými měnami, ale používají se i různé jednotky hmotnosti, teploty, objemu či vzdálenosti. S převody všech těchto veličin vám pomůže například aplikace Convert Units and Currency HD, určená pro smartphony s operačním systémem Windows Phone.

Překladač Google (zdarma)

Celkem nedávno umožnil Google stahovat slovníky do aplikace Překladač Google ve smartphonech a tabletech s Androidem. Jednotlivá slova i celé fráze pak můžete překládat off-line.

České lékárny (zdarma)

Pokud se vám přihodí nějaký drobný úraz nebo potřebujete třeba jen prášek na bolení hlavy, může vám přijít vhod česká aplikace, se kterou rychle najdete nejbližší lékárnu.

TeamViewer (zdarma)

Potřebujete se na cestách rychle připojit ke svému domácímu počítači? Pak vám stačí nainstalovat aplikaci TeamViewer – jak do vašeho počítače, tak i do smartphonu. Pro připojení potřebujete jen trochu rychlejší mobilní internet nebo Wi-Fi.

SmogAlarm (zdarma)

Sice od různých výrobců, zato však pro všechny standardní mobilní platformy je k dispozici aplikace informující o aktuální čistotě ovzduší v různých místech České republiky.
  

Průvodci

Tripomatic (zdarma)

Plánovač cest

S aplikací Tripomatic si perfektně naplánujete návštěvu světových velkoměst i celých zemí, abyste nevynechali žádnou důležitou památku či jinou turistickou atrakci. Připraveny jsou i itineráře pro určité počty dní, které chcete ve městě nebo v zemi strávit. Sami si pak můžete plán cesty upravit tak, aby vyhovoval vašemu vlastnímu tempu a preferencím.
 

TripAdvisor City Guides (zdarma)

Procházka velkoměsty

Sada průvodců metropolemi celého světa vám pomůže neminout jedinou pamětihodnost, levně se ubytovat a dobře se najíst. S ostatními uživateli můžete sdílet své hodnocení hotelů, restaurací, barů nebo obchodů a nechybí ani základní přehled informací o městské hromadné dopravě nebo bankomatech. Přímo do svého smartphonu si pak uložíte potřebné mapy a plány cesty.
 

Booking.com (zdarma)

Kam složit hlavu?

Mezinárodní rezervační služba vám pomůže najít hotel snad v kterékoli zemi na světě. K dispozici máte podrobné informace o hotelu či apartmánu i jeho okolí a hodnocení ostatních návštěvníků. Velmi často se navíc objevují i speciální nabídky zvýhodněného ubytování, exkluzivně pro uživatele služby Booking.com. Prostřednictvím aplikace Booking.com si můžete ubytování rovnou rezervovat a následně své rezervace i spravovat (měnit či rušit). Podobnou službou, s aplikacemi pro všechny běžné mobilní platformy, je TripAdvisor.
 

Airbnb (zdarma)

Ubytování v soukromí

Prostřednictvím aplikace Airbnb můžete pohodlně shánět, nebo naopak pronajímat ubytování v soukromých apartmánech. Jako cestovatel máte na výběr z obrovské nabídky apartmánů v destinacích po celém světě. Apartmány se liší především umístěním, velikostí, výbavou a samozřejmě i cenou. Pomocí filtrů najdete přesně takový typ ubytování, jaký vám bude vyhovovat.
 

Hrady a Zámky ČR (zdarma)

Cesta po památkách

Pokud je cílem vaší cesty nějaký český hrad či zámek, můžete si v aplikaci Hrady a Zámky ČR pro smartphony s operačním systémem Windows Phone nejen zkontrolovat jeho přesnou polohu, ale také zjistit otevírací dobu, výši vstupného a další užitečné informace.
 

Soviet Military Maps Free (zdarma)

Dobrodružství v terénu

Sovětské armádní mapy pro Android sice mají některé popisky v azbuce, jedná se však o velmi precizní mapové podklady, vhodné především pro pěší túry – a to kdekoli na světě. V jednom pohledu navíc můžete kombinovat i mapové podklady Googlu nebo OpenStreetMap.
 

Městské info Nokia (zdarma)

Majitelé smartphonů Nokia Lumia mají zdarma k dispozici jedinečnou aplikaci, využívající tzv. rozšířenou realitu. Městské info Nokia rozšiřuje pohled skrz objektiv fotoaparátu o informace o blízkých objektech zájmu (obchody, restaurace, památky atd.).

Pivovary (CZ/SK) (zdarma)

Při cestách za památkami se určitě budete chtít na chvíli zastavit a osvěžit se. Pak vám přijde vhod aplikace, která vás dovede k nejbližšímu pivovaru, kterých jsou v České a Slovenské republice přes dvě stovky.

McDonald Finder – Evropa (zdarma)

Pokud není vaším cílem ochutnávat na cestách místní kuchyni, ale sázíte na unifikovanou nabídku globálních řetězců, speciální aplikace vám pomůže najít pobočky restaurace McDonald´s po celé Evropě. Podobné aplikace (i pro iOS ) najdete také pro další země.

Google Earth (zdarma)

S plánováním cesty vám pomůže i aplikace Google Earth, obsahující kromě map obrovské množství fotografií a podrobných informací o památkách a dalších objektech po celém světě.


 


Dokumenty ke stažení